Máte nafúknuté brucho? Bezlaktózová diéta vám môže pomôcť.

Bezlaktózová diéta patrí v súčasnej dobe medzi najznámejšie druhy diét. Rozhodne to však nie je typická redukčná diéta. Bezlaktózová diéta je smer stravovania z dôvodu alergie tela na laktózu v potravinách.

Bezlaktózová diéta prilákala aj niektoré hollywoodske hviezdy. Zo svojej stravy preventívne vyradili mliečne výrobky, aby sa vyhli akné, nafúknutému bruchu a plynatosti. Aj bezlaktózová diéta sa tak zaradila medzi diéty na chudnutie, pretože postava prestane trpieť týmito neduhmi. Prečo túto diétu držia ostatní? Vedú ich k tomu nepríjemné dlhodobé zdravotné problémy so zažívaním. Všetko sa ukrýva pod označením intolerancia laktózy.

Čo je to laktóza a prečo niekomu vadí?

Laktóza je mliečny cukor. Intolerancia, alebo inak povedané neznášanlivosť laktózy znamená, že tráviaci trakt nie je schopný laktózu spracovávať, alebo ju dokáže spracovať len čiastočne. Príčinou je chýbajúci enzým laktáza, ktorý v tenkom čreve tento mliečny cukor štiepi na jednoduché cukry. Ak k jeho štiepeniu nedôjde, alebo dôjde len čiastočne, putuje nevstrebaná laktóza tráviacim ústrojenstvom ďalej. Baktérie sa následne postarajú o to, že začne kvasiť.

Ako sa intolerancia prejavuje? Ide o najrôznejšie zažívacie problémy:

 • hnačka,
 • kŕče v bruchu,
 • nafukovanie,
 • plynatosť,
 • pocit plnosti,
 • zvracanie,
 • kožné problém ako je akné.

Toto sú bežné zdravotné komplikácie. Ak ich na sebe pozorujete dlhodobo, môžete mať páve problém s trávením laktózy. Nezachytená intolerancia laktózy sa môže prejaviť aj dodatočne ako cukrovka, rakovina vaječníkov či prostaty, alebo aj osteoporóza.

Neznášanlivosť laktózy môže byť podmienená geneticky. Vzniknúť môže aj po prechodnej chorobe, alebo pri poškodení črevnej sliznice. Z uvedeného vyplýva, že sa u vás môže prejaviť kedykoľvek počas života. Riešením týchto problémov je bezlaktózová diéta.

Maškrťte s KetoMixom bez výčitiek!

Zostavili sme pre vás špeciálny balíček plný čokoládových produktov, ktoré vhodne zapadajú už do 1. fázy diéty KetoMix. Môžete tak maškrtiť bez obáv.
 


Bezlaktózová diéta

Bezlaktózová diéta od vás bude vyžadovať znalosť zloženia potravín. Musíte si dávať pozor na to, z čoho sú vyrobené, alebo sa priamo opýtať predavačov, ak chýba potrebný štítok. Všeobecne by sa  mali vyhýbať týmto potravinám:

 • mlieko,
 • smotana,
 • jogurty,
 • tvaroh,
 • syry,
 • kefír, zákvas, srvátka,
 • maslo, nátierkové maslo,

Nezabudnite, že laktóza je vo všetkých mliečnych výrobkoch. Nielen v produktoch z kravského mlieka, ale aj z ovčieho, kozieho či ľudského.

Pri vyššie uvedených výrobkoch je jasné, že sú z mlieka a pri intolerancii sa im vyhýbajte. Sú tu však aj potraviny, kde je mlieko trošku skryté.

Kde ešte môžete naraziť na laktózu, kde by ste to možno ani nečakali?

 • čokoláda a čokoládové polevy,
 • sušienky, oplátky,
 • pečivo sladké i slané,
 • kokteily na chudnutie,
 • zmrzliny,
 • müsli tyčinky,
 • niektoré lieky,
 • údeniny.

Tak či tak, aj tu berte do úvahy, že každý človek je iný a každé telo funguje trošku inak. Preto si niekto s intoleranciou na laktózu môže pokojne dopriať jogurt, kým druhý človek po jeho konzumácii strávi nepríjemné chvíle na záchode. Podobne je to aj s kefírom, kyslou smotanou, tvrdými syrmi, maslom a šľahačkou. Tie ľuďom s miernejšou formou laktózovej intolerancie nemusia vadiť.

Tip! Najviac laktózy obsahujú výrobky z odtučneného (odstredeného) mlieka. Najmenej laktózy je v tučnom mlieku. Pri skúške, čo vaše telo bez problémov zvládne, začnite práve s tými tučnými potravinami. Našťastie dnešné moderné stravovanie ponúka dostatok alternatívnych potravín a nie je problém jesť veľmi podobne aj s bezlaktózovou diétou.

Alergia na kravské mlieko

Medzi druhy diét, ktoré sa s bezlaktózovou diétou pomerne často zamieňa, patrí aj diéta pri alergii na kravskú bielkovinu (kravské mlieko). Ide však o niečo iné. Alergia na bielkovinu kravského mlieka (stretávate sa s označením BKM) sa objavuje primárne u bábätiek. Ide najčastejšiu alergiu u detí. Ide o precitlivenosť na niektorú z bielkovín, ktoré sa nachádzajú v kravskom mlieku. U detí sa to prejavuje vo forme hnačiek, urputným plačom, zvracaním, ekzémami, krútením a neschopnosťou ležať pokoji.

Rada! Ak vaše dojčené bábätko trpí týmito problémami, musí si diétu nasadiť mamička. Jedinou cestou je odstrániť zo stravy kravské mlieko a produkty z neho. Na výsledok si budete musieť týždeň až dva počkať. Ovčie a kozie mlieko, mandľové a ovsené nápoje môžu kravské mlieko v tomto prípade nahradiť.

Ako intolerancia laktózy, tak alergia na bielkovinu kravského mlieka sú nepríjemné, ale s úpravou jedálnička sa s nimi dá dobre fungovať. Hľadáte skôr druhy diét na chudnutie? Načerpajte inšpiráciu o nízkosacharidovej diéte, alebo si vyberte iné druhy diét.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €