BMI kalkulačka

Poznáte pojem Quetelet index alebo BMI index? O BMI indexe ste už určite počuli, možno si ho len teraz neviete presne zaradiť. Ide o mieru telesnej hmotnosti, ktorú získate zadaním svojich údajov do BMI kalkulačky. BMI kalkulačka vychádza z jednoduchého princípu, ktorý počíta s tým, že množstvo telesného tuku rastie spoločne s váhou. Z uvedeného BMI testu je následne možné vykonať aj výpočet ideálnej váhy.

Skratka BMI je zo slov Body Mass Index, čo predstavuje index telesnej hmotnosti. Základom je „pomer váha a výšky“. S týmito premennými počíta práve BMI kalkulačka. Index BMI predstavuje najčastejšie používaný výpočet na stanovenie nadváhy a miery obezity. BMI je veľmi jednoduché meradlo, pomocou ktorého si každý z nás dokáže určiť ohrozenie obezitou, ale aj podvýživou. Môže predstavovať dôležitý odrazový mostík pre vaše chudnutie, pričom jeho prirodzeným pokračovaním môže byť diéta KetoMix. Ako teda funguje táto kalkulačka obezity?

BMI kalkulačka

Výpočet BMI

Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch. Základný vzorec pracuje s váhou a výškou. Neberie do úvahy vek, pohlavie, ani akýkoľvek ďalší faktor.

BMI vzorec je nasledujúci: BMI = telesná hmotnosť (kg)/telesná výška (m) 2.

Vážte sa vždy v rovnakom čase. Ideálne je hneď ráno s prázdnym močovým mechúrom a prázdnym žalúdkom. Vážte sa bosí a bez oblečenia.

Kalkulačka BMI sa vám bude hodiť pre posúdenie váhy, preto sa niekedy stretnete aj s označením váhová kalkulačka alebo kalkulačka telesného tuku. Na základe jednoduchého výpočtu získaných hodnôt je možné určiť ideálnu váhu pre každého človeka.

S výpočtom sa nemusíte trápiť sami. Omnoho jednoduchšie je spoľahnúť sa na našu online BMI kalkulačku.

BMI kalkulačka - tabuľka s vyhodnotením

Výsledok merania hmotnosti je možné roztriediť nasledovne:

BMI Hodnotenie (dospelí)
menej ako 18,5 Podváha
18,5 až 24,9 Normálna hmotnosť
25 až 29,9 Nadváha
30 a viac Obezita

BMI má blízky vzťah k podielu tukového tkaniva v organizme. Nadváha a obezita úzko súvisia so zdravotnými rizikami, preto sa ideálna váha dá z tabuľky ľahko vyvodiť. Ak vám výsledok BMI kalkulačky vyšiel takto:

  • 25 a viac - podstupujete zvýšené zdravotné riziko.
  • 30 a viac - znamená vysoké zdravotné riziko.
  • 40 a viac - znamená veľmi vysoké riziko.

Nebezpečný je aj opačný extrém. Ak je výsledok merania BMI 18,5 a menej, je tu opäť zvýšené zdravotné riziko. Optimálna váha pri meraní BMI kalkulačkou je v rozmedzí 18,5 až 24,9.

BMI kalkulačka na webe KetoMix zahŕňa ešte ďalšiu premennú. Ide o BMI kalkulačku podľa veku. Vyskúšajte ju. Vyplňte do kalkulačky svoje pohlavie, vek, výšku a váhu a zistite, aký je váš index telesnej hmotnosti (BMI), napr. pomer výšky a váhy u žien.

BMI kalkulačka pre deti

Index BMI má tiež svoje obmedzenia. Nie je vhodný na stanovenie nadváhy a obezity u detí. Index telesnej hmotnosti je možné použiť aj na odhalenie nadváhy a obezity u detí od dvoch rokov. Do úvahy je však potrebné brať nielen výšku a váhu dieťaťa, ale aj jeho vek a pohlavie. BMI je len odhadom miery telesného tuku. Skreslené výsledky môže poskytnúť u športovcov, ktorí majú viac svalovej hmoty ako bežná populácia. To isté sa týka výšky jedinca, kde môže byť index BMI zavádzajúci (BMI nadhodnocuje podiel telesného tuku).

Z tohto dôvodu býva v prípade nadváhy a obezity dopĺňaný výpočet BMI indexu u športovcov o meranie telesného tuku z celkovej hmotnosti tela pomocou kaliperu, ktorý vykonávajú odborníci.

BMI kalkulačka pre deti je rovnaká ako u dospelých. Na deti sa však vzťahujú iné kritériá, pri ktorých treba zohľadniť vek a pohlavie dieťaťa. Preto boli vypracované percentilové grafy pre deti od narodenia do 18 rokov, diferentne pre obe pohlavia. Nadmerná hmotnosť nastáva, ak BMI predstavuje 90-97 percentil. Ak je BMI vyšší ako 97 percentil, hovoríme o obezite.

BMI kalkulačka v tehotenstve nedáva už príliš zmysel. Akékoľvek starosti o váhu je potrebné riešiť s lekárom. Aj v tehotenstve pamätajte na dostatočný prísun bielkovín.

Obvod pása

V domácich podmienkach môžete využiť jednoduché meranie obvodu pása. Ide pritom o veľmi dobrý ukazovateľ zdravotného stavu a hmotnosti. Meranie vám ukazuje množstvo viscerálneho (vnútrobrušný) tuku v tele.

Obvod si zmerajte uprostred medzi spodným okrajom posledného hmatateľného rebra a vrcholom bedrovej kosti.

Ženy

Obvod pása Zdravotné riziká
do 80 cm žiadne
81-85 cm Zvýšené
nad 85 cm Vysoké

Muži

Obvod pása Zdravotné riziká
do 94 cm žiadne
95-102 cm Zvýšené
nad 102 cm Vysoké

Ak sa chcete viac zaoberať práve pásom, vhodná je pre vás BMI kalkulačka podľa obvodu pása. Výsledkom bude index A Body Shape Index (ABSI).

Akékoľvek obavy o zdravie je vhodné konzultovať s lekárom. Výsledky výpočtu vašej ideálnej váhy vám pomôže vyhodnotiť, a prípadne doplniť ďalšími údajmi, nutričný terapeut. Výsledky BMI kalkulačky môžete využívať priebežne počas držania diéty a na kontrolu vašich úspechov. Rovnako nezabúdajte ani na pohyb, to je základ zdravého životného štýlu!

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €