Výživový seriál (5/6): Počítať alebo nepočítať vlákninu medzi sacharidy?


Piata časť nášho výživového seriálu vám ukáže, ako je to s vlákninou a kam presne ju môžeme zaradiť.

5 (2)

Vláknina je skutočne sacharid. Sacharidy totiž zjednodušene môžeme rozdeliť na:

Jednoduché – cukry

Zložené – škroby a vláknina

Napriek tomu, že je vláknina sacharid, nemusíte sa báť, že vám naruší ketózu. Naše tráviace enzýmy totiž vlákninu nevedia rozložiť. Ľudský tráviaci trakt ju nedokáže vstrebať z čriev, ako to vedia napríklad bylinožravce, a preto sa vláknina do množstva denného príjmu sacharidov nezapočítava.

Aký má teda zmysel toľko odporúčať vlákninu, keď ju telo nedokáže stráviť? Vláknina má totiž iný a veľmi dôležitý význam. Dôležité je najprv vedieť, že rozlišujeme dva druhy vlákniny. Jeden druh je nazývaný NErozspustná vláknina a druhý rozpustný vláknina.

  1. Nerozpustná vláknina nami prechádza nezmenená. V črevách napučí, zvyšuje obsah tráveniny a urýchľuje tak jej priechod tráviacim traktom. Predchádzanie zápche tak bráni tomu, aby natrávená potrava zotrvávala v črevách príliš dlho. Pôsobí tým napríklad ako prevencia zápchy, rakoviny tlstého čreva a pod. Zdrojom tejto vlákniny sú hlavne rôzne obaly plodov ako napríklad šupka z jablka alebo vločky, teda šupky obilnín, ktoré nájdete v celozrnných potravinách.
  2. Z televíznych reklám určite poznáme termín prebiotikum – a to je presne ten druhý zmieňovaný druh vlákniny, teda takzvaná rozpustná vláknina. Prebiotiká sú totiž niečo ako krmivo pre zdraviu prospešné baktérie v našich črevách. Príjmom rozpustnej vlákniny pozitívne ovplyvňujete osídlenie vašich čriev. Ako už dnes vieme, mikroorganizmy v našich črevách majú vplyv napríklad na našu imunitu, psychiku, ale aj telesnú váhu. Medzi zdroje rozpustnej vlákniny radíme napríklad psyllium alebo inulín, ktorý je vo veľkej miere zastúpený v čakankovom sirupe. Rozpustnú vlákninu nájdete aj v každom druhu ovocia, zeleniny alebo obilniny.

 


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €