Čo jesť a čomu sa vyhnúť - keto diéta


Ak ste sa rozhodli vyskúšať ketónovú diétu, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel, aby vaša cesta za vysnenou postavou bola úpešná.

0eefc2acf63c297f3220dab110989a59

Zvažujete, že sa pustíte do ketónovej diéty, ale stále váhate? Nie je to len ďalšia diéta, pri ktorej budete hladovať a väčšinu potravín budete mať zakázaných? Čo tak napríklad obľúbený čedar alebo banány? Poďme sa pozrieť na to, aké potraviny je vhodné pri keto diéte konzumovať, a ktorým sa radšej naopak vyhnúť. Zistíte, že hladovať rozhodne nebudete!

Sladkostiam a ovocí dajte červenú

Asi nie je žiadnym prekvapením, že v prípade proteínovej diéty budete musieť vynechať všetky sladkosti a sladké nápoje, a to vrátane 100%-ných džúsov. Vyhnite sa čokoláde, zákuskom, sladeným nápojom a iným cukrovinkám. Stopku dajte aj ovocí. Je síce zdravé a plné vitamínov, ale zároveň obsahuje vysoké množstvo sacharidov. A tie nechceme!

Alkoholu sa pokúste vyhnúť

Na rozdiel od cukroviniek, nie je alkohol v malom množstve pre telo nijako škodlivý. Naopak. Malé množstvo alkoholu každý deň mu dokonca prospieva. Čo však neprospieva je naše chudnutie. Alkohol obsahuje pomerne vysoké množstvo zvyškového cukru, a navyše spôsobuje degradáciu svalovej hmoty, ktorú my telu chceme práve naopak nechať. V priebehu ketónovej diéty sa alkoholu skôr vyhýbajte.

Korenie áno, ale opatrne

Pri výbere vhodného korenia si dávajte pozor. Starostlivo čítajte obaly koreniacich prípravkov, budete často prekvapení. Niektoré druhy koreniacich zmesí totiž obsahujú veľmi vysoké množstvo cukru a nezdravých tukov. Naopak soľou, v primeranom množstve do 5 g denne, čiernym korením a čerstvými bylinkami rozhodne nič nepokazíte.

Dajte mäsu a zelenine zelenú

Sú skvelým zdrojom živočíšnych bielkovín. Predovšetkým ryby majú blahodarný vplyv na ľudské zdravie. Zaraďte teda do svojho jedálnička aj červené mäso, hydinu, a hlavne tučnejšie druhy rýb. Nebojte sa ani vajec. Mýtus o ich vplyve na zvyšovanie cholesterolu bol už dávno vyvrátený. Pri ketónovej diéte sú naopak odporúčané.

Nie je tu ako tuk

Dostatočný príjem tukov je pre telo životne dôležitý, iba je potrebné si vyberať tie správne. Extra panenský olivový olej, kokosový olej alebo napríklad avokádový olej rozhodne odporúčame v jedálničku nechať. Priemyselne spracovávané rastlinné oleje, majonézy a nátierky radšej nebrať!

Poďme si to zhrnúť

Je to v podstate úplne jednoduché. Ketogénna diéta je založená na vyššom príjme bielkovín a nižšom príjme sacharidov. Preto sa taktiež niekedy nazýva proteínová alebo nízkosacharidová diéta. Vyvarujte sa preto potravinám s vysokým obsahom sacharidov a v jedálničku nechajte low carb potraviny, ktoré sú bohaté na kvalitné bielkoviny a tuky.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €