Paleo diéta: buďte lovec a zberač!

Určite ste sa už stretli s pojmom paleo diéta. U nás sa začala objavovať až okolo roku 2011, ale aktuálne patrí medzi najznámejšie druhy diét a samotný životný štýl. Funguje aj ako redukčná diéta a preukázal sa jej účinok pri liečbe niektorých zdravotných problémov.

Okrem označenia paleo diéta sa stretnete aj s názvom paleolitická diéta a diéta doby kamennej. Prečo? Strava vyzerá tak, ako sa podľa predpokladov stravoval človek v dobe kamennej. Preto je taktiež jedným z nej základných princípov  slogan: „Jedzte ako pračlovek“. Čo to v skutočnosti znamená pre váš jedálniček?

Paleo diéta – ako sa stravovať?

V období dlhšom viac ako 2 milióny rokov nepoznali ľudia poľnohospodárstvo a ich obživou bol zber a lov. Nemali obilie ani pečivo. Človek bol v tom čase skôr mäsožravec a jedol len to, čo našiel v prírode. Jeho výživa bola preto skôr kalorická.

Pračlovek si vystačil so surovým mäsom. Moderné stravovanie umožňuje rôzne spôsoby úpravy a surové mäso sa do diéty rozhodne zaradiť nemusí. Základom sú sezónne plodiny, ako sú bobule, orechy či med. Ak bol pračlovek v blízkosti riek, patrili by do jedálnička aj ryby a morské plody. V blízkosti lesov mali k dispozícii lesnú zver a huby.

Čo si do jedálnička môžeme zaradiť my? 

V súčasnej dobe máme možnosť vyberať si zo zdravých bielkovín a tukov. Mäso si môžete vybrať z ekologických chovov a ostatné potraviny z čo najčistejších zdrojov prírody. Vlákninu a vitamíny získate z ovsa a zeleniny. Na varenie používajte kokosový olej, masť, prepustené maslo a na šaláty olivový olej.

Tip! Chuť na sladké pomôžu zahnať mandle, ktoré majú sladkastú chuť. Tekvicové semienka a slnečnicové semienka zase vytvoria vo vašich raňajkách chrumkavú zložku.

Čo vynechať?

Aké jedlá naopak do paleo diéty nepatria? Ak to s paleo diétou myslíte vážne, vyhnite sa obilninám, strukovinám, pečivu, mlieku, jogurtom, tvarohu a syrom. Pravekí ľudia nemali ani priemyselne upravené potraviny, aditíva, umelo pripravované tuky, stabilizátory, emulgátory. Nič z toho nie je vhodné pri paleo diéte a koniec koncov tieto potraviny nie sú vhodné ani mimo diéty. Preto vynechajte taktiež šťavy a potraviny, kam sa cukry pridávajú. To sa týka napríklad aj sušienok a zmrzliny.

Vynechajte  nielen pšeničnú  múku, ale aj kukuričnú, ďalej ovsené vločky, tortilly. Súčasťou nie sú ani strukoviny. Začali sa využívať až s príchodom poľnohospodárstva a spracovania surovín. Do paleo diéty preto nepatria. Tak isto sem nepatrí ani repkový alebo slnečnicový olej.

Rada! Zeleninu vatre v pare. Bez obáv  si ju dochuťte korením a bylinkami.

Výhody

Paleo diéta je vysoko proteínová a nízkosacharidová. Tento spôsob stravovania skrotí váš prijem cukru. Ak pri paleo diéte vydržíte, dočkáte sa zníženia svojej váhy. Preto sa paleo diéta radí medzi druhy diét na chudnutie. Paleo oceníte aj pre jej prirodzený spôsob stravovania.

Ak budete dbať na kvalitu a zloženie potravín, budete sa cítiť lepšie, keď si na diétu zvyknete. Telo s novým jedálničkom nebudete trápiť umelo spracovanými potravinami ani prázdnymi kalóriami. Odľahčite svoje zažívanie aj tráviaci trakt. Na paleo diétu nemusíte zháňať žiadne špeciálne potraviny. Vystačíte si s bežne dostupným jedlom. 

Podľa zástancov patrí nielen medzi diéty na chudnutie, ale znižuje aj riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, metabolických ochorení vedúcich k cukrovke alebo ateroskleróze. Pozitívne výsledky je možné čakať aj pri prevencii prejavov Crohnovej choroby, dny a endometriózy. Ďalej je vhodná aj na rôzne kožné problémy, ako je akné a ekzémy.  

Riziká

Aké riziká môžu s diétou súvisieť? Nastolený systém stravovania môže znamenať nedostatok minerálnych látok a vápnika. Začiatok diéty sa zvykne spájať s reakciou tela na nedostatok sacharidov. Tento deficit sa dá dohnať zaradením väčšieho množstva ovocia. Do diéty by sa nemali púšťať vegetariáni a vegáni. Osoby, ktoré nejedia mäso a nemôžu bielkoviny dopĺňať prírodnými zdrojmi, môžu mať s novým jedálničkom problém.

Paleo diéta je výrazná zmena jedálnička a ak na tento spôsob stravovania chcete prejsť, pripravte sa vopred, informujte sa a držte sa dôvodov, prečo ste si túto diétu vybrali. Paleo patrí medzi druhy diét, pri ktorých sa chudne, ale nie je to jediný cieľ.

Maškrťte s KetoMixom bez výčitiek!

Zostavili sme pre vás špeciálny balíček plný čokoládových produktov, ktoré vhodne zapadajú už do 1. fázy diéty KetoMix. Môžete tak maškrtiť bez obáv.
 
98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €