Spaľujú štipľavé jedlá aj tuky?

Jedni ich milujú, iní sa im vyhýbajú. Pre niekoho je konzumácia štipľavého jedla len hra a hľadanie odvahy v prekonávaní vlastných hraníc. Pálivé jedlá majú tiež nálepku prírodného lieku podporujúceho chudnutie. Ako je to v skutočnosti?

Štipľavé jedlá nepatria do klasickej slovenskej kuchyne. Nad konzumáciou chilli papričiek skôr krútime hlavou. Možno sa v nás ale skrýva zvedavosť, ako to ostatní robia, že dokážu jesť také ostré jedlá. V niektorých krajinách prevláda názor, že pokiaľ jedlo nepáli, nemá žiadnu chuť. Inde na svete sú pálivé jedlá zamerané na udržanie zdravia. Chilli pôsobí antibakteriálne a je vhodné po konzumácii potravín, ktoré boli dlho na slnku, v teple a mohli sa tak pokaziť.

Prečo jedlo štípe?

Štipľavé jedlá obsahujú najčastejšie kapsaicín. Najviac ho v prírodnej podobe nájdeme v chilli papričkách. Ide o pálivú látku, po ktorej nám brnia ústa a pery, ale tiež vyvolá v tele pocit tepla.

Pálivé nie sú len chilli papričky. Metabolizmus štartujú aj ďalšie suroviny:

 • cesnak (obsahuje alicín),
 • zázvor (obsahuje gingerol, látku chemickým zložením podobnú kapsaicínu),
 • kari (obsahuje kurkumín, do kari pást sa dávajú aj chilli papričky),
 • kurkuma (zahŕňa kurkumín),
 • čierne korenie (obsahuje piperín, piperidín).

Pálivé korenie vzniká sušením týchto prísad a ich pomletím na veľmi jemné čiastočky. U nás je prirodzenou prísadou pokrmov práve čierne korenie. Ideálne je celé korenie, ktoré si pomeliete až pred jedlom alebo pri varení. Aróma sa tak udrží najdlhšie. Najsilnejšie je biele korenie, najmenej pálivé je korenie zelené, aromatické je čierne.

Aj jeden druh chilli papričiek má v názve korenie, a to korenie kajenské.

Kapsaicín vyvoláva v tele pocit bolesti. Platí to pre všetky miesta, s ktorými príde do kontaktu. Pri najrôznejších chilli výzvach a pri súťažiach o konzumáciu najpálivejšej papričky sa preto používajú rukavice. Vyvarujte sa kontaktu s očami aj nosom, ak ste sa dotkli chilli papričky. Táto vlastnosť sa využíva v korenistých sprejoch (peprákoch) na obranu.

Tip! Pálivosť chilli papričiek si overte na Scovilleovej stupnici.

Po chilli sa chudne - pravda alebo mýtus?

Kapsaicín spôsobuje, že máme pocit tepla. Aby sa telo ochladilo, potrebuje na to viac energie ako normálne a zrýchľuje aj metabolizmus. A ak je nášmu telu teplo, rozšíri kožné aj podkožné cievy. V takej chvíli sa viac potíme, podporí sa srdcová činnosť a obehová sústava. Krv sa rozprúdi, tým sa rozriedi a celý mechanizmus pomáha predchádzať vzniku srdcových a cievnych chorôb. Rýchlejší obeh zabraňuje aj usadzovaniu cholesterolu. Z rovnakého dôvodu dokáže pálivé jedlo organizmus ochladiť. Telo sa po konzumácii začne potiť a pot organizmus ochladzuje.

Rýchlejší metabolizmus a vyšší energetický výdaj preto urýchľuje spaľovanie tukov. Najlepšie výsledky dosahujú osoby s väčšou nadváhou. Konzumácia chilli prináša slanú chuť do úst. Po ich konzumácii potom nemáte potrebu jesť toľko slaných a tučných jedál. Kapsaicín spôsobuje, že sa cítime skôr sýti, vystačíme si s menšou porciou. A má tak efekt na chudnutie aj u osôb s menšou nadváhou.

Prečo jesť štipľavé?

Chilli papričky môžu fungovať aj ako prostriedok prevencie chorôb. Majú preukázaný antioxidačný účinok a pomáhajú imunitnému systému. V tele sa po ich konzumácii začnú vytvárať endorfíny, človek je po konzumácii štipľavého jedla šťastnejší.

Prečo by ste mali konzumovať štipľavé jedlo?

 • podporíte kardiovaskulárny systém,
 • naštartujete imunitu,
 • môže vám pomôcť pri trombóze a kŕčových žilách,
 • zlepšuje prekrvenie slizníc, pomáha uvoľniť hlieny,
 • zaberá na omrzliny, podliatiny, hematómy,
 • odporúča sa pri cukrovke,
 • ničí baktérie v tráviacom trakte,
 • funguje ako prevencia zápalov,
 • posilňuje tráviaci trakt a chráni pred žalúdočnými vredmi,
 • dá sa použiť na tlmenie chronickej bolesti.

Riziká konzumácie štipľavých jedál

Nejde len o to, že niekomu štipľavé jedlá nechutia, niekomu nesedia ani zdravotne. V prípade ochorenia žalúdočnými vredmi môžu spôsobiť zhoršenie prejavov. U citlivých osôb môže zhoršiť podráždenie pažeráka, žalúdka.

Rizikové môžu byť pre osoby s vyšším krvným tlakom. Konzumácia štipľavých jedál ho ešte ďalej zvyšuje.

Kedy by ste mali štipľavé jedlá vynechať?

 • Ak dojčíte. Štipľavé jedlo sa cez materské mlieko dostane do zažívania bábätka a po konzumácii ostrejšieho jedla si môžete vypočuť niekoľkohodinový plač bábätka, ktorého bude bolieť bruško.
 • Chilli nedávajte deťom. Pre malé deti je chilli úplne nevhodné. Deti zvyčajne samy od seba štipľavé nevyhľadávajú. Neskôr je to len na ich odvahe a pocite, či si pálivé dajú.
 • U niektorých osôb môže štipľavé jedlo vyvolať alergickú reakciu.

Ako si zvyknúť na štipľavé jedlá?

Na štipľavé jedlá si zvykajte postupne. Stačia malé dávky. Prvý mesiac konzumujte napr. najslabšie chilli papričky jalapenos. A na nich postupne odsledujte, či s nimi organizmus ešte bez problémov funguje, alebo sa mu to už nepáči. Potom môžete postupne štipľavosť zvyšovať. Pokojne ale zostaňte dlhodobo na rovnakých dávkach.

Pokiaľ to s pálivosťou preženiete, nezapíjajte sústa vodou. Nepomôžete si, možno budete mať ešte intenzívnejší pocit, že vás jedlo štípe. Na štipľavé funguje najlepšie mlieko, ktoré z chuťových pohárikov ostrosť dostane.

Rada! Pri dochucovaní jedál štipľavým korením na to choďte pomaly. Pokiaľ to preženiete, z hotového jedla štipľavosť späť nedostanete. Ale dodať ju tam môžete kedykoľvek.

Veľmi dobré je pripravené sušené mäso s chilli korením. Na začiatky so štipľavými jedlami je prakticky ideálne. Rovnako stojí za vyskúšanie omáčka podobná chilli con carne.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €