Čo jesť pred spaním, ak držíte diétu?

Ak sa rozhodnete držať diétu a zmeniť svoj životný štýl, nie je to len o jedálničku a pohybe. Sú to samozrejme hlavné piliere, ak chcete zhodiť nejaké to kilo, ale na chudnutie a zdravie majú vplyv aj iné aspekty, a tým je napríklad zdravý spánok. V tomto článku vám povieme, prečo je spánok dôležitý, čo jesť večer a ktorým potravinám sa úplne vyhnúť.

Tip! Než začnete držať diétu, spočítajte si na BMI kalkulačke, koľko kilogramov by ste mali schudnúť, aby ste dosiahli svoju vysnívanú váhu a mohli začať s diétou.

Prečo je spánok dôležitý?

Kvalitný a zdravý spánok sa odráža na našom zdraví. Je rovnako kľúčový ako pohyb a stravovanie. A je veľmi dôležité ho nepodceňovať. Určite sami viete, že keď sa zle alebo málo vyspíte, ste na druhý deň v práci menej produktívni, nemáte energiu a nepodávate rovnaké športové výkony. Mali by ste si nastaviť režim, ktorý budete dodržiavať. Napríklad, chodiť spať a vstávať v rovnakú hodinu každý deň. Dokonca aj cez víkend. Telo si navykne a vy sa budete cítiť oddýchnutí bez toho, aby ste si vo voľných dňoch museli prispať. Ideálna doba spánku by mala byť medzi 7,5 až 8 hodinami.

Čo všetko spánok ovplyvňuje:

  • telesnú hmotnosť – zlý spánok súvisí s prírastkom hmotnosti
  • chuť do jedla – málo spánku, väčšia chuť do jedla
  • funkciu mozgu - kvalitný spánok zlepšuje zručnosti a zvyšuje pamäťovú výkonnosť
  • športový výkon – krátky spánok zapríčiní horší výkon pri fyzických aktivitách
  • chronické ochorenia – nedostatok spánku má vplyv na srdcové ochorenia
  • hladinu cukru v krvi – spánok pod 6 hodín môže časom preukázať riziko cukrovky 2. Typu
  • depresie – sú veľmi silne spojené s kvalitou spánku
  • imunitu – aj menšia strata spánku ju môže zhoršiť
  • zápaly – na ne má spánok zásadný vplyv
  • emócie – sú negatívne ovplyvnené stratou spánku

Tip! V prípade, že si k dobrému spánku chcete pomôcť nejakými medikamentmi, namiesto práškov na spanie radšej siahnite po Multivitamíne KetoMix. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálnych látok vrátane horčíka a vitamínu B6, ktoré napomáhajú k zníženiu únavy a vyčerpania.

Čo jesť pred spaním?

Určite to všetci dobre poznáme. Blíži sa čas večierky a ozve sa hlad alebo chuť na niečo sladké. Už dávno neplatí, že jesť po 17. hodine by sa nemalo. Posledné jedlo sa odvíja od času, kedy chodíte spať. Ideálne 2-3 hodiny pred spaním.

Rada! Dajte pozor aj na pitný režim. Pite pravidelne počas celého dňa. Veľké množstvo tekutín pred spaním vás potom v noci vyženie na toaletu a môžete si tak prerušiť kvalitný spánok.

Zoznam: čo jesť a čo nie, ak sa snažíme schudnúť:

Ak sa snažíte schudnúť, mali by ste byť obzvlášť opatrní na to, čo konzumujete pred spaním. Nielen, že to môže mať vplyv na spánok, ale aj na proces samotného chudnutia.

Kvalitný spánok začína vyváženou večerou. Okrem iného, posledné jedlo ovplyvňuje aj celkový kalorický príjem. Pre telo nastáva pokojová fáza počas večera, a preto je dôležité mať jedálniček zostavený z ľahko stráviteľných jedál s vyšším obsahom bielkovín. Večera je dôležitá, pretože ak ju vynecháte, dôjde k spomaleniu metabolizmu. Ten spôsobí prebudenie bez energie. Tú potom budete pravdepodobne doháňať kofeínovými nápojmi vo väčšom množstve, než ste bežne zvyknutí. A to je zle. Kávu by ste si mali dať najneskôr 6 hodín pred tým, než pôjdete spať.

A čo jesť večer a čo naopak vynechať?

ÁNO NIE
Hydinové a chudé hovädzie mäso Tučné a ťažké jedlá
Ryby a morské plody Korenené jedlá
Mlieko a mliečne výrobky Alkoholické nápoje
Čerstvá alebo dusená zelenina Káva
Oriešky a semienka Biele pečivo
Pohánka, quinoa, amarant Sladké

 

K Na večeru si pripravte losos so stopkovým zelerom a fit šalátikom. 

 

Postup je jednoduchý a v prípade keto diéty si tento recept môžete vychutnať už v 1. fáze diéty.

Neodporúčame však konzumovať jedlo neskoro večer. Skúste si navyknúť na režim, aký vám vyhovuje, a držte sa ho. Pre niektorých to môže byť ťažké z dôvodu zamestnania alebo iných povinností, ale keď si nájdete systém, ktorý vám vyhovuje, o to bude jednoduchšie ho dodržiavať.

 

Ako na zdravý spánok

Okrem jedla je potrebné sa zamerať aj na ďalšie činnosti, ktoré ovplyvňujú váš spánok a sú veľmi dôležité. Veľmi ľahko dokážeme skĺznuť k ponocovaniu. Potrebujete ešte niečo dorobiť do práce alebo sa nemôžete odtrhnúť od televízie. Toto všetko sú aktivity narúšajúce spánok. Pred spaním preto obmedzte modré svetlo. Všetku elektroniku nechajte v inej miestnosti a hodinu pred spaním nepozerajte do mobilu, tabletu ani počítača. Spálňu pravidelne večer vetrajte, aby ste mali čerstvý vzduch. Veľmi dôležité je mať kvalitný matrac a vankúš. Aj tieto veci majú obrovský vplyv na kvalitu vášho spánku. V neskorších hodinách sa vyhnite aj cvičeniu a posilňovaniu. Skôr vás to nabudí, než unaví. Radšej si dajte horúci kúpeľ alebo sprchu. Doprajete si príjemný relax a oddych po náročnom dni. Ak potrebujete zaspávať v úplnej tme a tichu, kúpte si masku na spanie a štuple do uší. Pomôcť vám môže aj levanduľa. Má upokojujúce účinky a jej jemná vôňa vás doslova dovedie k spánku.

Tip! Večer si namiesto čaju pripravte bylinkovú zmes KetoMix. Obsahuje moringu, fenikel a mätu, ktorá posilňuje obranyschopnosť a zaistí vám pokojný a regeneračný spánok.

Záverom

V prípade, že máte problémy so spánkom, skúste najskôr nájsť príčinu. Verte, že tabletky na spanie nič nevyriešia. Možno môžu na chvíľu uľaviť, nie je to však dlhodobé riešenie problému. Najčastejšou príčinou môže byť zlá životospráva, stres, nedostatok fyzickej aktivity či zmena prostredia. Všetky tieto záležitosti sú ale riešiteľné.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €