Bezlepková diéta nielen pri riešení zdravotných problémov.

K bezlepkovej diéte siahnu ľudia zvyčajne zo zdravotných dôvodov. Bezlepková diéta je v súčasnej dobe jedinou známou cestou, ako žiť a fungovať s celiakiou, alergiou na lepok. Bezlepková diéta patrí medzi najznámejšie druhy diét v súčasnosti. Čo by ste o nej mali vedieť?

Intolerancia na lepok v strave, alebo inak povedané celiakia, je autoimunitné geneticky podmienené ochorenie, pri ktorom je človek citlivý na lepok v obilninách. Je zaznamenaných viac ako 100 000 osôb s diagnostikovou neznášanlivosťou na lepok. Je však aj mnoho ľudí, ktorí o svojom ochorení ešte ani nevedia. Jediný spôsob zvládnutia tejto choroby je bezlepková diéta. Okrem zdravotného efektu si ju vyberajú aj ľudia orientovaní na moderné stravovanie.

Lepok

Čo je to lepok? Ide o súbor bielkovín, ktoré sú v obale zŕn obilnín. Platí to pre pšenicu, žito, ovos aj jačmeň. Lepku v ceste vďačíme za pružnosť, lepivosť a vďaka nemu držia cestoviny pokope. Pri intolerancii na lepok dochádza po niekoľkých hodinách po konzumácii k reakcii na sliznici tenkého čreva. Postupom času u osôb s onou intoleranciou dochádza k poškodeniu sliznice tenkého čreva, neskôr ku chronickému zápalu sliznice, vyhladení klkov a nakoniec k nedostatočnému vstrebávaniu živín.

Aké obilniny obsahujú lepok?

V obchodoch vás bude pri bezlepkové diéte čakať podrobné čítanie etikiet. Lepok sa totiž môže skrývať aj v potravinách, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú na to, že by ho mohli obsahovať. Pozor si dajte aj na mäso obalené v strúhanke, obilninovú  kávu, sušienky, tyčinky, ochutené čaje, mrazenú zeleninu s prídavkom múky, čipsy, kroketky, ochutené jogurty, dresingy alebo horčicu.

Rada! Zabudnite  na pivo, liehoviny a whiskey. Áno, aj tu sa nachádza lepok. Zistiť, že máte intoleranciu na lepok nie je jednoduché. Ako sa prejavuje intolerancia na lepok? Uvedomte si, že sa ochorenie môže prihlásiť o slovo až v dospelosti, rovnako ako v útlom veku po zavedení lepku do stravy. Typické prejavy intolerancie sú bolesti až kŕče brucha, zažívacie nepríjemnosti, hnačka, zápcha či zvracanie. Medzi ďalšie možné príznaky patrí podvýživa, depresie, vyrážky, červené pľuzgiere, dokonca neplodnosť.

Bezlepková diéta

Na prvý pohľad to vyzerá, že z pečiva na jedenie toho už veľa nezostáva. Našťastie patrí bezlepková diéta medzi druhy diét, po ktorých je výber potravín v obchodoch pomerne bohatý. Aké potraviny si môžete dopriať, aby vám nespôsobili zdravotné problémy?

 • ryžová, pohánková, pšenová, kukuričná, sójová múka,
 • ryža, kukurica, amarant, pohánka,
 • zemiaky,
 • pšeno, pohánka,
 • strukoviny,
 • mäso, ryby, šunka,
 • vajcia,
 • tofu,
 • mlieko, jogurty, syry, tvaroh, smotana,
 • orechy,
 • oleje,
 • zelenina (čerstvá, varená, zaváraná) a ovocie (kompóty, čerstvé ovocie, sušené),
 • medy, cukry, čokoláda.

Tip! V reštaurácii sa pýtajte aj na detaily. Môžete si objednať zapečené zemiaky, ktoré sú sami o sebe bez lepku, avšak zapekacia misa mohla byť vysypaná strúhankou, čo môže byť pri tomto druhu diéty problém.

Kúpte si bezlepkové pečivo! 

 

Že pečivo a nízkosacharidové chudnutie nejdú dohromady? To s KetoMixom dávno neplatí. S naším chlebom môžete chudnúť a zároveň si pochutnávať na výbornom pečive.
 

Prečo môžu vyskúšať bezlepkovú diétu aj ľudia netrpiaci intoleranciou na lepok?

Bezlepková diéta nemusí byť len cestou zo zdravotných problémov. Stále častejšie sa radí medzi diéty na chudnutie. Predstavuje cestu ku zdravému životnému štýlu. S diétou sa stravuje ľahšie, zdravšie, a nakoniec dochádza aj k úbytku váhy.

Rada! Potraviny označené symbolom preškrtnutého pšeničného klasu a nápisom „Gluten free“ alebo „Bez lepku“ obsahujú maximálne 20 mg lepku na 1 kg potravín. S označením „veľmi nízky obsah lepku“ obsahujú 100 mg lepku na kilogram.

Bezlepková diéta nie je typickou redukčnou diétou. Vyradenie bežného pečiva a dôraz na štúdium potravín a ich zloženie má pozitívny vplyv na zdravie osôb, ktoré si diétu vyberú ako životný štýl. Trend ukazuje, že obľuba bezlepkovej diéty rastie aj medzi osobami bez zdravotných obmedzení. Zvyčajne sa ľudia s touto diétou cítia lepšie, vyriešia alebo zmiernia sa ich zdravotné problémy, zbavia sa nafukovania, zlepší sa ich zažívanie, preto nie sú takí unavení.

Zaujímajú vás aj ďalšie druhy diét na chudnutie? Medzi štúdiom etikiet kupovaných potravín si prečítajte aj náš ďalší zaujímavý článok o obľúbených diétach súčasnosti.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €