Ketónová diéta

Princíp tejto diéty je vcelku jednoduchý, a zrejme aj preto si ju obľúbilo mnoho celebrít, ale aj obyčajných ľudí. Na rozdiel od iných diét totiž funguje bez toho, aby musel človek tráviť hodiny v telocvični alebo vymýšľaním zložitého jedálnička. A to je predsa sen každého, kto bojuje s kilami navyše.

Keto diéta funguje na princípe obmedzenia príjmu sacharidov, vďaka tomu sa organizmus dostáva do stavu takzvanej ketózy, kedy si neberie energiu zo sacharidov, ale z ketónov. Tie vznikajú práve spaľovaním tukov, nie sacharidov.

A čo znamená slovo ketóza? Je to vlastne iné pomenovanie pre spaľovanie tukov. Telesný tuk je štepený na malé čiastočky mastných kyselín, ktorým sa hovorí ketóny. Tie dodávajú energiu tkanivám. Nemusíte sa báť, že by navodenie tohto stavu bolo pre telo nebezpečné, naši dávni predkovia v stave ketózy žili vlastne neustále, pretože sa živili prevažne mäsom a sacharidov konzumovali minimum. Stav ketózy teda nie je nežiaduci, naopak zaisťuje telu potrebnú energiu štiepením tukov, ktorých máme v dnešnej dobe v strave nadbytok. Ketóza týmto spôsobom pomáha chrániť vitálne orgány v tele.

Ako taký stav ketózy v tele navodíme? Vybraným a vyváženým jedálničkom, v ktorom je minimum sacharidov. Hlavným prvkom jedálnička sa v prípade ketónovej diéty stávajú kvalitné bielkoviny. Príjem sacharidov by nemal byť vyšší ako 50 g denne. Konzumuje sa teda predovšetkým diétne mäso, zelenina a mliečne výrobky. Naopak je potrebné sa vyhnúť zemiakom, ryži, pečivu, obilninám, alkoholu či sladkému ovociu. Pokiaľ totiž zjete sacharidov viac, môže sa chudnutie zastaviť a stav ketózy sa naruší. Pre väčšinu ľudí je ale tak striktné sledovanie jedálnička príliš náročné. Našťastie existuje riešenie v podobe už pripravených balíčkov presne na mieru.

Predtým, ako sa do chudnutia pustíte, je potrebné si určiť cieľ: koľko kilogramov by bolo ideálne schudnúť a podľa toho si keto diétu naplánovať. Je už len na vás, či ju budete držať dva týždne, tri či štyri. Pretože je sledovanie jedálnička v tomto prípade pre laika dosť náročné, môžete si vybrať už z dopredu pripravených balíčkov, ktoré pokryjú jednotlivé porcie jedla na vami zvolené obdobie. Potom už si stačí len jedlo pripraviť a môžete si byť istí, že telu dodáte potrebné množstvo všetkých živín, vitamínov aj minerálov bez toho, aby ste porušili proces ketózy. Jedálničky sú navyše pripravované z kvalitných potravín bez chemických prísad. Odpadá nudné počítanie kalórií, čítanie etikety potravín a vymýšľanie zložitých receptov. Okrem pravidelného jedla však nezabúdajte aj na dostatočný prísun tekutín, ktorý je rovnako dôležitý a mal by sa pohybovať okolo 3 litrov denne (nesladených nápojov).

 

Ketónová diéta má niekoľko fáz. V prvej fáze dochádza k naštartovaniu ketózy. V tejto fáze jete päť dopredu pripravených jedál a povolená je aj zelenina (len pozor na sladké druhy!). Dĺžka tejto fázy sa odvíja od toho, koľko kíl chcete schudnúť. Pokiaľ napríklad len 5 kg, bude táto fáza trvať týždeň, pokiaľ je váš sen „zhodiť“ 15 kg, bude prvá fáza trvať 4 týždne. V prvých dňoch môžete pociťovať miernu únavu, ale za niekoľko dní sa tento pocit úplne vytratí. Druhá fáza, ktorej dĺžka sa rovnako odvíja od množstva zhodených kilogramov, obsahuje tri dopredu pripravené jedlá, ale už je možné zaradiť do jedálnička aj dve bielkovinové jedlá podľa chuti. A tretia fáza, alebo stabilizačná, už nemá určenú dĺžku, ale ide v nej o to, aby nedošlo k jojo efektu. Aj v tejto fáze je teda potrebné dodržiavať jedálniček, ktorý vám odborníci zadarmo pripravia priamo na mieru.

Pokiaľ sa obávate návalu vlčieho hladu, strach v tomto prípade nie je na mieste. Jednak jete aspoň päť porcií jedla denne a jednak proces ketózy v tele týmto stavom, kedy má človek chuť vyrabovať chladničku, zabráni. Dostatočný príjem bielkovín navyše ochráni aj vašu svalovú hmotu a zaručí, že budete chudnúť len a len tuk. Ketónová diéta dodá vášmu telu energiu a vás bude chudnutie konečne baviť.

92 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 35 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás a popýšte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov #letosjinakZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

ZAREGISTROVAŤ SA

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 7 000 členov

Prečítajte si príbehy našich zákazníčok. Inšpirujte sa.

Naozaj to funguje? Desaťtisíc našich spokojných zákazníkov hovorí áno!

Vysnívaná váha
za mesiac

"Chudnutie s KetoMixom bolo rýchle a pohodlné. Už za mesiac som sa dostala na svoju vysnívanú váhu."

Mahulena Bočanová, herečka a moderátorka

Prečítať celý príbeh

Možnosti dopravy

Geis
3 €
Zásielkovňa
2 €