Ako pomáhajú proteíny pri chudnutí

Určite už ste niekedy počuli o proteínovej či bielkovinovej diéte a prišla vám na myseľ otázka, ako môžu byť práve proteíny dobré pre zhadzovanie prebytočných kilogramov. Aj keď o tom málokto vie, vzťah proteínov a zdravého chudnutia je omnoho užší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Dostatok proteínov nielen uľahčí proces chudnutia, ale nebudete sa cítiť unavení ani hladní, ako je to pri iných diétach.

Určite už ste niekedy počuli o proteínovej či bielkovinovej diéte a prišla vám na myseľ otázka, ako môžu byť práve proteíny dobré pre zhadzovanie prebytočných kilogramov. Aj keď o tom málokto vie, vzťah proteínov a zdravého chudnutia je omnoho užší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Dostatok proteínov nielen uľahčí proces chudnutia, ale nebudete sa cítiť unavení ani hladní, ako je to pri iných diétach.

Proteíny ako také sú nenahraditeľným prvkom pre naše telo, sú súčasťou buniek a tkanív. Podporujú imunitný systém, a predovšetkým, podieľajú sa na raste našej svalovej hmoty. Ak plánujete zhodiť pár kíl, bez dostatočného príjmu proteínov to pôjde len veľmi ťažko, alebo sa dostaví práve ten obávaný jojo-efekt. Ako je to možné?

Nedostatok proteínov, predovšetkým pri chudnutí, spôsobuje úbytok svalovej hmoty. Je to vždy veľmi nežiaduci jav, pretože sa tým spomaľuje celý metabolizmus. Chudnutie je tým pádom ťažšie, pomalšie a prichádza pocit, že ručička váhy sa nechce pohnúť ani o milimeter. Človek na diéte sa bez dostatočného množstva proteínov cíti unavený a bez energie, navyše po vysadení diétneho režimu pribúdajú kilá hore rýchlejšie, ako je mu milé. Proteíny sú prospešné aj tým, že pomáhajú svalom v regenerácii. Ak zahrniete do diétneho režimu aj nejaký pohyb, ľahšie sa dostanete do formy a rýchlejšie si vytvarujete postavu podľa vašich snov. Čím viac svalovej hmoty človek má, tým lepšie mu chudnutie pôjde. Svaly totiž spaľujú energiu aj v čase, keď práve nešportujete.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou proteínov je skutočnosť, že telu nedodávajú energiu, ktorú by si organizmus mal potrebu hromadiť v podobe tukových vankúšikov tak, čo sa stáva, ak konzumujeme stravu bohatú predovšetkým na sacharidy a tuky. V podobe kvalitných proteínov telu poskytujeme dokonalý stavebný materiál. Nemusíte sa však báť, že by nárast svalovej hmoty bol taký veľký, že sa z vás stane kulturista. Naopak. Viac svalov v tele znamená viac vody, menej tuku, rýchlejšie spaľovanie a tiež štíhlejšiu postavu.

Keď je reč o proteínoch, ktoré pomáhajú pri chudnutí, vždy máme na mysli tie kvalitné. Nemožno do tejto skupiny zaradiť údeniny, tavené syry a ďalšie potraviny, ktoré v sebe skrývajú príliš nevhodných prísad. Kvalitné proteíny nájdete napríklad v diétnom mäse - odporúča sa kuracie, králičie, morčacie, rybie (pozor na tučné typy, ideálna je treska či pstruh), mliečne výrobky (ideálne sú kyslomliečne výrobky), teda jogurty, kefíry, nízkotučné syry, tvarohy a vajcia. Proteíny však nemusia byť len živočíšneho pôvodu. Nie všetkým ľuďom robí častá konzumácia mäsa a vajec dobre, pretože tieto proteíny sú ťažšie stráviteľné. Kvalitné proteíny je možné získať aj z potravín rastlinného pôvodu ako sú napríklad strukoviny (sója, hrach, fazuľa atď.), semienka (napr. ľanové) či orechy.

Ak držíte diétu a musíte si sledovať príjem kalórií, môže byť pre vás problém zjesť potrebné množstvo proteínov, a pritom stále dodržiavať diétny plán. Aby nemusel človek jesť trikrát denne kuracie mäso, existujú proteínové prípravky, ktoré chudnutie podstatne zjednodušia. Sú jednoduché na prípravu, a predovšetkým zaručia, že príjem proteínov budete mať pod kontrolou. Navyše telu dodáte aj ďalšie potrebné živiny a vitamíny, ktorými sú tieto jedlá obohatené.

Prácu s chudnutím vám môžu uľahčiť KetoMix proteínové nápoje, polievky, omelety, kaše a ďalšie potraviny. Väčšinu týchto pokrmov stačí zaliať vodou, prípadne ešte zľahka opiecť na panvici. Následne sa môžete pustiť do jedla. Aj keď plánujete diétu držať niekoľko týždňov, nemusíte sa báť, že by ste sa týmito produktmi prejedli. Môžete si vybrať nespočetné množstvo príchutí kokteilov a variantov jedál.


98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €