Ako pomáhajú proteíny pri chudnutí

Určite už ste niekedy počuli o proteínovej či bielkovinovej diéte a prišla vám na myseľ otázka, ako môžu byť práve proteíny dobré pre zhadzovanie prebytočných kilogramov. Aj keď o tom málokto vie, vzťah proteínov a zdravého chudnutia je tesnejší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Dostatok proteínov nielen uľahčí proces chudnutia, ale nebudete sa cítiť unavení ani hladní, tak ako to je u iných diét.

 

Proteíny ako také sú nenahraditeľným prvkom pre naše telo, sú súčasťou buniek, tkanív, podporujú imunitný systém a predovšetkým sa podieľajú na raste našej svalovej hmoty. Pokiaľ plánujete zhodiť pár kíl, bez dostatočného príjmu proteínov to pôjde len veľmi ťažko, alebo sa dostaví tak obávaný jojo-efekt. Ako je to možné?

 

Nedostatok proteínov predovšetkým pri chudnutí spôsobuje úbytok svalovej hmoty, čo je vždy veľmi nežiaduci jav, pretože sa tým spomaľuje celý metabolizmus. Chudnutie potom ide horšie, pomalšie a prichádza pocit, že ručička váhy sa nechce pohnúť ani o milimeter. Človek na diéte bez dostatočného množstva proteínov sa cíti unavený a bez energie, navyše po vysadení diétneho režimu pribúdajú kilá hore rýchlejšie, ako je mu milé. Proteíny sú prospešné aj tým, že pomáhajú svalom regenerovať, a pokiaľ zahrniete do diétneho režimu aj nejaký pohyb, ľahšie sa dostanete do formy a rýchlejšie si vytvarujete postavu tak, ako je vaším snom. Čím viac svalovej hmoty človek má, tým lepšie mu chudnutie pôjde. Svaly totiž spaľujú energiu aj v dobe, kedy práve nešportujete.

 

Ďalšou dôležitou vlastnosťou proteínov je skutočnosť, že telu nedodávajú energiu, ktorú by si organizmus mal potrebu hromadiť v podobe tukových vankúšikov tak, ako je to v prípade, kedy konzumujeme stravu bohatú predovšetkým na sacharidy a tuky. V podobe kvalitných proteínov totiž telu poskytujeme hlavne dokonalý stavebný materiál. Nemusíte sa však báť, že by nárast svalovej hmoty bol taký, že sa z vás stane kulturista. Naopak viac svalov v tele znamená viac vody, menej tuku, rýchlejšie spaľovanie a tiež štíhlejšiu postavu.

 

Pokiaľ je reč o proteínoch, ktoré pomáhajú v chudnutí, vždy sú myslené tie kvalitné. Nejde medzi ne počítať napríklad údeniny, tavené syry a ďalšie potraviny, ktoré v sebe skrývajú príliš nevhodných prísadKvalitné proteíny nájdete napríklad v diétnom mäse, odporúča sa kuracie, králičie, morčacie, rybie (pozor na tučné typy, ideálna je treska či pstruh), ďalej sú vhodné mliečne výrobky (ideálne sú aj zakysané), teda jogurty, kefíry, nízkotučné syry, tvarohy a vhodné sú aj vajcia. Proteíny však nemusia byť len živočíšneho pôvodu, nie všetkým ľuďom robí napríklad častá konzumácia mäsa a vajec dobre, pretože tieto proteíny sú náročnejšie stráviteľné. Kvalitné proteíny je možné získať aj z potravín rastlinného pôvodu ako sú napríklad strukoviny (sója, hrach, fazuľa atď.), semienka (napr. ľanové) či orechy.  

 

Pokiaľ však držíte diétu a musíte si teda sledovať príjem kalórií, môže byť problém zjesť potrebné množstvo proteínov a pritom stále dodržiavať diétny plán. Aby nemusel človek jesť trikrát denne kuracie mäsoexistujú proteínové prípravky, ktoré chudnutie podstatne uľahčia. Nielen, že sú jednoduché na prípravu, ale predovšetkým zaručia, že príjem proteínov budete mať pod kontrolou. Navyše telu dodáte aj ďalšie potrebné živiny a vitamíny, ktorými sú tieto jedlá obohatené.

 

Prácu s chudnutím vám môžu uľahčiť KetoMix proteínové nápoje, polievky, omelety, kaše a ďalšie potraviny. Väčšinu týchto pokrmov stačí zaliať vodou, prípadne ešte zľahka opiecť na panvici a pustiť sa do jedla. Aj keď plánujete diétu držať niekoľko týždňov, nemusíte mať obavu, že by ste sa týmito produktmi prejedli. Je možné voliť nespočetné množstvo príchutí kokteilov a variantov jedál. 

93 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 198 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás a popýšte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #letosjinakZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

ZAREGISTROVAŤ SA

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 7 700 členov

Prečítajte si príbehy našich zákazníčok. Inšpirujte sa.

Naozaj to funguje? Desaťtisíc našich spokojných zákazníkov hovorí áno!

Vysnívaná váha
za mesiac

"Chudnutie s KetoMixom bolo rýchle a pohodlné. Už za mesiac som sa dostala na svoju vysnívanú váhu."

Mahulena Bočanová, herečka a moderátorka

Prečítať celý príbeh

Možnosti dopravy

Geis
3 €
Zásielkovňa
2 €