Ako na depresie? Zvládnete ich sami?

„Mám z toho depku,“ vyhlási smutná kamarátka na účet problémov pubertálneho syna. Občas sa k takej hláške pridáme všetci. Prečítajte si, ako depresia v skutočnosti vyzerá, čo chorý prežíva a či je možné nad depresiou vyhrať.

Depresia je psychické ochorenie, ktoré je charakteristické poruchou nálad. Podľa výskumov na ňu trpí vyše 340 miliónov ľudí na celom svete a ide tak o jednu z najčastejších duševných porúch. Depresia sa prejavuje až patologickým smútkom. Depresia je ťažká, dlhotrvajúca a v ťažších formách životu nebezpečná porucha.

Depresia - príznaky

Depresia je spojená so stiesnenou náladou, smútkom a ponurými pocitmi. Chýba u nej ale pochopiteľný dôvod, prečo má chorý takú zlú náladu. Alebo popisovaný dôvod nie je tak zásadný, aby vyvolal natoľko silnú reakciu. Človek v depresii zvyčajne nedokáže prežívať radosť. V niektorých prípadoch môže viesť depresia aj k myšlienkam na samovraždu (hovorí sa dokonca o 15 % osôb s depresiou).

Depresia má naozaj široký rozsah príznakov. Príznaky depresie sa čas od času objavujú u všetkých ľudí. Pokiaľ ale trvajú dlhšie ako 2 týždne a depresia zasahuje do bežného denného fungovania, je možné ju už lekársky diagnostikovať. Klasická poklesnutá nálada, ktorá má svoju jasnú príčinu, z ktorej sa dotyčný postupne dokáže svojpomocne dostať, obvykle nepotrebuje lekársku pomoc. Ide o ochorenie individuálne, teda aj jeho dynamika, sila a dĺžka trvania sa líšia.

Depresia - príznaky:

 • strata záujmov a odmietanie koníčkov, ktoré doteraz dotyčného bavili,
 • pesimistický pohľad na budúcnosť,
 • chýbajúca motivácia a energia čokoľvek robiť,
 • narušená schopnosť sústredenia,
 • nízke sebavedomie,
 • zhoršená pamäť,
 • pokles výkonnosti,
 • skleslosť,
 • horšia schopnosť robiť rozhodnutia,
 • znížená schopnosť radovať sa,
 • poruchy spánku,
 • častá unavenosť,
 • obviňovanie sa z vecí, na ktoré nemá jednotlivec vplyv,
 • úzkosti,
 • pokles na váhe, ale aj rýchle priberanie,
 • nechuť k jedlu, ale aj potreba trápenie zajedať,
 • pocit zovretia na hrudi, nepokojné nohy, pocit silného búšenia srdca,
 • myšlienky na samovraždu.

Niektoré štúdie hovoria o depresii až po 6 mesiacoch vyššie uvedených problémov. Napr. pri popôrodnej depresii ale takto dlhý časový úsek nedáva zmysel.

Mení sa aj schopnosť spánku. Chorý nedokáže zaspať, skoro ráno sa budí. Alebo naopak spí aj 12 a viac hodín. Avšak aj napriek dostatočnej dĺžke spánku je unavený.

Čo spôsobuje depresia?

Príčin depresie existuje mnoho, spúšťačom môže byť veľa rôznorodých faktorov. Depresia sa často dedí. Vrodená predispozícia na depresiu do istej miery čaká na spúšťač. Depresia je potom reakcia mozgu na rôzne situácie a stavy. Spúšťa ju mozog, resp. relatívny nedostatok niektorých látok - serotonínu, noradrenalínu alebo dopamínu na nervových zakončeniach.

Medzi časté príčiny depresie patria:

 1. Veľká životná zmena. Môže ísť napr. o prechod z malého mesta do metropoly, výrazné povýšenie v práci, stres, zmeny v rodinnej situácii, dlhodobé neúspechy, ako aj traumy.
 2. Lieky. Vyvolávať alebo zhoršovať úzkostné stavy môžu aj niektoré lieky. Týka sa to napr. liekov na vysoký krvný tlak, hormonálnej antikoncepcie, liekov na zníženie cholesterolu.
 3. Ochorenie štítnej žľazy. Znížená aj zvýšená funkcia štítnej žľazy sa môže prejavovať okrem zimomravosti a teplokrvnosti aj chudnutím alebo naopak bezdôvodným priberaním a depresívnymi náladami.
 4. Popôrodná depresia. O zmenách nálad po pôrode sa vie a v ľahkej podobe sa ako popôrodné blues objavujú u žien zhruba 2. deň po pôrode. Napriek tomu je potrebné zdôrazniť, že aj neskôr sa môžu vyvinúť oveľa silnejšie a vážnejšie depresie. Matka upadá do stavu, keď nevie, ako dieťa zvládnuť, nastupujú výčitky, úzkosti, nezáujem o akékoľvek aktivity.
 5. Celiakia. Pri celiakii má chorý človek problém spracovávať lepok v tenkom čreve. Jedinou liečbou celiakie je v súčasnej dobe vyradenie lepku zo stravy. Na trhu existujú rôzne bezlepkové potraviny, napr. cestoviny. Celiakia sa často prejavuje hnačkami, kŕčmi, poklesom hmotnosti, únavou, ale práve aj depresiou a úzkosťami.
 6. Sezónna depresia SAD. Depresia môže byť spojená s určitým obdobím roka. Zvyčajná je v zime a na jeseň.
 7. Káva. Niekoľko štúdií potvrdilo, že zvýšená konzumácia kávy môže spustiť depresie u osôb, ktoré sú na toto ochorenie náchylnejšie. Jedna alebo dve šálky denne by nemali predstavovať problém. Pri už prebiehajúcej depresii je potrebné kávu radšej obmedziť, spôsobuje spomínané nepríjemné pocity väčšieho búšenia srdca. Zistite v našom článku, či je lepšia káva, alebo čaj.

Tip na super kávu! 

 

Pokiaľ si kávu dopriavate len pre jej chuť a vôňu, doprajte si ju v príchutiach KetoMix. V lete vám zaručene sadne ľadová káva.

 

Čo robiť?

Podstatou a prevenciou psychických ochorení je duševná hygiena, ktorá vám pomôže zvládať každodenné problémy, ale aj tie zložitejšie. Ide o preventívne rady, ako sa správať, aby ste do skutočnej depresie nespadli a zažili maximálne len tú klasickú zvládnuteľnú depku.

 • Pracujte na kladnom prístupe k životu a k bežným denným problémom. Nezaoberajte sa maličkosťami, ktoré vám náladu zhoršujú. Naopak si púšťajte k telu tie drobnosti, ktoré vám vykúzlia úsmev na tvári.
 • Podnikajte aktivity, ktoré vás bavia. Každý deň si na nejakú takú aktivitu nájdite čas.
 • Nevynechávajte koníčky, pomôžu vám prísť na iné myšlienky.
 • Šport vám zdvihne náladu. Prechádzky zvyšujú hladinu endorfínu. Zdvihnite sa a zašportujte si.
 • Pobyt vonku vám pomôže aj vďaka slnku. Slnečný deň dvíha ľuďom náladu. Slnečné žiarenie zvyšuje produkciu serotonínu, hormónu šťastia.
 • Sústreďte sa na plnenie jednoduchých úloh, ktoré si môžete odškrtnúť, keď máte hotovo. Vzniká pocit úspechu.
 • Nenakladajte si toho na svoje plecia priveľa. Vyhľadávajte menšie úlohy.
 • Pozbierajte odvahu a zverte sa tým najbližším – rodine, priateľom, komukoľvek, komu na vás záleží.
 • Buďte s blízkymi. Nezatvárajte sa pred svetom. Buďte s nimi, volajte im.

Čo pomáha na depresie? Na mierne depresie môžete skúsiť aj bylinky, napr. ľubovník, bazalku, harmanček, levanduľu, valeriánu lekársku.

Pokiaľ už väčšina z vyššie uvedeného nefunguje a nedokážete sa k týmto krokom presvedčiť, nájdite v sebe silu a zverte sa lekárovi. Depresia sama od seba neodoznie. Pozitívne je, že sa dá zvyčajne zvládnuť s ambulantnou dochádzkou. Psychiater s vami prejde vaše problémy, odporučí prípadne konzultáciu psychologickú, predpíše lieky, ktoré budú podporou vo vašom boji s depresiou. Voliť sa môže aj fototerapia, liečba svetlom. Psychoterapia sa zameria na schopnosť riešiť problémy a vzniknuté situácie.

V žiadnom prípade však depresiu nepodceňujte. Pokiaľ sa lieči, dostaví sa zlepšenie. Zmena nenastane hneď po prvom podanom lieku, ale postupne sa zlepšia aj každodenné zážitky.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €