BMI kalkulačka

Poznáte BMI index? Zaručene ste o ňom počuli, možno si ho len v rýchlosti neviete presne zaradiť. BMI index (Quetelet index) poskytuje informáciu o vašej ideálnej váhe. Prečítajte si, ako vyťažiť z merania BMI maximum.

Najlepšie samozrejme zhodnotí vaše zdravie a prípadné riziká lekár. BMI kalkulačka môže predstavovať dôležitý odrazový mostík pre vaše chudnutie a jeho prirodzeným pokračovaním môže byť diéta KetoMix. Index BMI je najčastejšie používaný ukazovateľ nadváhy a miery obezity. Ako teda funguje BMI kalkulačka?

Čo je to BMI

Skratka BMI je zo slov Body Mass Index. Predstavuje index telesnej hmotnosti. Základom merania BMI je pomer váhy a výšky.

Najrýchlejší výsledok merania BMI získate pomocou BMI kalkulačky. Vychádza z jednoduchého princípu priamej úmery, kedy množstvo telesného tuku rastie spoločne s váhou. Z merania BMI si potom môžete urobiť aj výpočet ideálnej váhy.

A čo napríklad meranie BMI podľa veku? Je to častá otázka, ale vek nemá na BMI žiadny vplyv.

Ako vypočítať BMI (Body Mass Index)

Základný vzorec pracuje iba s váhou a výškou. Neberie do úvahy vek, pohlavie ani akýkoľvek ďalší faktor.

Tip! Vážte sa vždy v rovnakom čase. Ideálne je hneď ráno s prázdnym močovým mechúrom a prázdnym žalúdkom. Vážte sa naboso a bez oblečenia.


BMI vzorec je v takom prípade nasledujúci: BMI = telesná hmotnosť (kg)/telesná výška (m)2

Naša zákazníčka Lenka mala vo svojich 41 rokoch 98 kilogramov. Pri svojej výške 175 centimetrov jej vychádzalo BMI 32 (98/1,752). V jej prípade už išlo o miernu obezitu. Tú je ešte pomerne ľahké dostať späť na optimálnu váhu. Pomôže vám napríklad diéta KetoMix.

S výpočtom sa nemusíte trápiť sami. Využite našu online BMI kalkulačku. Kalkulačka BMI vychádza z pomeru telesnej váhy a druhej mocniny výšky jedinca. Doplnením veku a pohlavia získate ešte presnejší výsledok.

Vaša vysnívaná postava je na dosah ruky.
Stačí len objednať.

Balíček na mieru pre ženy

Pekáč buchiet sa pečie v kuchyni, tak poďte chudnúť s nami.

Balíček na mieru pre mužov

Výsledok merania BMI

Výsledok BMI kalkulačky je iba orientačný. Môžete ho využívať priebežne pri držaní diéty a na kontrolu svojich úspechov. Ideálna je konzultácia s lekárom a nutričným terapeutom.
Vek Podváha Optimálna váha Nadváha Obezita Silná obezita
18 - 24 < 19 19 - 24 24 - 29 29 - 39 > 39
25 - 34 < 20 20 - 25 25 - 30 30 - 40 > 40
35 - 44 < 21 21 - 26 26 - 31 31 - 41 > 41
45 - 54 < 22 22 - 27 27 - 32 32 - 42 > 42
55 - 64 < 23 23 - 28 28 - 33 33 - 43 > 43
65+ < 24 24 - 29 29 - 34 34 - 44 > 44

Podváha

Podváha označuje nepomer telesnej výšky k váhe. Môže a nemusí ísť o príznak choroby. Často ide o dôsledok dlhodobo nevyváženého energetického príjmu a výdaja.

Telu pri podváhe chýbajú niektoré dôležité živiny, esenciálne aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny, minerály. U detí a dospievajúcich potom podváha predstavuje riziko spomaleného vývoja, zníženú obranyschopnosť organizmu, vyčerpanosť a únavu.

Optimálna váha

Pokiaľ vám podľa BMI vyšla optimálna váha, môžete si gratulovať. Nezaspite na vavrínoch. Pokračujte v aktívnom životnom štýle, hýbte sa, vyberajte zdravé potraviny. Udržujte sa zdraví.

Tip! Chcete ešte doladiť svoju váhu? Zaobstarajte si diétny balíček na týždeň. Máme variant pre mužov aj pre ženy.

Nadváha

Nadváha je prakticky predstupeň obezity. Riziko zdravotných komplikácií sa zvyšuje. Nadváha so sebou nesie vyššie zaťaženie orgánov. Jej príčiny ale môžu byť rôzne:

  • vyšší energetický príjem oproti výdaju,
  • genetické predispozície,
  • nedostatok pohybu a fyzickej aktivity,
  • nevhodné stravovacie návyky,
  • lieky a priberanie pod vplyvom liečby,
  • stres,
  • psychické problémy,
  • nedostatočný pitný režim.

Tip! Zatočte s nadváhou čo najskôr a čo najefektívnejšie bez jojo efektu. To pravé riešenie je diétny program na 4 týždne. Variant pre mužov obsahuje okrem iného jedla s príchuťou slaniny a kari. Vo variante pre ženy nájdete zase puding, palacinky a sladké kaše.

Obezita a silná obezita

O obezite hovoríme vo chvíli, keď tukové tkanivo a v ňom obsiahnutá energetická zásoba stúpla nad obvyklú úroveň a hrozí už poškodenie zdravia. Obezita je stav, ktorý už vyžaduje zásah a zmenu životného štýlu.

Aj so silnou obezitou môžete zatočiť prostredníctvom diéty KetoMix. Vhodný je komplexný desaťtýždňový variant. Vždy je ale vhodné konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom.

Ako sa počíta BMI u detí?

BMI kalkulačka detí pracuje na rovnakom princípe ako meranie BMI dospelých. Výsledné hodnoty sa potom porovnávajú s percentilovými grafmi podľa pohlavia a veku (známe rastové grafy pre deti a mládež). Pokiaľ má dieťa BMI v 80 percentile, znamená to, že 80 % detí rovnakého pohlavia a veku má BMI nižšie.

Čo je ABSI?

ABSI vychádza z údaja BMI. Pokiaľ vám tento výpočet BMI nestačí a chcete ísť viac do hĺbky, vyskúšajte ABSI. A Body Shape Index zahŕňa vo svojom výpočte okrem základných dvoch veličín výšky a váhy aj obvod pása. ABSI sa sústredí na to, kde uvedenú váhu nosíte. Vzorec je už predsa len zložitý a radšej ho zverte niektorej z kalkulačiek.

Obvod pása - ukazovateľ zdravotného stavu

Vezmite si ešte meter do ruky a odmerajte si obvod pása a obvod bokov. V domácich podmienkach môžete namiesto zložitého výpočtu ABSI využiť jednoduché meranie WHR (Waist Hip Ratio). Ide o veľmi dobrý ukazovateľ zdravotného stavu a hmotnosti. Výpočet je jednoduchý. Ide o pomer obvodu pása k obvodu bokov.

Význam WHR spočíva v určení rozloženia tukov v tele, resp. v oblasti brucha. Nevýhoda spočíva v tom, že nezohľadňuje výšku ani váhu. Z tohto parametra neurčíte, koľko a či je potrebné schudnúť. Túto skutočnosť vám ale prezradí práve meranie BMI. S údajmi WHR a BMI máte základnú informáciu o svojej váhe kompletnú.

Meranie vám ukazuje množstvo viscerálneho (vnútorného brušného) tuku v tele. Teda presne toho tuku, ktorý sa ukladá v okolí orgánov. Tento tuk sa usadzuje v oblasti brucha a je nielen kozmetickou prekážkou, ale taktiež predstavuje vyššie riziko srdcových chorôb, hladiny cholesterolu, ochorenia ciev, srdca.

Tip! Obvod pása si zmerajte uprostred medzi spodným okrajom posledného hmatateľného rebrá a vrcholom bedrovej kosti. Obvod bokov merajte v najširšom mieste panvy.


Akékoľvek obavy o zdravie konzultujte s lekárom. Výsledky výpočtu ideálnej váhy vám potom pomôže vyhodnotiť a prípadne doplniť ďalšími údajmi nutričný terapeut. Rovnako nezabúdajte ani na pohyb, to je základ zdravého životného štýlu.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €