Sója, tempeh, seitan, tofu a ďalšie alternatívy mäsa

Dnes aj najväčší milovníci mäsa siahajú po rastlinných náhradách mäsa ako je napríklad seitan alebo tofu. Kto by si nedal na grilovačke strukovinový burger? A my sa pýtame, je to len trend alebo etická, či ekologická otázka? Nižšie vám priblížime druhy rastlinných alternatív mäsa a povieme si o nich niečo viac.

Sójové mäso (dehydrovaný sójový proteín)

Sójové mäso alebo tiež dehydratovaný textúrovaný sójový proteín, sa vyrába z odtučnenej múky. Zoženiete ho všade a za pár centov v podobe rezancov, kociek alebo granulátu.

Sóju je možné skladovať klasicky pri izbovej teplote. Sójové mäso je nabité bielkovinami a obsahuje minimum tukov. Preto je ideálne do proteínovej diéty, pretože aj kalorické hodnoty sú veľmi nízke.

  • Navyše neobsahuje lepok,
  • zdroj vitamínov B, A, E,
  • vysoký podiel vlákniny,
  • vápnik, fosfor a železo.
Sójové mäso kcal bielkoviny sacharidy tuky
100 g 315 51,4 g 28 g 1,2 g

Hodnoty sú priemerné a u každého výrobcu sa môžu líšiť.

Tempeh

Tempeh sa používa ako náhrada mäsa prevažne v ázijských jedlách. Táto alternatíva mäsa je z fermentovaných sójových bôbov s ušľachtilou plesňou. Práve vďaka fermentácii je ľahko stráviteľný. Bežne ho zakúpite v obchodoch s potravinami a pochutnajú si hlavne milovníci plesňových syrov.

Tempeh kcal bielkoviny sacharidy tuky
100 g 177 19 g g g

Hodnoty sú priemerné a u každého výrobcu sa môžu líšiť.

Hrachový proteín (hrachový granulát)

Pokiaľ nie ste zástancami sóje, tak je jasnou voľbou hrachový proteín. Príprava je rovnaká ako u sójového granulátu. Hrachový proteín je obľúbený hlavne pre vysoký obsah bielkovín. Najbližšie má k srvátkovému proteínu, ale neobsahuje žiadnu laktózu. Hodí sa pre všetkých, ktorí chcú obmedziť mliečne produkty. Musíme ale stále myslieť na to, že rastlinná bielkovina nie je rovnaká ako živočíšna, preto nezabudnite užívať aj doplnky stravy.

Hrachový protein kcal bielkoviny sacharidy tuky
100 g 378 63 g 15,8 g 3,5 g

Hodnoty sú priemerné a u každého výrobcu sa môžu líšiť.

Seitan

Seitan, pôvodom z Ázie, je čistý lepok (pšeničná bielkovina). Nie je teda vhodný pre ľudí, ktorí majú intoleranciu na lepok. Seitan kúpite v predajniach so zdravou výživou alebo si ho môžete pripraviť doma. Príprava je náročnejšia iba z časového hľadiska, inak vám stačí iba múka a voda. Seitan je veľmi podarená náhrada mäsa plná bielkovín. Takže pokiaľ ešte neviete kde začať, seitan je jasná voľba.

Seitan kcal bielkoviny sacharidy tuky
100 g 85 15,5 g 7,3 g 0,6 g

Hodnoty sú priemerné a u každého výrobcu sa môžu líšiť.

Tofu

Tofu je jedným z najlepších zdrojov rastlinných bielkovín a obsahuje všetky základné aminokyseliny. Zásluhu na tom nesie aj sója, ktorá je bohatá na antioxidanty izoflavonoidy.

Vo výrobe je tofu obohatené aj o vápnik, ktorý nájdeme napríklad v mlieku a je dobre vstrebateľný. Tofu samo o sebe nemá žiadnu chuť, preto ho odporúčame namarinovať alebo môžete zakúpiť tofu už marinované alebo údené. Je veľa druhov a kúpite ho v každom supermarkete. V ázijských potravinách môžete naraziť aj na hodvábne tofu (tvrdé, mäkké). Mäkké hodvábne tofu sa používa prevažne na prípravu dezertov a tvrdé môžete opiecť na panvici.

Tofu kcal bielkoviny sacharidy tuky
100 g 105 10,8 g 1,2 g  5,4 g

Hodnoty sú priemerné a u každého výrobcu sa môžu líšiť.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €