Čo vás môže brzdiť k vysnívanej postave?

Pred nejakou dobou ste sa rozhodli, že schudnete. A neboli to len plané reči, pustili ste sa do toho. Zmenili ste stravovanie, ale nezabralo to. Cvičíte, ani to nepomohlo. Ale prečo, keď cvičím, nechudnem? Aké dôvody môžu stáť na ceste za lepšou postavou? Pozrite sa na tri najväčšie problémy so spoločným menovateľom "prečo nechudnem".

Prečo nechudnem, aj keď športujem?

Vaše trápenie znie nejako takto: "Cvičím a nechudnem." Nie ste v tom sami. Ale čo s tým? Môžete cvičiť ešte viac, ubrať ešte viac sacharidov, ale ani to nie je zárukou úspechu. A čo keď za priberanie alebo nechudnutie vôbec nemôžete? Na vine môže byť štítna žľaza.

Štítna žľaza produkuje veľké množstvo hormónov. Ich vyrovnaný stav v tele má vplyv na fungovanie celého organizmu. V tehotenstve ovplyvňuje vývoj nervovej sústavy dieťaťa. V dospelosti je okrem iného dôležitá pre riadenie efektívneho využitia tukových zásob. Zaisťuje metabolizmus proteínov, sacharidov, rast svalov, rozpad svalov, aj produkciu glukózy v pečeni a citlivosť na inzulín. Hormóny štítnej žľazy tiež určujú rýchlosť látkovej premeny a veľkosť bazálneho metabolizmu.

Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) môže okrem iného spomaľovať metabolizmus. Denne telo spáli menej kalórií. Pri zníženej funkcii štítnej žľazy vás môžu stretnúť nevysvetliteľné prírastky na váhe aj nemožnosť schudnúť cez najrôznejšie diétne opatrenia. Do toho môže byť ochorenie sprevádzané únavou aj bolesťami svalov. To zase môže znamenať väčšiu chuť na sladké, na potraviny s obsahom sacharidov a po podľahnutí im priberaní na váhe.

Zvýšená funkcia štítnej žľazy (hypertyreóza) môže pre telo znamenať naopak nemožnosť pribrať na váhe a zníženú schopnosť ukladať tukové zásoby.

Bez návštev lekára a liečenia sa hladiny hormónov samé nezrovnajú. Nepomer hormónov štítnej žľazy sa zisťuje z odberu krvi a liečbu riadi endokrinológ.

Prečo nechudnem, keď jem málo?

Strážite si každé sústo, ktoré si dáte, sladkému sa vyhýbate, tučné nekupujete. Na večeru máte už len šalát o piatej hodine večer a napriek tomu nechudnete? Samotné obmedzenie jedla nemusí mať práve potrebný efekt.

Telo totiž pri príliš nízkom príjme energie spomalí metabolizmus a začne si prijaté jedlo šetriť do zásoby. Čokoľvek telu dodáte, rýchlo uloží do zásob na horšie časy. Ani v kalorickom deficite tak nemusíte docieliť chudnutie. V určitých fázach telo začne radšej odbúravať svalové tkanivo. Áno, aj takto sa dá chudnúť. Ale zdravé riešenie to nie je.

Chudnutie by malo prebiehať postupne, prirodzene. Telo musí dostať príležitosť prispôsobiť sa novej situácii. Nesmie byť vystresované extrémnymi zmenami.
Tip! Netrápi vás celková váha, ale konkrétne partie? Pozrite sa na náš špeciál, prečo nechudnem brucho alebo prečo nechudnem zadok.

Koľko potrebujete schudnúť?

ĽAHKÁ NADVÁHA

Máte ľahkú nadváhu, teda BMI medzi 25 - 30? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 4 týždne. Zbavte sa svojich pár kíl navyše rýchlo a bez hladu.

4 týždne
98 porcií

STREDNÁ NADVÁHA

Máte strednú nadváhu, teda BMI medzi 30 - 35? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 6 týždňov. Zbavte sa kíl navyše pohodlne, rýchlo a bez hladu.

6 týždňov
154 porcií

VYŠŠIA NADVÁHA

Máte vysokú nadváhu, teda BMI medzi 35 - 40? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 10 týždňov. Zbavte sa kíl navyše rýchlo a bez hladu.

10 týždňov
252 porcií

VEĽMI VYSOKÁ NADVÁHA

Máte veľmi vysokú nadváhu, teda BMI hodnotu nad 40? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 14 týždňov. Zbavte sa kíl navyše rýchlo a bez hladu.

14 týždňov
350 porcií

Prečo nechudnem pri low carb?

Rozhodli ste sa schudnúť s nízkosacharidovou diétou. Zvládli ste začiatok, pocity hladu, tvorbu jedálnička aj sacharidovú chrípku. Príde vám, že robíte všetko správne, ale chudnutie stále neprichádza? Prvé vysvetlenie môže byť veľmi jednoduché a pritom nakoniec povzbudivé. Celková váha môže zostávať rovnaká, pretože sa váha tuku mení na váhu svalov. V takom prípade si môžete gratulovať.

Naštudovali ste si pravidlá ketogénnej diéty, napr. KetoMix. Stravujete sa podľa nastavených princípov, ale váha sa nehýbe. Brzdou môže byť váš predchádzajúci jedálniček. Pokiaľ ste sa pred diétou stravovali s nadmierou sacharidov, môže chvíľu trvať, než sa telo preorientuje na inú stravu a iné zdroje energie. Vydržte.

Ketogénna diéta je ten najprísnejší variant sacharidovej diéty. Má však veľmi dobré výsledky. Ketogénna diéta smeruje hospodárenie s energiou do stavu tzv. ketózy. Sacharidy sú v takej chvíli veľmi nízko, strážte si tiež bielkoviny a tuky. Pokiaľ budete telo trápiť, napríklad aby ste rýchlo schudli, a nedodáte mu potrebnú energiu v tukoch a bielkovinách, chudnúť možno najskôr začnete, ale čoskoro prestanete. Pokiaľ to na druhú stranu preženiete s tukmi, do ketózy možno ani nenastúpite.

Pre ideálne fungovanie je diéta KetoMix rozdelená do troch fáz:

  • v prvej fáze sa je päťkrát denne po troch hodinách jedlo KetoMix, k tomu pol kila zeleniny a až 30 gramov orechov a aspoň 2 litre tekutín,
  • v druhej fáze tri jedlá KetoMix a ďalšie dve proteínové jedlá bez sacharidov,
  • v tretej fáze preberiete stravovanie späť do svojich rúk.

Diéta LCHF (low carb high fat) je taktiež nízkosacharidová. Je založená na nízkom príjme sacharidov a vysokom príjme tukov. Silné obmedzenie sacharidov je nahradené dokonca nadmierou tukov. Tie predstavujú príliv energie na fungovanie tela. Tukov sa môžete najesť skutočne dosýtosti a nebudete mať s nimi hlad. Pokiaľ sa budete tukov báť a nedodáte ich svojmu organizmu, začne si namiesto chudnutia vytvárať zásoby. Telo nesmie hladovať.

Pri všetkých diétach majte na pamäti: "Keď cvičím, spaľujem." Je potrebné zmenu stravovania doplniť aj výdajom energie. Bez pohybu chudnutie nepôjde alebo pôjde pomaly. Šport vylučuje endorfíny a budete sa po ňom s trochou zvyku cítiť spokojnejší.98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €