Alergia a precitlivenosť na najrôznejšie látky hrajú v našich životoch stále výraznejšiu úlohu. Histamínová alergia je jedným z problémov, na ktorý môžeme nedobrovoľne naraziť. Zistite o nej viac.
Histamín je úplne prirodzená látka, ktorú na jednej strane prijímame z potravín a na druhej strane si ho organizmus dokáže sám vyprodukovať. V určitých situáciách si s ním ale nevie poradiť. Pre zvládnutie histamínovej alergie alebo intolerancie a zachovanie aktívneho životného štýlu je kľúčová voľba stravy.
Histamín - dôležitá súčasť tela
Histamín je dusíkatá látka, prírodná zlúčenina, ktorá sa nachádza v našom tele a hrá kľúčovú úlohu v rôznych telesných funkciách. Vyplavovanie histamínu je úplne normálne a deje sa pri každej obrane organizmu na látku, ktorá v ňom nemá čo robiť.
- Funguje ako prenášač informácií do mozgu, tzv. Neurotransmiter.
- Spúšťa produkciu žalúdočných štiav.
- Napomáha svalovej kontrakcii.
- Reguluje rast.
- Je súčasťou imunitnej reakcie, ktorá organizuje obranu proti votrelcom. Uvoľňuje sa pri poškodení tkanív alebo pri alergickej reakcii ako súčasť prirodzenej imunitnej odpovede.
- Histamín sa vyplavuje napr. pri popálení od žihľavy, pichnutí včely.
Jeho nerovnováha v tele, nadbytok alebo neschopnosť odbúravania ale spôsobuje problémy.
Ak sa cítite unavení, skúste náš detox. Je perfektný na naštartovanie celého organizmu.
Histamínová alergia a intolerancia - rozdiel
Pojmy intolerancia a histamínová alergia sa často zamieňajú. Poďme si v nich urobiť jasno.
Histamínová intolerancia (HIT) vzniká pri nadbytku histamínu v organizme. Telo sa s takým množstvom histamínu nedokáže jednoducho vysporiadať. Nejde teda o precitlivenosť na túto látku. HIT môže nastúpiť prechodne, ale aj dlhodobo alebo dokonca celoživotne. Postihuje predovšetkým ženy stredného veku, ale nevyhýba sa ani deťom či mužom.
Naopak histamínová alergia je precitlivenosť imunitného systému na histamín. Postupne môže dôjsť až k závažným alergickým reakciám. Príznaky majú histamínová alergia a intolerancia veľmi podobné. Často sa objavuje bolesť hlavy, žihľavka, tráviace ťažkosti, zmeny krvného tlaku. Pre nejednoznačné prejavy je diagnostika zložitá a patrí do rúk lekárov.
Potraviny s vysokým obsahom histamínu
Pri podozrení na intoleranciu histamínu a histamínovú alergiu je dôležité pochopiť, ktorým potravinám sa vyhnúť. Do histamínovej diéty nepatrí patria:
- tvrdé a dlhozrejúce syry,
- fermentované potraviny (tofu, sójová omáčka, kyslá kapusta, kimči),
- citrusové plody (kiwi, pomaranč),
- údené produkty z mäsa (párky, prosciutto),
- konzervované ryby (sardinky, makrela, tuniak),
- niektoré druhy zeleniny (paradajky, špenát, kapusta).
Vyvarujte sa tiež alkoholu. Sám o sebe histamín neobsahuje, ale znižuje aktivitu enzýmov na odbúranie histamínu.
Koľko kilogramov potrebujete schudnúť?
Stredna nadváha
Veľmi vysoká nadváha
Histamínová diéta - Vhodné potraviny bohaté na živiny
Výpočet problematických potravín je pomerne široký a zostavenie jedálnička môže byť náročné. Hoci je alergia obmedzujúca, príležitostí na jej zvládnutie je veľa. Stačí nájsť vhodné alternatívy bohaté na živiny. Voľte čerstvé nespracované potraviny. Vyvarujte sa konzumácie prihrievaného jedla a konzervovaných potravín. Namiesto toho zaraďte:
- chudé bielkoviny,
- zeleninu s nízkym obsahom histamínu (mrkva, brokolica),
- obilniny (napr. ryža).
Vhodné sú aj bylinky a korenie ako je oregano a kurkuma, môžu jedlu dodať chuť bez toho, aby vyvolali prejavy alergie.
Histamínová diéta nie je sranda, ale príznaky môžete znížiť aj vyšším príjmom omega-3 mastných kyselín obsiahnutých v tučných rybách ako je losos. Doplňujte aj kvercetín, prírodné antihistaminikum. Nájdete ho v cibuli, jablkách. Lepšie vám pomôžu zvládnuť prípadnú nepohodu z príjmu histamínu.
Zaistite si v strave dostatok vitamínu C, B6, medi. Pomôcť môžu aj probiotiká. Lieky na alergiu môžu dočasne pomôcť zmierniť prejavy alergie, ale vždy je lepšie konzultovať problém s lekárom alergológom a odborníkmi na výživu.
Histamínové alergie, aj keď sú náročné, nemusia byť neprekonateľnou prekážkou na ceste k zdraviu. Vezmite do rúk kontrolu nad svojim stravovaním a máte z veľkej časti vyhrané.