Hliva a jej účinky

Zdravie z lesa. Presne to sú huby. Zaraďte ich do svojho jedálnička. Na naše telo majú totiž pozitívny vplyv už pri samotnom zbieraní. Vyrazíte do prírody, nadýchate sa čerstvého vzduchu, prídete na iné myšlienky. Pokiaľ ale nerozoznáte pravák, líšku alebo hlivu ustricovú od muchotrávky, dôverujte obchodom.

Prečo toľko chvály? Huby neobsahujú takmer žiadne kalórie, zato sú plné vitamínov a minerálov. Veľkú časť ich objemu zaberá voda. Práve preto sú obľúbené v redukčných diétach. Nepísanou kráľovnou húb je hliva ustricovitá. Prečítajte si viac o účinkoch hlivy ustricovej.

Čo je to hliva?

Existuje cez 40 druhov hlív. Väčšinou ide o rôzne druhy. Najznámejšia z nich je práve hliva ustricovitá. Jedovatá hliva je napr. hliva olivová.

Hlive ustricovej sa darí v trsoch na kmeňoch stromov. Nájdete ju na rastúcich listnatých stromoch, ale aj na vyrúbaných kmeňoch. Pozrite sa v lesoch na buky, bresty, topole, lipy, orech aj vŕby.

Tip! Hlivu ustricovú si môžete vypestovať aj doma na záhrade. Vysaďte ju na balík slamy alebo na drevené kláty. V prírode ju môžete zbierať od októbra do decembra.

Hliva ustricovitá má tvar taniera a pripomína svojím tvarom ustricu. Zaujímavosťou je, že hliva je mäsožravá huba, ktorá dokáže usmrtiť organizmy zo skupiny hlístic.

Na čo je dobrá hliva?

Kráľovná húb, elixír večnej mladosti. Hliva nemá tieto označenia len tak pre nič za nič. Má na svojom konte štúdiami preukázané pozitívne zdravotné účinky. A je jedno, či ju konzumujeme tepelne upravenú, alebo sušenú. Najčastejšie sa v rámci výskumov potvrdzujú účinky hlivy ustricovej:

  • protizápalové,
  • antioxidačné,
  • antivirotické,
  • antimikrobiálne,
  • protinádorové.

Odporúča sa predovšetkým ako prevencia a podpora imunitného systému. Hliva obsahuje vlákninu, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky selénu, draslíka, chrómu, železa, medi, jódu, sodíka a zinku.

Aké ďalšie účinky sú pripisované hlive ustricovej?

  • Obsahuje antioxidanty. Môže pomôcť spomaliť starnutie.
  • Dokáže pomôcť s kožnými problémami, ekzémami aj alergickými reakciami.
  • Má schopnosť posilniť imunitu. Obsahuje beta-glukány, ktoré sú významnými prírodnými stimulantmi imunitného systému.
  • Hliva dokáže byť prospešná aj našej krvi. Umožňuje znižovať hladinu cholesterolu, krvného tlaku aj cukru v krvi.

Konzumácia hlivy ustricovej má podľa mnohých štúdií široké benefity podobne ako huba reishi. Mnohé štúdie je potrebné ešte klinicky potvrdiť.

Hliva ustricová - nežiaduce účinky

U niektorých osôb sa po konzumácii hlivy ustricovej môžu prejaviť zažívacie problémy. Týka sa to ľudí, ktorým chýba enzým na štiepenie jednej z látok obsiahnutých v hlive. Objaviť sa môžu aj alergické reakcie. V horších prípadoch sa prejavuje horúčkou, vyrážkou aj bolesťou kĺbov.

Ďalšie z možných nežiaducich účinkov hlivy ustricovej sa nijako nelíšia od iných húb. Huby dokážu z okolia absorbovať ťažké kovy. Získavajú ich zo znečistenej pôdy a ich konzumáciou sa dostávajú do tela. Problémy so zažívaním nastupujú aj po nevhodnom skladovaní. Kupujte radšej rovno huby umiestnené v chladiacom zariadení. Aj doma ich dajte čo najskôr do chladničky.

Čo urobiť z hlivy?

Pokiaľ nezvládnete skonzumovať celú svoju úrodu alebo úlovok z lesa, bez obáv si huby nasušte do zásoby.

Pripravujte ju rovnako ako ostatné huby. Uvarte si napríklad:

Alebo skúste hlivu netradične v podobe guláša z hlivy ustricovej. V našich receptoch uvidíte, že guláš s knedľou si môžete dopriať aj pri keto diéte. Alebo sa odvážte a upečte si domáci chlieb z hlivy ustricovej. Alebo mrknite na recepty hlivy ustricovej v našej kuchárke.

Hliva ustricová funguje ako alternatíva mäsa. Má výraznejšiu hubovitú chuť. Pred jej konzumáciou si najskôr overte, že vám vyhovuje a nemáte s jej trávením ani chuťou problémy.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €