Diéta bez cukru alebo všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať

Nadmerná konzumácia cukru môže viesť k mnohým závažným ochoreniam, či už ide o vysoký krvný tlak, cukrovku, choroby obehového systému, obezitu a nespočetne ďalších. Väčšina ľudí už si je našťastie vedomá, aké nebezpečenstvo sa za sladkým „zabijakom“ skrýva. A tak hľadajú alternatívy, ako svoj príjem cukru znížiť.

Diéta bez cukru (sacharidov) sa stala fenoménom posledných rokov. Nielen preto, že účinne a rýchlo znižuje váhu, ale aj preto, že prispieva k celkovému zdraviu. Ľudia, ktorí prestanú konzumovať cukor, opisujú zlepšenie nálady, majú viac energie, lepšie sa im pleť, krvný obraz aj rôzne bolesti a celkovo u nich klesá chorobnosť.

Čo je to diéta bez cukru?

Diéta bez cukru, známa tiež ako nízkosacharidová, proteínová, ketónová alebo low carb diéta, zahŕňa zníženie alebo úplné vylúčenie jednoduchých sacharidov a pridaného cukru zo stravy. Zníženie príjmu cukru môže podporiť chudnutie a významne znížiť možnosť vzniku rôznych ochorení ako je cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol. Pokiaľ sa rozhodnete začať držať diétu bez cukru, je vhodné nahradiť potraviny, ktoré obsahujú cukor, jedlami s vyšším obsahom proteínu. Širokú ponuku týchto jedál nájdete napríklad na stránkach diéty KetoMix, kde nájdete nepreberné množstvo jedál vhodných práve na diétu bez cukru.

Koľko potrebujete schudnúť?

ĽAHKÁ NADVÁHA

Máte ľahkú nadváhu, teda BMI medzi 25 - 30? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 4 týždne. Zbavte sa svojich pár kíl navyše rýchlo a bez hladu.

4 týždne
98 porcií

STREDNÁ NADVÁHA

Máte strednú nadváhu, teda BMI medzi 30 - 35? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 6 týždňov. Zbavte sa kíl navyše pohodlne, rýchlo a bez hladu.

týždňov
154 porcií

VYŠŠIA NADVÁHA

Máte vysokú nadváhu, teda BMI medzi 35 - 40? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 10 týždňov. Zbavte sa kíl navyše rýchlo a bez hladu.

10 týždňov
252 porcií

VEĽMI VYSOKÁ NADVÁHA

Máte veľmi vysokú nadváhu, teda BMI hodnotu nad 40? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 14 týždňov. Zbavte sa kíl navyše rýchlo a bez hladu.

14 týždňov
350 porcií

Diéta bez cukru a ako s ňou začať?

Je pomerne ťažké zmeniť svoj životný štýl za jeden deň. Preto je oveľa lepšie začať s diétou bez cukru postupne, aby ste si zvykli na nový stravovací režim. Jednou z najväčších výziev, ktorým ľudia čelia pri tejto diéte, je neustála túžba po nezdravých potravinách a cukre. Tu je niekoľko tipov, ako správne začať diétu bez cukru:

 • Najprv sa pokúste spotrebu cukru obmedziť, namiesto toho, aby ste ho zo stravy vylúčili úplne. Pomôže vám to prispôsobiť sa novému životnému štýlu s nízkym obsahom cukru a paradoxne sa vaša chuť na sladké zníži.
 • Vaša strava môže zahŕňať prírodné cukry, napríklad ovocie, aby ste získali základné živiny a vlákninu. Ale aj tu buďte obozretní, pretože aj niektoré ovocie môže obsahovať vyššie percento cukru, hoci toho prírodného.
 • Ak nemôžete odolať pokušeniu a chcete jesť niečo sladké, zvoľte sladkosti s nízkym obsahom sacharidov. Na trhu už nájdete širokú ponuku týchto potravín, ako sú sušienky, čokolády alebo tyčinky.
 • Uistite sa, že nejete cukor, keď ste vyčerpaní, depresívni alebo vystresovaní, aby nedošlo k vytvoreniu citovej väzby na sladkosti.

Ketónová diéta verzus diéta bez cukru

Pokiaľ chcete cukry obmedziť preto, aby ste schudli, radíme naopak do diéty skočiť naplno a nasadiť takzvanú ketónovú diétu. Tá už nie je o postupnom obmedzovaní, ale o striktnom znížení sacharidov na hranici okolo 50 gramov za deň. Po dvoch až troch dňoch vaše telo prejde do stavu ketózy a telo začne namiesto sacharidov využívať ako zdroj energie ketolátky, ktoré vytvoria z vlastných tukových buniek. Vy teda začnete chudnúť. Prechod do ketózy môže spôsobiť krátkodobé nepríjemné príznaky. Tie sa samozrejme líšia od človeka k človeku, pretože závisia od toho, koľko cukru ste doteraz konzumovali. Do ketónovej diéty by ste mali vždy vstupovať až po porade s vaším lekárom. Tu je zoznam možných príznakov detoxikácie cukru:

 • bolesť hlavy,
 • úzkosť,
 • závrat,
 • nevoľnosť,
 • únava,
 • problémy so spánkom,
 • problémy s koncentráciou,
 • chute na cukor a nezdravé jedlo.

Vyskúšajte nízkosacharidové jedlá

Úplné vylúčenie prírodných a pridaných cukrov nie je ľahké. Preto je vždy lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý vám povie, či je diéta bez cukru pre vás vhodná a hlavne vám pomôže zorientovať sa v low carb potravinách, ktoré sú pri tomto type stravovania vhodné. Pre začiatočníkov je ideálna nízkosacharidová diéta „na kľúč“. Napríklad diéta KetoMix, ktorá ponúka jedálniček na celú dobu diéty a spolu s diétou poskytuje aj výživové poradenstvo zadarmo. Pokiaľ si preštudujete jedlá, ktoré KetoMix ponúka, sami zistíte, že sa nie je čoho báť.

Aj milovníci sladkého si tu prídu na svoje. Zloženie potravín obsahuje minimum sacharidov, ale za to majú dostatok vitamínov, minerálnych látok a bielkovín. Vychutnať si môžete ako pečivo, nápoje, vína, tak sušienky, cestoviny, palacinky alebo omelety. Výhodou týchto nízkosacharidových jedál je, že z nich môžete pripraviť skutočne chutné recepty, vďaka ktorým si budete pripadať, že vlastne žiadnu diétu nedržíte.

Inšpiráciu môžete hľadať v KetoMix magazíne, ktorý ponúka sladké aj slané recepty, vhodné pre všetkých, ktorým diéta bez cukru učarovala. A pamätajte, akonáhle vaše chuťové bunky preškolíte, nebude vaša túžba po extra sladkých pokrmoch už nikdy taká veľká.

 
98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €