Dukanova diéta - v hlavnej úlohe bielkoviny

Jednou z diét, ktoré sú založené na príjme bielkovín, je Dukanova diéta. Na začiatku sú nastavené pravidlá veľmi striktné. Hoci nejde o celoživotnú diétu, má za cieľ naučiť vás viac o zdravom životnom štýle. Ako funguje a je aj pre vás?

Za Dukanovou diétou stojí francúzsky špecialista na výživu Pierre Dukan. Pracoval na nej od 70. rokov. Na svoje chudnutie a udržanie váhy si ju vyberajú celebrity na celom svete. Verejnosti ju ale predstavil až po 30 rokoch testovania a získavania skúseností. U nás zatiaľ nepatrí medzi tie najznámejšie, ale môže sa to čoskoro zmeniť, pretože má jednoznačné výsledky.

Dukanova diéta - princípy

Jej základ je jednoduchý. Zásadný je príjem bielkovín a minimum prijatých sacharidov. Uvíta ju každý, kto nechce počítať kalórie, vážiť potraviny a premýšľať nad množstvom zjedených potravín a ich zložením. Pozitívne body získava za dosiahnutie vhodnej váhy bez nutnosti hladovať. V tejto diéte navyše neprídete o svalovú hmotu, ale zhadzujete rovno tukové zásoby.

Nečakajte ale ideálnu váhu do týždňa alebo 14 dní. Pokiaľ potrebujete dať dole napríklad 10 kíl, čaká vás výrazná zmena jedálnička na niekoľko mesiacov. Pokiaľ dodržíte všetky fázy diéty, minie vás aj zákerný jojo efekt.

Dukanova diéta - priebeh

Dukanova diéta prebieha v 4 fázach.

Intenzívna prvá fáza

Prvá fáza je krátka, ale intenzívna. Kilá idú rýchlo dole, pretože úplne od základu zmeníte štýl, akým ste organizmus zásobovali potravinami. V tejto fáze sa vyhnete sacharidom, ale aj tukom. Zabudnite na ovocie, alkohol, ale aj na zeleninu.

V prvej fáze konzumujete iba povolené potraviny. Do denného programu musíte zaradiť aspoň 20 minút chôdze a jeden a pol lyžice ovsených otrúb pre podporu zažívania. Na zozname povolených potravín je zhruba 100 položiek. Všetko sú to bielkoviny, predovšetkým mäso:

  • netučné mäsá (grilované, varené, pečené bez tuku),
  • chudé hovädzie, teľacie,
  • ryby,
  • morské plody,
  • hydina,
  • vajcia (bielky), žĺtky maximálne 4 týždenne,
  • odtučnené mliečne výrobky (syry, jogurty, tvaroh, kefír),
  • chudá šunka,
  • korenie.

Zakázané je bravčové mäso, ktoré je tučné, salámy, maslo aj zelenina.

Táto fáza sa drží 2-10 dní. Na úbytok do 5 kilogramov stačí 2 dni, na plánovaných 15 kilogramov až 5 dní.

Druhá fáza k vysnívanej váhe

Druhá fáza Dukanovej diéty sa drží prakticky až do chvíle, kým nedosiahnete požadovanú váhu. Striedajú sa v nej dni z prvej fázy orientované výlučne na bielkoviny a dni, kedy si k týmto pokrmom dáte aj zeleninu.

Povolená zelenina je brokolica, kapusta, paprika, tekvica, špenát, paradajky, mrkva, uhorka, pór. Vynechajte zemiaky, fazuľu, hrach, kukuricu. Obsahujú sacharidy. K tomu si dajte 2 lyžice otrúb denne a držte pohybový režim – cca 30 minút chôdze denne.

Tretia fáza bez jojo efektu

Predposledná fáza diéty je zameraná na stabilizáciu váhy. Pri nedodržaní rád hrozí nechcený jojo efekt. Postupne zavádzajte do stravy jeden kus ovocia denne. Ďalej si môžete dať dva krajce celozrnného chleba a 40 g syra denne. V týždni si môžete dopriať dve jedlá so škrobom (napr. cestoviny, kuskus, šošovicu, ryžu alebo zemiaky).

Aj teraz vás čakať raz týždenne čisto bielkovinový deň. Celá fáza je dlhodobá. Za každý 1 kilogram ju musíte držať 10 dní. Tým by ste sa mali vyvarovať jojo efektu.

Štvrtá dlhodobá fáza

Predchádzajúce tri fázy vás učili, ako reaguje telo na jedlo, čo mu vyhovuje. Naučí vás hýbať sa. V štvrtej fáze sa dodržuje iba jeden bielkovinový deň týždenne. Zvyšok je na vás. Mali by ste sa držať odporúčaní a pravidelne sa hýbať, dávať si raz denne otruby.

Riziká Dukanovej diéty

Hoci má diéta nepopierateľné výsledky, rýchla zmena životného štýlu môže vyvolať zbytočný stres a nechuť k zmene životného štýlu. Telo zo dňa na deň vysadí sacharidy, bez ktorých je nakoniec pomerne dlho. Preto niekto čaká na štvrtú fázu, kedy si bude môcť dopriať opäť cukry podľa ľubovôle. Práve toto je cesta k jojo efektu. Pokiaľ diéte neveríte a tušíte, že v určitej časti pre vás bude utrpenie, radšej hľadajte iné cesty.

Dôležité je aj dopĺňanie vitamínov a minerálov v priebehu diéty. Nezabúdajte na pitný režim. Veľký príjem bielkovín si to žiada. Ak máte problémy so srdcom alebo s obličkami, radšej sa opýtajte na diétu lekára.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €