Ako zahnať chuť na sladkosti?

Sladkosti by sme mali v jedálničku čo najviac obmedziť. To všetci dobre vieme. Niekedy je však pokušenie veľmi silné. Pozrite sa na našich 9 tipov, ako zahnať chuť na sladkosti.

Sladká chuť je neuveriteľne návyková. Chuť nás prepadne v najnevhodnejšom čase. Večer pred spaním, počas diéty, pri strese. Útek do chladničky alebo do tajnej škatuľky so zásobami je pritom taký jednoduchý. Sladkosti nám totiž aspoň na chvíľku zdvihnú náladu vďaka hormónu šťastia – serotonínu. Ako to prekonať a čo dokáže potlačiť chuť na sladkosti?

Nájdite príčinu

Pomerne dôležité v boji so sladkosťami je pátrať po príčine. Prečo chce telo ďalší cukor?

  • Hľadá rýchlu energiu,
  • máte nevyvážený jedálniček (v strave je nedostatok bielkovín a nadbytok cukru),
  • mávate tehotenské chúťky,
  • máte závislosť na cukroch,
  • valcuje vás stres.

Vaša psychika má cukor rada. Postupne si na jeho konzumáciu dokáže vytvoriť závislosť. Prináša radosť a obmedzuje našu schopnosť povedať sladkému nie. Preto tak veľmi vyhľadávame, keď sme v strese. S výčitkami po konzumácii sa dostávame do ďalšieho stresu a ten opäť zaháňame cukrom. Telo túži po cukroch aj vo chvíli, keď hľadá rýchlu energiu. Získať ju z rýchlych cukrov je také jednoduché.

Ako predchádzať náletom na sladkosti – zloženie jedálnička

Pýtate sa: „Čo mi chýba, keď mám chuť na sladkosti?“ Posvieťte si na svoj jedálniček. Možno nájdete odpoveď práve tam.

1.) Sacharidy

Ak vyslovene nedržíte low carb ketogénnu diétu, alebo práve nechudnete, nevyhýbajte sa sacharidom. Vaše telo ich potrebuje. V ideálnom prípade by mali sacharidy tvoriť až 60 % denného príjmu energie. Problémom sú len rýchle cukry. Vhodnejšie sú sacharidy s nižším glykemickým indexom, ktoré viac zasýtia a ich spracovanie zaberie dlhší čas. Príkladom sú celozrnné výrobky.

Jedlá s vysokým glykemickým indexom, ako sú napríklad biele pečivo, sladené limonády a čokoládky rýchlo menia hladinu cukru v krvi. Čoskoro sa tak po nich opäť dostaví hlad.

2.) Cukry

Cukor to má dobre premyslené. Čím viac ho zjete, tým väčšiu chuť potom na neho máte. Preto si ideálne sladké nekupujte do zásoby domov, ani deťom. V opačnom prípade budete mať nutkanie zjesť im niečo zo zásob práve vtedy, keď vás nahnevajú.

Tip! vyvarujte sa pitia smoothie. Ovocie je zbavené vlákniny. Zostávajú síce vitamíny, ale aj hromada cukru. Výnimku predstavuje len proteínové smoothie, ktoré má minimum cukru.


Striktný zákaz všetkých cukrov
vás ale môže nakoniec zahnať do kúta. Ak sa niekedy neudržíte, vedie to k prejedaniu sa a výčitkám. Jednoducho si raz za čas doprajte maškrtu. Držte sa však len malého množstva.

3.) Bielkoviny

Bielkoviny sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého a bohatého životného štýlu. Bez bielkovín nebudete správne fungovať ani pri ketogénnej diéte. Ak budete telo zásobovať bielkovinami, nezažijete pocit hladu. Dokonca sa nedostaví ani neprekonateľná chuť na sladkosti. Bielkoviny nemusíte loviť len v mäse, tvarohu, syre a vajciach. Vyskúšajte stravu určenú pre diétne opatrenia, napr. ketogénnu diétu. Býva bohatá na proteíny.

Režimové opatrenia

Prakticky sú to drobnosti. Ale ich zmena vedie ku želanému úspechu.

1.) Pravidelný jedálniček

Cesta k neúspechu vedie cez nepravidelný jedálniček. Ak ste celý deň v jednom kole a zastavíte sa až večer, zrazu vás prepadne ukrutný hlad. Bohužiaľ, toto končí rýchlou konzumáciou všetkého možného a nemožného. Kým dôjde do mozgu signál, že už máte dosť, zjete aj niekoľko porcií sladkostí.

2.) Dezert po obede?

Chyba môže byť aj vo vašom vnútornom nastavení. Boli ste zvyknutí, že si po obede doprajete dezert? Práve to je potrebné zmeniť. Postupnými krokmi zmenšujte porcie, ktoré si ako sladkú bodku zvyčajne doprajete. Uvidíte, že sa onedlho obídete aj bez nich. Tak isto môžete mať vypracovaný návyk na večerné posedenie pri televízii s niečím dobrým pod zub. Naozaj to nejde bez sladkého? Určite by sa to dalo.

3.) Lákadlá

Všade okolo nás je mnoho lákadiel. Televízne reklamy, reklamy pri čítaní článkov na internete, v časopisoch. Všetko to vyzerá lákavo. Pri ceste domov míňate množstvo stánkov, z ktorých ide ukrutne dobrá vôňa buchiet alebo pečiva. V práce kolega oslavuje narodeniny a má tortu. Čomu z toho dokážete odolať? Zmapujte si, čo všetko na vás za deň takto pôsobí a koľkokrát podľahnete. Keď budete mať prehľad, skôr si nastavíte to, čo je už naozaj cez čiaru.

4.) Zajedanie stresu

Zajedanie stresu tak isto nič nerieši. To sami určite viete. Naučte sa s úzkosťou a stresom bojovať inak. U niekoho funguje športovanie, pri ktorom sa do tela vyplavujú endorfíny, hormóny šťastia. Alebo sa jednoducho bežte prejsť, prídete na iné myšlienky. Pre istotu vo svojej blízkosti odstráňte všetko sladké.

5.) Spánok

Ak sa zle alebo málo vyspíte, máte väčšiu chuť na sladkosti. Nedostatkom spánku sa mení rozloženie hormónov a vy budete mať pocit hladu. Keď sa vyspíte do sýtosti, budete celkovo spokojnejší a aktívnejší.

6.) Pitný režim

Ak vás prepadne okamžitá chuť na sladké, vyskúšajte sa najprv napiť vody. Niekedy totiž smäd vyzerá ako hlad a chuť na niečo sladké. Je jasné, že ideálna je voda a nesladené tekutiny.

Čo potlačí chuť na sladkosti?

Keď už máte naozaj neskutočnú chuť na niečo sladké a neviete, ako sa toho zbaviť, vyberte si aspoň menšie zlo. Siahnite po čerstvom alebo sušenom ovocí. V poriadku sú aj orechy. Budete mať aspoň istotu, že do tela prijímate vlákninu, ktorá za chvíľu zasýti.

Vyberte si namiesto presladenej čokolády nejakú alternatívu s vyšším obsahom kakaa. Taká čokoláda chutí inak a nakoniec nebudete mať potrebu zjesť jej také množstvo.

Alternatívy

Existujú spôsoby, ako sladkú chuť nahradiť. Jednou z alternatív je čakanka. Koreň čakanky obsahuje inulín, ktorý vyvoláva sladkú chuť. Používa sa napríklad na výrobu sirupu.

Erythritol je bezkalorické sladidlo. Predstavuje náhradu cukru. Sladivosť má len o tretinu nižšiu ako má cukor. Tak isto môžete využiť xylitol, brezový cukor. Nízkokalorická je aj rastlina stévia, ktorá je nakoniec chuťovo sladšia ako samotný cukor.

Rada! Máte dlhodobo neovládateľnú chuť na sladkosti? Môžete si zakúpiť aj prípravok na potlačenie chuti na sladkosti. Obsahuje minerál chróm vo forme soli, ktorá sa nazýva pikolinát.

Chuti na sladkosti sa najlepšie čelí prostredníctvom aktívneho životného štýlu. Netrápte sa hladom, to vám nepomôže. Ako vždy je ideálna vyváženosť vo všetkých smeroch.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €