Umelé sladidlá. Aké existujú a je bezpečná ich konzumácia?

Ak máte základné povedomie o zdravom životnom štýle a chcete zhodiť nejaké to kilo, tento pojem určite nepočujete prvýkrát. Veľké množstvo potravín, ktoré sa zaraďuje medzi diétne, obsahuje umelé sladidlá. Sú sladšie ako samotný cukor, a hlavne nemajú žiadne kalórie. V tomto článku sa dozviete, čo umelé sladidlá sú, aké máme druhy, či je ich konzumácia bezpečná a ich výhody a nevýhody.

Čo sú umelé sladidlá

Zaradili by sme ich medzi doplnky stravy. Používajú sa ako náhrada cukru a majú mnohonásobne sladšiu chuť ako klasický cukor. Okrem sladkej chuti ale majú jednu veľkú výhodu. Obsahujú minimum alebo vôbec žiadne kalórie. Používať ich môžete pri varení, pečení alebo na osladenie vašich obľúbených nápojov. Napríklad kávy alebo čaju. Môžete ich poznať aj pod týmito pojmami:

  • náhrady cukru
  • nízkokalorické sladidlá
  • bezkalorické sladidlá

Umelé sladidlá: druhy

A aké sú umelé sladidlá? Zoznam, ktorý sme pre vás pripravili, vám povie viac o ich vlastnostiach a použití. Tieto zložky nájdete skoro vo všetkých potravinách, a preto je dôležité mať o nich prehľad.

Aspartám

Z hľadiska zdravia je to najviac sporné umelé sladidlo. Bolo objavené chemikom Jamesom Schlatterom v roku 1965. Stalo sa tak úplnou náhodou, keď si olízal prst po tom, čo obracal list knižky. Je viac ako o 200x sladší ako klasický cukor. Najčastejšie ho nájdete v žuvačkách, cereáliách a tiež sladených nápojoch. Niektoré výskumy ukazujú, že jeho konzumácia spôsobuje odumieranie mozgových buniek alebo dokonca rakovinu mozgu.

Sacharín

Je to najstaršie umelé sladidlo, o ktorom vieme. Opäť bol objavený náhodou, a to v roku 1879 Constantinom Fahlbergom. Mladý doktorand si po celodennej práci v laboratóriu neumyl ruky a následne pri desiate zistil, že jeho rožok chutí sladkasto. Je viac ako 300x sladší ako cukor. Rovnako ako aspartám, tak aj sacharín nájdete v žuvačkách, diétnych nápojoch, v džemoch či dokonca v kozmetike. Predtým bol označovaný za nebezpečný, ale vďaka štúdiám a výskumom sa táto informácia vyvrátila. Dnes patrí medzi najpopulárnejšie umelé sladidlá.

Tip! Sacharín nájdete v zložení KetoMix Vajonéze. Je to vynikajúci nízkokalorický dresing a vďaka svojej chuti vám bude pripomínať majonézu. Dochutiť si s ňou môžete šaláty alebo zeleninu.

Sukralóza

Toto umelé sladidlo bolo objavené v 70. rokoch 20. storočia. Sukralózu nájdete v jogurtoch, diétnych nápojoch či sirupoch. Vyrába sa úpravou bežného cukru. Avšak sukralóza nemá skoro žiadnu energetickú hodnotu a neukladá sa v tukovom tkanive. Zaraďuje sa medzi najpoužívanejšie umelé sladidlá, aké nájdete na trhu. Európsky úrad pre bezpečnosť dokonca použitie sukralózy odsúhlasil aj v potravinách na lekárske účely vo výžive detí do troch rokov. Je 600x sladšia ako bežný cukor. Použiť ju môžete pri pečení alebo do horúcich nápojov.

Tip! Sukralózu napríklad obsahuje aj náš Ketodrink s príchuťou pomaranča. Okrem iného obsahuje horčík, vápnik, draslík a sodík.

Acesulfam-K

Je približne 200x sladší ako klasický cukor a ako to už bolo u predchádzajúcich umelých sladidiel, aj acesulfam bol objavený náhodne. Bezpečnosť jeho používania dokazuje viac ako 90 štúdií. Opäť ho nájdete v diétnych nápojoch, ľadových čajoch či nakladanej zelenine. Má horkastú chuť, a preto sa používa v kombinácii s inými sladidlami.

Tip! Toto umelé sladilo je použité v KetoMix proteínovej cereálnej kaši. Je vhodná už od prvej fázy diéty.

Neotam

Radí sa medzi novšie umelé sladidlá. Je viac ako 7000x sladší ako sacharóza. Teda klasický repný cukor. Je to biely kryštalický prášok rozpustný vo vode. Neotam nemá žiadne kalórie a nulový glykemický index. Je teda vhodný aj pre diabetikov.

Cyklamát

Jedno z najstarších sladidiel, ktoré sa v poslednej dobe využíva najmenej. Má nízku sladivosť a je 30 až 50x sladší ako bežný repný cukor. Pre niekoho môže byť jeho chuť nepríjemná. Používa sa v kombinácii s ďalšími sladidlami, napríklad sacharínom.

Tip! Cyklamát nájdete aj v tomto proteínovom croissante KetoMix. Je vhodný ako rýchla desiata na doma alebo aj na cesty.

Stévia

Je to tropická rastlina a výťažok z jej listov využívame ako sladidlo. Nemá žiadne kalórie, veľmi dobre chutí a nezvyšuje hladinu cukru v krvi, preto je vhodná pre diabetikov alebo pri redukčných diétach. Stéviou si môžete osladiť čaj, kávu a ďalšie potraviny. Je 250x sladšia ako cukor. Okrem iného, listy tejto rastliny obsahujú proteíny, vlákninu, železo, fosfor, vápnik, draslík, sodík, magnézium, zinok a vitamíny A a C. Ako jediná patrí medzi prírodnú náhradu cukru.

Tip! Stéviu nájdete v zložení proteínovej tyčinky KetoMix s príchuťou mandlí v mliečnej čokoláde. Okrem iného sú tieto tyčinky bezlepkové a bez palmového oleja.

Škodlivosť umelých sladidiel

Sú škodlivé alebo nie? Všetky umelé sladidlá sú vždy veľmi dôkladne skúmané a ich bezpečné používanie je mnohými štúdiami potvrdené. Nie je možné dostať na trh nové druhy bez toho, aby neboli schválené príslušnými úradmi. Medzi bezpečné umelé sladidlá v Európe a v USA patria tie, ktoré sme vám tu spomenuli. Teda aspartám, sacharín, sukralóza, acesulfám, neotam a stévia. Napríklad aspartám sa však neodporúča ľuďom, ktorí trpia metabolickou poruchou fenylketonúriou a neurologickými ochoreniami.

Výhody a nevýhody

Umelé sladidlá majú svoje výhody a nevýhody. Sú skvelou alternatívou vo chvíli, keď sa snažíte zhodiť prebytočné kilá alebo máte intoleranciu na glukózu. Prospešné sú aj pre športovcov. Nevýhodu umelých sladidiel môžete spozorovať napríklad pri pečení alebo varení. V porovnaní s cukrom nedokážu udržať vlhkosť, a tak môže napríklad pečivo rýchlejšie schnúť. V mnohých potravinách by ste ani nespoznali, že neobsahujú bežný repný cukor. Pokiaľ máte redukčnú diétu, vždy si pre istotu prečítajte zloženie daného výrobku.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €