Veľkonočné tradície a jedlo

Veľká noc je už od pradávna sviatkom jari a pre väčšinu z nás je spojená s tradičnými zvykmi, ako je pečenie baránka a príprava veľkonočnej plnky, pletenie korbáča alebo farbenie vajec. Veľká noc je najvýznamnejší cirkevný sviatok a preto má pre všetkých kresťanov na svete Veľká noc veľký duchovný význam. A kedy presne je? Dátum, na ktorý pripadá tento sviatok, sa mení. Väčšinou sa oslavuje v rozmedzí od 22. marca do 25. apríla.

Kresťania si pripomínajú celý posledný týždeň Ježišovho života, a preto ste určite počuli o Zelenom štvrtku (posledná večera pána), Veľkom piatku (Ježišovo ukrižovanie) a Bielej sobote (ukončenie pôstu). Oslavy vrcholia na Veľkonočnú nedeľu a v pondelok, keď sa oslavuje Ježišovo zmŕtvychvstanie.

  • Palmová (kvetná) nedeľa - príchod Ježiša Krista do Jeruzalema.
  • Modrý pondelok – v pondelok sa nesmelo pracovať.
  • Šedivý utorok - upratovanie.
  • Škaredá (Popolcová) streda - vymetanie komínov. V tento deň Judáš zradil Ježiša.
  • (Zelený) Štvrtok svätého týždňa - posledná večera. Deň pôstenia. Pre pevnejšie zdravie sa odporúča tento deň jesť iba zelenina.
  • Veľký piatok – ukrižovanie Ježiša Krista.
  • Svätá (biela) sobota – prípravy na oslavu Veľkej noci. Pletenie korbáča, farbenie kraslíc a pečenie.
  • Veľkonočná nedeľa – Pánovho zmŕtvychvstania – oslava zmŕtvychvstania Ježiša Krista.
  • (Veľkonočný) Pondelok – po Veľkonočnej oktáve – posledný deň osláv zakončený koledovaním s korbáčom.

Vedeli ste, že...

 

pojem Veľká noc pochádza z latinského slova "Pascha", ktoré znamená "prechod"? Tento názov je odkazom biblického príbehu o Mojžišovi, ktorý viedol Izraelitov cez Červené more a pripomína víťazstvo života nad smrťou.
 

Veľkonočné tradície

V súčasnosti sa mnoho tradičných veľkonočných zvykov a obyčajov stále dodržiava. Väčšina z nich má symbolický význam a vychádza z kultúrnych a náboženských tradícií a pranostík.

1.) Ako na korbáč

Korbáč spravidla pletú muži z vŕbového prútia a zdobia ho stuhami. Všeobecne sa verí, že vŕbové vetvy prinášajú zdravie a mladosť každému dievčaťu alebo žene, ktorá je nimi

vyšľahaná počas koledy počas Veľkonočného pondelka. Počet stužiek potom prezradí, koľko žien daný korbáč vyšľahal.

Za vyšibanie sú chlapci a muži odmenení maľovanými vajíčkami, tzv. kraslicami, ktoré sa tradične farbia cibuľovou šupkou a voskom.

2.) Dajte vajcia maľované!

Koleda je jedným z populárnych veľkonočných zvykov, ktorý má svoje miesto počas Veľkonočného pondelka dodnes. Na koledu chodia iba chlapci a muži, ktorí by správne mali koledovať od polnoci do polnoci, ale teraz sa skôr drží zvyk koledy do pondelkového poludnia. Odmenou sú im nielen kraslice, ale veľmi často aj sladkosti alebo dokonca poldecáky alkoholu.

Ku koledovaniu patria aj riekanky a básničky. Jedna z najznámejších je „Hody, hody, doprovody“. Pokiaľ koledník odrieka nejakú menej ohranú a známu básničku, má radosť z oveľa štedrejšej výslužky.

V niektorých krajoch je zvykom veľkonočné polievanie vodou. Muži a chlapci polievajú ženy prevažne ráno. Niekde sa namiesto vody používa parfém, ktorý má väčšinou odpudivú vôňu. Okrem toho sa vodou polievajú aj hospodárske zvieratá, pretože sa všeobecne verí, že voda ich omladí a dodá im silu.

3.) Rapkanie na Veľkú noc

Rapkanie a klepotanie sú tradičnými náhradami zvonov, ktoré počas Veľkej noci utíchajú a znovu znejú až na Bielu sobotu. Na mnohých miestach rapkanie a klepotanie symbolizuje vyháňanie Judáša a začína sa tým, že chlapci s týmito nástrojmi po omši na Zelený štvrtok vybehnú z kostola a volajú „Judáša naháňame, klekánie zvoníme, pritom sa modlíme“.

Symbolom začiatku jari a poľnohospodárskych prác je tradične vysievanie obilia. Dnes sa však pred Veľkou nocou skôr seje tráva alebo obilie do nízkych misiek s hlinou, aby krátko pred sviatkami vyklíčilo a mohlo byť dozdobené kraslicami.

4.) Bahniatka ako symbol Veľkej noci

Bahniatka alebo vetvičky vŕby sú posvätené na Kvetnú nedeľu a tradične sa umiestňujú do kostola ku krížu a svätým obrázkom ako ochrana proti zlu, na okraj poľa na ochranu úrody alebo do pivnice, aby chránili zásoby.

Bahniatka alebo aj vetvičky vŕby sú bezkonkurenčne jeden z najväčších symbolov Veľkej noci. Slúžia ako krásna dekorácia na stôl alebo dvere. Veľká noc je začiatok jari a hebké bahniatka navodia krásnu jarnú atmosféru.

Veľkonočný pôst

Pre štart štyridsaťdňového veľkonočného pôstu nie je stanovený pevný dátum, pretože je závislý od termínu Veľkej noci. Začína spravidla Popolcovou stredou, čo je prvý deň pôstu, sedem týždňov pred Veľkou nocou. Pôst končí Bielou sobotou, teda dňom pred Veľkonočnou nedeľou. Veľký piatok je vrcholom štyridsaťdňového očistného obdobia a zároveň najväčším veľkonočným sviatkom. Počas neho je pôst najprísnejší a ľudia obvykle konzumujú iba chlieb s vodou. V dnešnej dobe sa veľkonočný pôst nahrádza jarnou očistnou kúrou alebo detoxom.

Veľkonočné keto recepty

Veľkonočný baránok je možné urobiť aj v keto diéte. Máme pre vás pripravený keto recept, s ktorým si užijete Veľkú noc so všetkým, čo k tomu patrí. Budete potrebovať mandľovú low carb múku, KetoMix Proteínové palacinky, KetoMix vanilkovú príchuť, vajcia, prášok do pečiva, nízkotučný tvaroh, vodu, repkový olej, citrónovú kôru a 3 kusy klinčekov. Viac sa dozviete v našom článku veľkonočný baranček bez cukru.

Sviežu veľkonočnú plnku si môžete tiež pripraviť aj v low carb verzii. Z nášho sortimentu budete potrebovať iba KetoMix Proteinové buchtičky a zvyšok určite nájdete doma v kuchyni. Na chuti nič nespoznáte, naopak! Keto plnka je sviežejšia a obsahuje samé dobré veci. A ak neviete čo na obed alebo na večeru, máme pre vás zaručený tip na veľkonočný obed.

Mazanec vám síce neodporúčame, ale môžeme si o ňom niečo málo povedať. Je to ďalšie tradičné veľkonočné pečivo a symbolizuje slnko. Je väčšinou totožné s cestom na vianočku. V minulosti nebol mazanec sladký, ale pripravoval sa zo strúhaného syra a vajec, aby mal žltú farbu. Nesladké verzie mazancov sa nazývali rôzne, napríklad baba, babyka, šolder, plecovník alebo svätec.

Judáše sú na tom rovnako ako mazanec. Do keto jedálnička sa nehodia. Tradične sa tvarujú do podoby valčekov, ktoré symbolizujú povraz, na ktorom sa podľa kresťanskej tradície obesil Judáš. Avšak praktickým vysvetlením pre pečenie Judášov bolo využitie zvyškov cesta, ktoré sa domácim gazdinkám nechcelo vyhodiť. Cesto na Judáše sa pripravuje z bielej múky a medu.

Tip! Hľadáte inšpiráciu čo variť?

 

Špagety bolognese
Syrové špätzle
Palacinka s džemom

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €