Záchvatové prejedanie

„Len kocku čokolády, tá mi zdvihne náladu. Čokoládu som zjedla celú, chcem niečo ďalšie. Tak čo tu mám? Napríklad syr.“ Tak nejako môže vyzerať začiatok alebo priebeh ochorenia menom záchvatové prejedanie.

So stresom a každodennými problémami sa každý človek vysporiadava inak. Niekomu pomáha vybiť si energiu pri športe, niekto sa zverí partnerovi, kamarátom, niekto si trápenie drží v sebe. Problémy držané vo vnútri ale vyplynú skôr či neskôr na povrch. Prejaviť sa môžu rôzne ako napr. zdravotné problémy bez zjavnej príčiny, psychické problémy alebo poruchy príjmu potravy, ku ktorým patrí záchvatové prejedanie.

Záchvatové prejedanie

Záchvatové prejedanie je zjednodušene povedané duševné ochorenie, ktoré sa radí do kategórie porúch príjmu potravy. Tam patrí okrem záchvatového prejedania aj anorexia a bulímia. Záchvatové prejedanie býva často reakciou na stres, depresiu, citové problémy.

Záchvatové prejedanie má obvykle tieto prejavy:

 • konzumácia veľkého množstva jedla,
 • rýchle, hltavé jedenie,
 • pokračuje sa v jedle aj cez plný žalúdok,
 • neschopnosť s jedlom prestať,
 • s ostatnými ľuďmi je chorý normálne alebo jedlo odmieta,
 • jedlo si chorý schováva a tajne ujedá,
 • neprichádza stav nasýtenia,
 • pri jedle prichádza krátke uvoľnenie stresu a úzkosti,
 • po jedle nastupujú pocity hanby a zlyhania.

Prejedanie alebo záchvatové prejedanie?

Záchvatové prejedanie, ako už názov tejto poruchy napovedá, je spojené s nadmernou konzumáciou jedla. A to aj napriek tomu, že sme na začiatku jedla neboli hladní. Počas záchvatu chorý dokonca nepremýšľa, koľko jedla už zjedol, či priberie, aké to môže mať naňho a jeho zdravie dopad. Človek jednoducho je, kým je telo schopné jedlo prijímať. Až potom nastúpia výčitky. Tie ale na rozdiel od bulímie nevedú k núteniu na zvracanie a zvracanie.

Riešenie potom chorý vidí v extrémnom cvičení alebo v prísnej diéte. Stav prejedania sa niekedy strieda s obdobím obmedzovania jedla až hladovaním. Potom chorý ale opäť podľahne a prepadne záchvatovitému prejedaniu. Akonáhle začne jesť, nedokáže prestať, kým je telo schopné potraviny prijímať. Cíti sa potom previnilo, zahanbene. Okrem toho prichádzajú nepríjemné zdravotné pocity súvisiace s prejedením.

Prejedenie asi poznáme všetci. Plný žalúdok a pocit, že praskneme. Nie každé prejedenie je známkou poruchy príjmu potravy. Za poruchu sa považuje, keď k takémuto prejedaniu dochádza raz týždenne, ale po dobu aspoň 3 mesiacov. Ťažké formy záchvatovitého prejedania sa prejavujú prejedaním niekoľkokrát denne. Pritom nekontrolujeme, čo jeme, ani koľko toho za deň jeme.

Emočné prejedanie

Do istej miery má k záchvatovému prejedaniu blízko aj emočné prejedanie. Pokiaľ sa človek necíti dobre, psychicky v nepohode, je nervózny, má za sebou hádku, navodzuje si pohodu a pokoj jedlom. Zatiaľ čo záchvatové prejedanie prichádza v rôznych situáciách, emočné prejedanie je spojené so stavmi psychickej nepohody.

Za problematické sa emočné prejedanie považuje vo chvíľach, keď na jedlo myslíme často aj v situáciách, keď máme na práci úplne iné záležitosti. Typické je tiež časté sledovanie hmotnosti.

Emočný hlad prichádza náhle, okamžite. Nie je sprevádzaný postupným nástupom hladu. Emočný hlad sa smeruje len na konkrétne potraviny, typicky ide o sladké, čokoládu. Aj napriek prejedeniu sa pokračuje v jedle. Celý kolotoč sa uzavrie pocitmi viny a hanby z prejedenia.

Na čo má záchvatové prejedanie vplyv

Ochorenie je spojené s psychikou. Na jednu stranu chorý považuje prejedanie za spôsob, ako prebiť svoje problémy. Na druhú stranu si potom prejedanie vyčíta. Ide o kruh, ktorý sa okrem iného prejavuje úzkosťami a depresiami.

Medzi ďalšie riziká spojené s týmto ochorením sú:

 • problémy so spánkom,
 • chronické bolesti, problémy s pohybovým aparátom,
 • vysoký krvný tlak, problémy so srdcom,
 • syndróm dráždivého čreva,
 • obezita alebo nadváha,
 • cukrovka 2. typu (diabetes mellitus),
 • problémy s otehotnením,
 • depresia.

Hoci je obezita jedným z možných sprievodných prejavov, nemusí to byť pravidlom. Pokiaľ postihnutá osoba kompenzuje záchvatovité prejedanie intenzívnym cvičením, zostáva váha rovnaká. O to ťažšie je aj pre okolie vytušiť problém. Štíhlosť tak nie je známkou pre vylúčenie tejto poruchy. Rovnako tak obezita neznamená, že dotyčný trpí záchvatovým prejedaním.

Aj myšlienky osoby so záchvatovitým prejedaním sa točia okolo jedla. Na jedlo sa chorý teší, ale bojí sa ho zároveň. Jedlo je zdrojom frustrácie, úzkosti aj hnevu. Jedlo predstavuje dôkaz zlyhania.

Čo spôsobuje prejedanie v našom tele

Keď sa prejeme, dostávame do tela viac energie, než je potrebné. Jednorazové prejedenie nie je tak nebezpečné, ako keď sa prejedáte často.

Prijímané jedlo spustí v tele mnoho mechanizmov, pri ktorých sa prijaté látky menia na menšie, ktoré je telo schopné absorbovať. Spustia sa tráviace pohyby žalúdka, disacharidy a sacharidy sa rozložia na jednoduchšie sacharidy, bielkoviny na aminokyseliny. Živiny sa potom vstrebávajú obvykle v tenkom čreve, čiastočne aj v čreve hrubom.

Pokiaľ neposlúchneme signály, ktoré telo vysiela, a v jedle pokračujeme, musí sa pobiť s nadmierou. Prebytočná energia sa uloží vo forme tuku, môžu sa zvýšiť aj koncentrácie niektorých látok v krvi.

Tip! Pokiaľ riešite trápenie s nadbytkom tuku v tele, nadváhou, obezitou, pozrite sa na bielkovinovú diétu. Môže byť riešením.

V extrémnom prípade dochádza až k nadbytočnej produkcii tráviacich enzýmov. Tie vo veľkom pracujú ešte skôr, ako sa k nim dostane jedlo a trávia tak miesto svojho pôsobenia.

Takéto jednorazové prejedenie sa prejaví vo zvýšenej únave. Telo prekrvilo predovšetkým tráviacu sústavu na spracovanie potravy, miesto mozgu a svalov. Ideálna je prechádzka, ktorá pomôže telu spracovať navyše prijatú energiu.

Ako z toho von

Keďže ide o psychický problém, neexistuje jediné univerzálne riešenie, ktoré by sa dalo použiť na všetkých. Ide o beh na dlhú trať rovnako ako u väčšiny psychických problémov. Prvý a veľmi ťažký krok je priznať si problém sám pred sebou. Druhý krok, ktorý ale nie je o nič jednoduchší, je porozprávať sa o problémoch s niekým iným. Každopádne ide o zdravotný problém a sami ho pravdepodobne nezvládnete.

Na riešenie bude vhodná spolupráca so psychiatrom alebo psychológom, ideálne aj s nutričným terapeutom. Spoločnými silami budete pátrať po spúšťači problémov a impulze, ktorý vedie k záchvatovitému prejedaniu. Cieľom je zabrániť ďalšiemu prejedaniu i dodať sebavedomie. Nutričný terapeut vám môže pomôcť s nastavením vhodného stravovacieho režimu. Striktné dodržiavanie jedálnička podobne ako to vyžaduje nízkosacharidová diéta môže byť pre niekoho vhodnou cestou.

Testy ukazujú, že sa aktivita v mozgu pri záchvatovom prejedaní podobá procesom pri drogovej závislosti. Ochorenie nie je prejavom vašej slabosti.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €