Proteínová diéta

Táto diéta nie je vo svete zdravého chudnutia žiadnou novinkou. Práve naopak, ide o metódu, ktorú preverili dlhé roky skúmania. S prvotnou myšlienkou prišiel v roku 1974 profesor George L. Blackburn z Harvardskej univerzity. Ide o diétny plán, pomocou ktorého je možné dosiahnuť optimálnu váhu cestou racionálneho chudnutia.

Základný princíp proteínovej diéty sa opiera o fakt, že v jedle, ktoré bežne konzumujeme, sú zastúpené tri zložky dodávajúce nám energiu. Sú to sacharidy, tuky a proteíny. Tie nám poskytujú všetko potrebné k životu. Primárnym zdrojom energie bývajú v dnešnej uponáhľanej dobe predovšetkým sacharidy, ktorých máme v strave nadbytok. Cieľom proteínovej diéty je práve sacharidy zo stravy vylúčiť a zamerať sa na príjem kvalitných proteínov (bielkovín). Tým dochádza k spaľovaniu záložnej energie, ktorú máme v tele uloženú v podobe nepekných tukových vankúšikov. Dostatočný príjem proteínov navyše pri chudnutí ochráni vašu svalovú hmotu, pretože práve proteíny sú základným stavebným prvkom pre svaly. Ak by prišlo iba k obmedzeniu sacharidov, ale nie k navýšeniu množstva proteínov, mohlo by dochádzať k spaľovaniu svalovej hmoty. Toto je však pri každom chudnutí nežiaduci jav.

Vylúčením sacharidov a zameraním sa na proteínové jedlá dôjde v tele k naštartovaniu procesu, ktorý sa nazýva ketóza. Takzvané ketolátky tlmia pocity hladu, ale zároveň navodzujú aj dobrú náladu a môžu za prílivy energie. Prvých niekoľko dní po začatí proteínovej diéty môžete pociťovať miernu únavu. Tento stav však čoskoro prejde.

Čo patrí do jedálnička proteínovej diéty? Je to diétne mäso, syry, mlieko, jogurty, vajcia, ryby a zelenina (pozor na sladké druhy). Mäso by malo byť predovšetkým biele, ako je napríklad kuracie, králičie a morčacie. Vyhnúť by sme sa mali tučnému bravčovému mäsu a na údeniny na určitý čas zabudnúť úplne. Medzi „povolenú“ zeleninu zaraďujeme napríklad brokolicu, karfiol, cuketu, uhorku, špenát, kapustu, baklažán a všetky druhy listových šalátov. Odporúčané množstvo zeleniny denne je okolo 500 gramov. Upravená by mala byť dusením, varením alebo ju môžete konzumovať surovú. Do jedálnička je rovnako potrebné zaradiť dostatok nesladených tekutín, pretože tie sa bežne v tele zadržiavajú v sacharidoch. Nakoľko práve sacharidy sú momentálne obmedzované, je potrebné zvýšiť pitný režim. Ideálna je voda či nesladená minerálka, ktorá navyše telu dodá draslík a sodík.

Čomu sa naopak pri proteínovej diéte vyhnúť? Úplne vylúčiť by sme mali prílohy, ako sú zemiaky, cestoviny, kuskus, obilniny, pečivo, ale aj sladké ovocie, sladkosti, pochutiny a alkohol. Množstvo sacharidov, ktoré je možné denne v potravinách skonzumovať, je len 50 gramov. Vyššie množstvo môže pozastaviť proces ketózy a chudnutia. Potom je potrebné začať celý proces od začiatku.

Dĺžka trvania proteínovej diéty závisí od toho, koľko kíl chcete schudnúť. Obdobie konzumácie výlučne proteínových jedál a zeleniny by však nemal presiahnuť šesť týždňov bez konzultácie s výživovým poradcom či iným odborníkom. Prechod na obvyklú stravu prebieha pozvoľna a mala by nasledovať takzvaná stabilizačná fáza, aby nedošlo k jojo efektu. Naďalej je však potrebné dodržiavať pravidlá racionálnej výživy a občas si zaradiť „proteínový deň“.

Pri dodržiavaní proteínovej diéty je možné jedálniček doplniť aj vhodnou pohybovou aktivitou. Odporúča sa predovšetkým ľahšie cvičenie ako je napríklad chôdza, plávanie či jazda na bicykli. Proteínová diéta je jasnou cestou k vysnívanej postave. Ak však trpíte zdravotnými problémami, ktoré sa týkajú obličiek, pečene, srdca či diabetu, je vždy lepšie všetko konzultovať s lekárom či výživovým odborníkom. Obrátiť sa môžete aj na odborníkov KetoMix.


98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €