Mäso. Spása alebo záhuba?

Boli doby, kedy sa mäso považovalo za sviatočný obed a servírovalo sa len raz týždenne. Teraz ho môžeme mať každý deň. Niektorí ale mäso jesť odmietajú, iní si bez neho nevedia predstaviť obed. Je mäso naozaj také dôležité na našom jedálničku a čo telu chýba, keď nejeme mäso?

Človek sa živil lovom. Mäso potreboval, aby prežil. V chladných obdobiach bez dostatku potravy zo zásob čerpal proteíny a tuky. Naše telo je dlhodobo na konzumáciu mäsa prispôsobené. Každopádne aj pri ňom platí, že sa nič nemá preháňať. Ono to platí aj pri konzumácii zeleniny. Najnovšie informácie dokazujú, že zásadná je strava rôznorodá, pestrá.

Čo obsahuje mäso?

Je hneď niekoľko dôvodov, prečo by sme sa mäsu nemali vyhýbať. Obsahuje dôležité živiny, minerály a vitamíny.

  • Z mäsa získava naše telo bielkoviny (proteíny), základnú stavebnú látku. Proteíny sú pre správny vývoj a fungovanie tela úplne zásadné.
  • Ďalej v mäse nájdeme vitamíny D a B12. Oba tieto vitamíny pomáhajú správnemu fungovaniu nervového systému a krvotvorbe.
  • Omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať rizikové faktory ochorenia srdca vrátane vysokej hladiny cholesterolu a vysokého krvného tlaku.
  • Železo obsiahnuté predovšetkým v červenom mäse má význam pre fungovanie svalov a teda aj dýchanie.
  • Z hovädzieho mäsa čerpáme aj zinok. Ten nám pomáha starať sa o imunitu, kvalitu pokožky aj vlasov.

Čo sa teda stane, keď nebudem jesť mäso?

Hrozí vám chudokrvnosť. Vaša pokožka bude svetlejšia, koža sa možno bude viac lúpať. Rozhodne to pocíti nervová sústava. Horšie sa vám bude zaspávať a spať. Na druhú stranu budete cez deň unavení a malátni.

Chýbajúce bielkoviny a nukleotidy môžu znamenať problém pre vaše svaly. Nemáte ich čím živiť, pretože do tela nedodávate základnú stavebnú jednotku a bunky sa nedokážu obnovovať. Kosti začnú bez vitamínu D mäknúť a môžu sa častejšie objaviť zlomeniny, prípadne sa budú horšie hojiť.

Mäso bolo a je súčasťou nášho jedálnička. Nie je nevyhnutné urobiť z neho hlavnú zložku každého jedla. Mäso tiež nie sú len údeniny. Pri nákupe sa sústreďte na chudé mäso, doma odstráňte blanky a zvyšky tukov. Získate kvalitné proteíny.

Tip! Vyskúšajte sušené mäso. Ide o zdroj kvalitných bielkovín a je vhodné aj pri keto diéte.

Prečo nejesť hovädzie mäso?

O hovädzom mäse z času na čas počujeme, aké je zlé. Problém zvyčajne nespočíva až tak v mäse ako takom, ale v tom, že ho jeme príliš veľa. Odporúča sa okolo 80-90 gramov hovädzieho na deň.

Pri hovädzom mäse predstavuje zvyčajne najväčší problém spôsob jeho prípravy. Nevhodné grilovanie, údenie aj vyprážanie môže do mäsa vniesť karcinogénne látky. Problematická je dlhá príprava s teplotou nad 180 stupňov. Čo teda spôsobuje mäso? Trávenie mäsa je náročnejšie ako pri iných potravinách, trvá dlho. V mäse sa usadzujú toxické látky z okolia. Surové hovädzie môže predstavovať problém z pohľadu prípadnej salmonelózy.

Tučné jedlá majú vyšší obsah cholesterolu. Ruka v ruke s nezdravým životným štýlom sa cholesterol ukladá na steny tepien a môže viesť v konečnom dôsledku k ich nepriechodnosti.

Ako nahradiť mäso?

Pokiaľ nedoplníte do tela živiny, ktoré prijíma z mäsa, budú mu čoskoro v organizme chýbať. Látky, vitamíny, proteíny môžete prijímať aj z rastlinnej stravy. Je dôležité vedieť, kde čerpať alternatívy.

  • Najbližšou náhradou mäsa je tofu. Stačí, keď si ho budete dávať v rovnakom množstve namiesto mäsa. Do tela vám dodá bielkoviny.
  • Fazuľa dodá telu železo a proteíny.
  • Šošovica a hrach obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré napomáhajú vývoju mozgu a očí. Nájdete ich aj v rybách.
  • Železo a vápnik sú ale z rastlinných zdrojov horšie využiteľné.

Postrážte si predovšetkým kvalitu mäsa. Pokiaľ si vyberiete chudý kus, otázka tuku a strachu z cholesterolu sa vám vyhne. Tučná je naopak napr. glejka, pupok, bok a krk.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €