15 tipov ako sa dostať do formy

Máte pocit, že musíte niečo urobiť s vlastným telom? Nie ste spokojní s tým, ako vyzerá, koľko toho fyzicky vydrží, je oslabené po chorobe, alebo jednoducho len tušíte, že je niečo zle? Hlavná cesta, ako zlepšiť postavu, vedie cez zmenu životného štýlu a životosprávy.

Rýchle cesty, ako zlepšiť postavu

Žiadne ľahké skratky pre telo neexistujú alebo nie sú zdravé. Vždy vnímajte telo a nelámte cez koleno niečo, v čo neveríte. Do budúcna túto stratégiu aj tak opustíte a budete opäť na začiatku.

1.) Ako zlepšiť postavu za 2 mesiace

Pre zmenu tela, životného štýlu a udržanie nového štýlu je dôležitý návyk. Každodenné dodržiavanie cvičebného plánu po dobu 2-3 mesiacov je správna cesta. Zmena sa potom stane prirodzenou a bezproblémovou súčasťou vášho života.

Založte svoju stravu na bielkovinách, zdravých tukoch a minime cukrov podľa vzoru diéty KetoMix. Nebudete sa stačiť diviť, ako rýchlo uvidíte zmeny. Do dvoch mesiacov dokážete bez hladovania s diétou KetoMix zatočiť aj so strednou nadváhou.

2.) Ako zlepšiť postavu za mesiac

Do mesiaca dokážete s diétou KetoMix zatočiť s ľahkou nadváhou. Ľahká nadváha nie je zdravotne ešte zásadný problém. Riešenie spočíva v nastavení zdravšieho životného štýlu. Za mesiac dokážete vyhrať boj s dvomi až štyrmi kilogramami. A to za vyskúšanie diéty KetoMix stojí.

Rada! Neviete, či máte ešte normálnu váhu, alebo ste v kategórii nadváhy, prípadne sa trápite vážnosťou vašej obezity? Skontrolujte si postavu pomocou BMI kalkulačky.


Koľko potrebujete schudnúť?

ĽAHKÁ NADVÁHA

Máte ľahkú nadváhu, teda BMI medzi 25 - 30? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 4 týždne. Zbavte sa svojich pár kíl navyše rýchlo a bez hladu.

4 týždne
98 porcií

STREDNÁ NADVÁHA

Máte strednú nadváhu, teda BMI medzi 30 - 35? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 6 týždňov. Zbavte sa kíl navyše pohodlne, rýchlo a bez hladu.

6 týždňov
154 porcií

VYŠŠIA NADVÁHA

Máte vysokú nadváhu, teda BMI medzi 35 - 40? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 10 týždňov. Zbavte sa kíl navyše rýchlo a bez hladu.

10 týždňov
252 porcií

VEĽMI VYSOKÁ NADVÁHA

Máte veľmi vysokú nadváhu, teda BMI hodnotu nad 40? Odporúčame vám pustiť sa do KetoMix diéty na dobu aspoň 14 týždňov. Zbavte sa kíl navyše rýchlo a bez hladu.

14 týždňov
350 porcií


3.) Ako zlepšiť postavu za 14 dní

Máte 14 dní na to, aby ste sa dostali do formy? 14 dní je na ceste ako zlepšiť postavu poriadne krátkych, ale nie je to neriešiteľný problém. Dá sa prirovnať k typicky ženskému chudnutiu do plaviek tesne pred odchodom na dovolenku.

Pokiaľ sa do zmien pustíte hneď, môžete mať do plaviek o kilo menej aj za takto krátku dobu. Chce to ale disciplínu v jedle aj cvičení. 3x týždenne zaraďte do programu pohybovú aeróbnu aktivitu. Sadnite na bicykel, zaplávajte si. K tomu pridajte nízkosacharidovú diétu.

Rada! Majte spolu so svojim plánom na pamäti, že pre zdravé chudnutie nemáte ísť s váhou nižšie ako 0,5-1 kilogram za týždeň.

Overené tipy, ako sa dostať do formy

Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré je dobré dodržiavať, ak chcete viesť zdravý životný štýl. Určite ich poznáte, ale pre istotu si ich zopakujeme.

4.) Cukry preč

Prvý bod vás nemá šancu prekvapiť. Možno ste to nechceli počuť, ale je to jednoducho pravda. Rafinovaný cukor bude brániť vašim snahám, ako zlepšiť postavu. Cukor je skrytý aj vo výrobkoch, ktoré na prvý pohľad nemajú s cukrami čo robiť. Hľadajte na obaloch v zložení glukózo-fruktózový sirup. S týmito výrobkami a cukrami celkovo preč.

5.) Obmedzte sacharidy

Sacharidy sú zdroj energie pre naše telo. Pokiaľ ich ale nevyužije, uložia sa prebytky v tukových zásobách. S nimi chcete skôr bojovať. Pokiaľ sa do chudnutia chcete naozaj oprieť a pritom zároveň nehladovať alebo sa rovno vyhnúť prešľapom s množstvom skonzumovaného jedla, zverte sa do rúk odborníkov z KetoMix.

6.) Stavte na bielkoviny

Proteíny sú dôležitá zložka potravy, ak hľadáte smer, ako zlepšiť postavu. Sú potrebné na tvorbu a regeneráciu svalov a tvorbu tkanív. Zasýtia a do tela v podobe tukových zásob sa neukladajú tak ľahko.

7.) Pite

Je potrebné dodávať, že nemyslíme alkohol? Vlastne nielen ten. Vhodné nie sú ani sladené malinovky, sirupy, radler, nealko pivo. V týchto nápojoch sú obsiahnuté cukry. Dajte si vodu, zeleninové šťavy, nápoje bez kofeínu. Vyskúšajte naše smoothie.

8.) Cvičte

Bez pohybu ťažko docielite zmeny, ako zlepšiť postavu. Vek by však nemal byť prekážkou. Športové aktivity po 40 budú u niektorých vyzerať inak, než po 50. Ak ste celý život zvyknutí na fyzickú aktivitu, zrejme je to len číslo. Stávkou na istotu je plávanie, ktoré je bezpečné aj pri vyšších formách nadváhy. Zaraďte šport do vášho režimu ideálne 4x týždenne.

9.) Dajte si vitamíny a minerály

Nedostatok vitamínov a minerálov v tele sa skôr alebo neskôr prejaví. Ste častejšie chorí? Trápia vás občasné bolesti? Telo má najčastejšie nedostatok železa, vitamínu D, horčíka, vitamínov skupiny B alebo vápnika. Doplňte ich. Formovanie postavy tým môžete podporiť.

10.) Odpočívajte

V spánku naše telo regeneruje, spracováva informácie, zbavuje sa toxínov, hospodári s tukovými zásobami. Bez výčitiek si ho doprajte.

Ako sa dostať do formy po chorobách a významných zmenách v tele?

Choroby predstavujú pre telo oslabenie. Rôzne choroby potrebujú rôzne spôsoby rekonvalescencie. Skúste nasledovať tieto rady, ale najlepšie vám poradí lekár.  

11.) Po mononukleóze

Máte za sebou mononukleózu a chcete sa čo najskôr vrátiť k pôvodnej činorodosti? Radšej spomaľte. Lekári budú ešte pol roka sledovať váš krvný obraz a výsledky pečeňových testov. Vy sa po vyliečení ešte šetrite. Doprajte si dvojmesačný kľudový režim bez fyzickej a športovej aktivity.

Zabudnite na tučné jedlá. Živočíšne tuky vám budú zakázané. Na kompletnú liečbu potrebujete dobre stráviteľné jedlá bez vysokého obsahu tukov a solí. Na chipsy jednoducho ani nemyslite. Rovnako tak na potraviny so zrniečkami, šupkami, alkohol a orechy. Základom sú jedlá s obsahom živín, vitamínov aj minerálov. Hľadajte zdroje kvalitných bielkovín, ovocia, zeleninu. A dodržujte pitný režim.

12.) Po chrípke

Dajte si čas na doliečenie. Po ľahkej chrípke môžete začať cvičiť hneď ako sa začnete cítiť dobre, ale voľte radšej miernejšie cvičenia s nižšou intenzitou. Ak by ste to s cvičením prehnali hneď v úvode, mohla by sa vám choroba vrátiť. Ak ste boli s chorobou doma po dobu niekoľkých týždňov, neponáhľajte sa ani s návratom k cvičeniu.

Doprajte si naozaj týždeň pokoja. Poznáte to určite zo školy, kam ste nosili ospravedlnenia na telocvik aj napriek tomu, že inak ste na výučbu chodili. Pokiaľ ste fanúšikmi posilňovní a cvičiť potrebujete, vyhýbajte sa miestam s veľkou koncentráciou osôb. Do bežnej záťaže sa vráťte za dva až tri týždne po vyliečení.

13.) Po covide

Po covidovom ochorení sa vás môže držať únava, vyčerpanie, dýchavičnosť. Po infekcii COVID-19 sa začnite čo najskôr hýbať, doprajte si na vyliečenie pohyb. Je potrebné posilniť pľúca správnym dýchaním. K tomu stačia hneď na začiatku napríklad prechádzky na čerstvom vzduchu. Pokiaľ vás pri chorobe postihol stav bezvedomia (coma, kóma), potvrďte si vopred s lekárom, že môžete začať s cvičením.

Nezabudnite ani na rozhýbanie celého tela. Posilňujte svaly rúk aj nôh, stredu tela. Také cvičenie má vplyv na bráničné dýchanie, posilnenie dýchacích svalov a tiež na okysličenie organizmu. Dbajte na dostatok vitamínov C, D, zinku, dostatočný príjem bielkovín, ovocia a zeleniny.

14.) Po antibiotikách

Antibiotiká sú pri liečbe bakteriálnych ochorení dobrý pomocník, ktorý ale okrem pomoci inde škodí. Ich užívanie má za následok oslabenie imunity, premnoženie niektorých baktérií v črevách. Pritom v tráviacom systéme antibiotiká niektoré priateľské baktérie likvidujú. Ako do formy s antibiotikami?

Konzumujte probiotiká. Sú dôležité pre správnu funkciu čriev, vstrebávanie vitamínov a minerálov a sú dôležité pre fungovanie imunitného systému tela. Probioticky pôsobia jogurty, zakysané nápoje, kyslá kapusta, kvasená zelenina a pod. Aby sa dodávaným probiotikám darilo ešte lepšie, doplňte ich prebiotikami. Podporia ich. Nemusí ísť o lieky, siahnite po rozpustnej či nerozpustnej vláknine, ovocí, zelenine.

15.) Po pôrode

S pôrodom prichádza ohromná zmena. Telo mamy zažíva neskutočnú hormonálnu búrku, dáva sa dohromady fyzicky. Do toho však jej pozornosť vyžaduje malý človiečik, ktorý si sám nijako pomôcť ešte nevie. Po pôrode by sa mamy nemali snažiť za každú cenu riešiť kilá navyše. Kolotoč okolo bábätka s mnohými kilami zatočí. Ženy by sa mali sústrediť na vlastný spánok, jedlo a pitný režim. Všetko ostatné by malo ísť bokom. Viac o tom, ako sa dostať do formy po pôrode, nájdete v našom článku.

Nič z vyššie uvedeného nebude fungovať dlhodobo, pokiaľ nebudete mať dostatočnú motiváciu. Spojte sa vo svojom boji s niekým ďalším, nechajte si poradiť. Pokiaľ sa pustíte do diét alebo cvičenia len tak naoko, čoskoro od neho ustúpite a nebude sa konať žiadna zmena.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €