Meditácia nielen ako prostriedok na kvalitnejší spánok

Každý z nás niekedy potrebuje zastaviť a upokojiť svoje telo aj myseľ. Aj napriek tomu, že začiatky meditácie môžu byť ťažšie, než sa zdá, pokiaľ je pravidelne opakovaná, prináša telu nejeden pozitívny účinok.

Čo je cieľom meditácie a k čomu pomáha

V minulosti bola meditácia spojená predovšetkým s budhistickým náboženstvom a hinduizmom. V dnešnej dobe je populárna u veľkej časti populácie, ktorá sa chce napojiť na svoje myšlienky, vyhnúť sa stresu a spomaliť. Jej hlavným poslaním je ale niečo iné. Čo je to meditácia?

Predovšetkým ide o napojenie sa človeka na vlastné vedomie. A to úplne prirodzene bez akéhokoľvek naliehania. To, prečo ľudia meditujú, je vybudovanie schopnosti úplného ovládania svojich myšlienok. Vďaka tomu sa telo aj myseľ dokážu nielen v stresovom období upokojiť.

Meditácia má blahodárne účinky na našu psychiku aj celé telo. Pri pravidelnom meditovaní dochádza napríklad k:

 • znižovaniu napätia a stresu človeka,
 • napojeniu sa na vlastnú myseľ,
 • zníženiu úzkostných stavov a zlých nálad,
 • zlepšeniu pamäte a sústredenosti,
 • skvalitneniu spánku.

Začiatky môžu byť ťažšie, meditovať ale môže úplne každý

Obrovskou výhodou meditácie je to, že s ňou môže kedykoľvek začať úplne ktokoľvek. Stačí mať iba túžbu ovládať svoje myšlienky a k tomu pár minút voľného času denne. Tí, ktorí sú v meditácii pokročilí, často dokážu meditovať aj v rušnom prostredí. Na začiatku je ale vhodné využiť tiché miesto, kde vás nikto nebude rušiť a kde budete mať dostatočný pokoj na ponorenie sa do svojho vnútra.

Od meditácie sa odporúča nemať žiadne veľké očakávania. Ideálne je brať ju ako čas pre seba a chvíľku na odpočinok. Základným predpokladom na vykonávanie meditácie je zameranie sa na svoj dych. Pravidelné hlboké nádychy a výdychy vedú ku koncentrácii. Ich počítanie napomáha k udržaniu pozornosti. Kedykoľvek sa myseľ zameria na každodenné starosti a problémy, počítanie dychov ju dokáže vrátiť späť do pokojového stavu.

Či už sami, alebo s učiteľom, meditovať je možné rôznymi spôsobmi

Na začiatku na seba nemajte prehnané nároky.

Tip! Do svojho vnútra sa ponorte iba na pár minút. Čas postupne bude narastať spolu so zvyšovaním vašich schopností.


Pokiaľ sa rozhodnete do meditovania pustiť po vlastnej osi, ide to často ťažšie, než keď meditujete pod dohľadom skúsenej osoby.
Rozhodne to je ale možné zvládnuť bez akejkoľvek pomoci.

Každý z nás je rozdielny a každému vyhovuje niečo iné. Aj preto existuje množstvo druhov meditácie. Medzi ne patria napríklad:

 • Mindfulness meditácia,
 • transcendentálna meditácia,
 • meditácia Vipassaná,
 • riadená meditácia,
 • meditácia v spojení s jogou,
 • práca s čakrami.

Ranná alebo večerná meditácia? Vyberte si, čo vám vyhovuje

Podľa toho, či ste denný, alebo nočný vták, si môžete prispôsobiť dobu meditovania. Je čisto na vás, či meditácia prebieha ráno, večer, alebo cez deň. Minimálne na začiatku je ideálne vykonávať ju v rovnakom čase. Meditácia sa tak stane akýmsi rituálom, ktorý akceptuje nielen človek samotný, ale aj jeho okolie.

Jednou z variantov je meditácia pred spaním. Tú mnoho ľudí skúša vo chvíli, keď majú problémy so spánkom. Jeho kvalita je ovplyvnená meditáciou všeobecne. Nie je tak príliš podstatné, či k nej dochádza pri východe, alebo západe slnka. Pokiaľ chcete začať meditovať primárne kvôli skvalitneniu spánku, dajte tomu dostatok času. Nie vždy sa reakcia organizmu objaví hneď. Na pozitívne účinky a pokojné spanie si mnohokrát musíte počkať niekoľko týždňov či mesiacov.

Pokiaľ ste naopak ranné vtáča, pravdepodobne pre vás bude príjemnejšie ranné meditovanie. To prirodzenou cestou vedie k pozitívnemu naštartovaniu a vstupu do nového dňa. Bez ohľadu na to, kedy a ako bude vaša meditácia prebiehať, vždy je všetko predovšetkým o vašich potrebách a prianiach. Ako meditovať je tak len na vás.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €