Výživový seriál (3/6): Denný príjem cukru pre priemernú ženu


V tretej časti výživového seriálu sa viac zameriame na sacharidy, ktoré podľa sladkej chuti rozoznáme – teda cukry.

3 (2)

Tento raz sa pozrieme na sacharidy, ktoré podľa sladkej chuti rozoznáme, teda na tie jednoduché sacharidy, alebo inak povedané cukry.

Určite vám nie sú cudzie názvy ako glukóza, fruktóza, sacharóza, laktóza…Len ste si možno neboli istí, kam ich zaradiť. Teraz už ale budete vedieť, že sú to názvy jednotlivých cukrov, teda jednoduchých sacharidov.

  • glukóza – hroznový cukor
  • fruktóza – ovocný cukor
  • sacharóza – repný cukor alebo trstinový cukor
  • laktóza – mliečny cukor
  • maltóza – sladový cukor v pive

Ako viete, so sladkým by sa to nemalo preháňať. Platí to nielen pri ketónovej diéte, ale aj pri bežnej vyváženej strave. Všeobecne by cukry nemali presahovať 10 % denného energetického príjmu. Pre priemernú ženu je to približne 40 g cukru na deň.

Toto množstvo cukru nájdeme napríklad v:

  • 4 dcl coly 
  • 4 dcl pomarančového džúsu
  • dvoch zrelých banánoch
  • dvoch sladkých jabĺčkach.

Áno, aj príjem ovocia by sme mali mať pod kontrolou, a to presne z dôvodu príjmu jednoduchých sacharidov. A ak patríte medzi tých, ktorí si denne dajú 1-2 kusy ovocia, čo zodpovedá dennej odporúčanej dávke, tak na sladkosti už miesto neostáva.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €