10x výhovorky pri chudnutí

Chudnutie je činnosť náročná psychicky aj fyzicky. Do cielenej redukcie váhy sa nedá skočiť len tak bez plánu. Preto nám ostáva v rámci prípravy dostatok času na vymýšľanie výhovoriek. Máte to tiež tak?

 

Prečítajte si najčastejších 10 výhovoriek, prečo nemôžete chudnúť. Spoznávate sa? Koľko z nich ste už niekedy použili sami u seba? Často sa k nim uchyľujeme, keď nás do chudnutia tlačí okolie. Keď sa do chudnutia pustíme z vlastného presvedčenia, výhovoriek zrejme ubudne. Takto vyzerajú typické výhovorky:

  • na chudnutie nemám čas,
  • neviem, čo jesť,
  • manželovi sa tak páčim,
  • je to genetika,
  • na mňa nič nezaberá,
  • cvičenie ma nebaví,
  • po nejakej dobe som prestala chudnúť,
  • nemôžem cvičiť, pretože som unavená,
  • nemám na to peniaze,
  • hanbím sa.

1. Na chudnutie nemám čas

Hoci hovoríte, že na chudnutie nemáte čas, v skutočnosti to znamená, že máte množstvo iných činností, ktoré sú pre vás dôležitejšie. Zrejme vás desí začiatok, pričom ani neviete, ako začať chudnúť.

Zisťovanie informácií býva na začiatku diét zložité a zaberie nejaký čas. Pritom ale môžete informácie študovať priebežne. Pri ceste autobusom do práce, pri čakaní na zastávke, namiesto čítania Facebooku alebo sledovania TikToku. Skúste si schválne spomenúť, kedy ste si z niektorej z týchto sociálnych sietí odniesli užitočnú informáciu. Namiesto toho si napríklad naštudujte nové recepty, ktoré budú zo zdravých potravín.

Cvičenie je potom len otázka zvyku. Absolvujte časť ciest pešo. Po návrate z práce si vymedzte čas na šport. Nikto po vás nechce každodenné návštevy posilňovne. Na začiatok stačí každý druhý deň akékoľvek cvičenie s ľahšou intenzitou.

Ak máte kalendár naozaj preplnený na prasknutie, dajte si do neho s predstihom aj cvičenie. Nikto vám potom na túto dobu nebude plánovať schôdzky. Uvedomte si, že vy ste strojcom svojho času. Nikto iný o ňom nerozhoduje.

2. Neviem, čo jesť

Na začiatku sa môže zdať zložité vytvoriť si vyvážený jedálniček. Nechcete telu ubližovať, nechcete sa trápiť od hladu, ale pritom vás desí, že si budete počítať kalórie každého hryzu. Prvý krok vám pomôže zvládnuť práve čítanie informácií. Druhá možnosť je zveriť sa do rúk odborníkov. Nechajte si zostaviť plán na chudnutie. Riaďte sa overenými diétami, pri ktorých viete, že sa máte na koho obrátiť, keď budete stratení.

Tip! Pokiaľ neviete, kde začať, máme pre vás pár skvelých keto balíčkov na mieru.

3. Manželovi sa tak páčim

Je v poriadku, že sa s kilami navyše páčite manželovi alebo partnerovi. Pár kíl nemusí byť na škodu, dokonca sa niekedy hovorí, že sa v starobe hodia a telo z nich čerpá energiu. Podstatné je, či sa tak páčite aj vy sebe. Pokiaľ nie, neodvolávajte sa na manžela.

4. Je to genetika

Obviňujete z nabraných kíl genetiku? Priamo v génoch má v skutočnosti obezitu len málo osôb. Negatívne nás ale ovplyvňujú zvyky prevzaté od rodiny v detstve a mladosti. Sú to rodičia, ktorí nás učili jesť, športovať a ako pristupovať k zdraviu. Sú to jednoducho návyky, ktoré nás nechcú pustiť zo zabehnutých koľají. Vy z nich musíte chcieť vystúpiť.

5. Na mňa nič nezaberá

Nejakú tú diétu a snahu o chudnutie už máte za sebou. Vždy to skončilo bez úspechu alebo ste to jednoducho po niekoľkých dňoch či snáď týždňoch vzdali. Úspech sa nedostavil. Nohavice o číslo menšie ste ani po tomto boji neobliekli. Tak prečo to skúšať znova? Nechcite zázraky na počkanie. Chudnutie pôjde pomaly a postupne, rovnako ako šli kilá hore. Zo začiatku vám nepôjdu kilá dole, pretože vám pribudne svalová hmota. Takto je to úplne v poriadku. Vydržte, úspech sa dostaví.

6. Cvičenie ma nebaví

Je pravda, že pokiaľ vás niečo nebaví, ťažko to budete chcieť vykonávať pravidelne. Bez cvičenia sa ale zdravé chudnutie nezaobíde. Prečítajte si, aké existujú športy a zasnite sa, čo ste chceli niekedy skúsiť. Ste radi v prírode? Spojte to s dlhšími prechádzkami, kúpte si nordic walking paličky. Ste skôr živel? Čo tak orientačný beh? Alebo box, prípadne sebaobrana. Pri nej zapracujete nielen na kondičke, ale urobíte niečo aj pre svoje sebavedomie. Inšpirujte sa našimi tipmi na aktivity počas dažďa.

7. Po nejakej dobe som prestala chudnúť

Môže sa stať, že po nejakej dobe dôjde k zastaveniu chudnutia. Dokonca je to pravdepodobné, ak stavíte na stále rovnakú aktivitu a s rovnakou intenzitou. Bude to chcieť zmeniť typ pohybu. Uvidíte, že sa ručička na váhe čoskoro zase pohne.

8. Nemôžem cvičiť, pretože som unavená

Keď vás niekto posiela cvičiť po práci, máte chuť začať kričať, či sa nezbláznil. Po práci ste tak unavení a vyšťavení, že si cvičenie neviete ani predstaviť. Je jasné, že niekedy to jednoducho nejde. Ale skúste to. Aspoň trochu pohybu po práci. Zobudíte endorfíny, budete šťastnejší a uvidíte, že aj únava ustúpi. Pokiaľ tomu tak nebude, stálo by to za návštevu lekára.

9. Nemám na to peniaze

„Videla si, koľko stojí permanentka do posilňovne? Toľko predsa nemôžem dať. Skupinové cvičenie je snáď ešte horšie,“ sťažujete sa kamarátke. Máte pravdu. Niektoré športové aktivity predstavujú poriadny zásah do peňaženky. Ale existujú aj lacnejšie varianty. Stále platí, že chôdza je zadarmo.

10. Hanbím sa

Desí vás predstava činiek a mučiacich nástrojov, na ktorých neviete, čo robiť? To je pochopiteľné. Na prvých niekoľko tréningov v posilňovni si zaplaťte trénera. Vysvetlí vám ideálne cviky na začiatok. Ukáže vám, ako ich vykonávať správne. A že sa bude na vás niekto pozerať? Tiež sa budete pozerať, ako ostatní cvičia. Možno sa hanbíte vybehnúť von. Že pri behu vyzeráte divne a fučíte? Skôr to ale funguje tak, že každý bežec, na ktorom je vidieť, ako prekonáva sám seba, má obdiv okoloidúcich. Naozaj.

Ak vám bránia zdravotné problémy, skonzultujte ich so svojím lekárom. Aj ľudia so srdcovými problémami môžu chudnúť. Chce to väčšiu kontrolu, plán, prípadne rovno pomoc špecialistu na pohyb a lekára dohromady. Ale pôjde to. Len už žiadne výhovorky pri cvičení. Inšpiráciu na chudnutie si prečítajte napríklad u našich zákazníkov a zdravú stravu hľadajte na webe iPlody.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €