Výživový seriál (2/6): Cukor nemusí byť sladký


V druhom diele nášho výživového seriálu sa môžete dočítať viac o cukroch. Ako sa rozdeľujú alebo aké druhy k cukrom patria.

2 (3)

Mnoho začiatočníkov si pod pojmom sacharidy predstavuje iba sladké sacharidy, alebo inak povedané cukry. Avšak sacharidy môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  • jednoduché sacharidy,
  • zložené sacharidy.

Jednoduché sacharidy, ktoré sú často nazývané cukry, poznáte podľa sladkastej chuti.

Zložené sacharidy už ale nie. Spadajú sem škroby, ktoré sladko nechutia. Nájdete ich napríklad v zemiakoch, ryži, cestovinách, kukurici, pohánke alebo v pečive.

Ako už názvy napovedajú, zložené (nesladké) sacharidy sú zlúčeninami jednoduchých sacharidov, teda mnohých tých malých sladkých cukrov. Ak budete dosť dlho žuvať kúsok pečiva, po chvíli ucítite sladkú chuť. Obsiahnuté zložené sacharidy sa vďaka enzýmom začnú rozkladať na malé jednoduché sacharidy (cukry), ktoré už vaše chuťové poháriky rozoznajú.

Keď budete v obchode skúmať etiketu vašej obľúbenej potraviny, vo výživových údajoch nájdete údaj „sacharidy“. Uvedená hodnota „sacharidov“ predstavuje súčet zložených sacharidov a jednoduchých sacharidov (cukrov). Ak držíte ketónovú diétu, tak vám stačí sledovať tento údaj.

Ak už ste vo fáze, kedy váhu udržiavate a snažíte sa o vyvážený jedálniček, mal by vás zaujímať aj nasledujúci údaj „z toho cukry“, kde je uvedené obsiahnuté množstvo jednoduchých sacharidov. Ak totiž nie sme športovci, cukry by sme mali obmedzovať na minimum. Ale o tom zase až inokedy.

 

Zapamatujte si

Jednoduché sacharidy, ktoré sú často nazývané cukry, poznáte podľa sladkastej chuti. Zložené sacharidy až ale nie.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €