Kedy sa ženám mení váha? (5 dôvodov prečo)

Váha každej ženy sa počas života mení a dôvodov môže byť hneď niekoľko. Niekedy sú zrejmé, inokedy by sme však mali pri zmenách hmotnosti spozornieť. Čo je teda len bežný výkyv hmotnosti a čo by sme už mali riešiť?

Prečo nepravidelný pitný režim a nepravidelné stravovanie ovplyvňujú váhu ženy?

Ako ženy sa chceme dobre cítiť aj vyzerať. Životný štýl nám ale často nedovoľuje všetko stihnúť a my sa tak podvádzame v kuchyni. Čas nás tlačí, a preto rýchlo hľadáme niečo, čím by sme sa nasýtili. Siahame po jedle, ktoré nám rýchlo dodá energiu, lenže to často býva sladké, kalorické alebo príliš slané jedlo. Nepravidelné stravovanie potom vedie k problémom s trávením, bolesťou brucha, únavou, vyčerpaním a hlavne k zmene hmotnosti.

Rada! Chcete schudnúť bez hladovania? Siahnite po výhodných nízkosacharidových balíčkoch, ktoré vám cestu pri spaľovaní nechcených tukov uľahčia.

 


Mnohé z nás sa s naberaním váhy snažia bojovať a púšťajú sa do rôznych diét alebo si jedlo odopierajú, aby kilá nerástli. Časté chyby v diétach a zmeny váhy potom nie sú nič divné. Pre lepšiu kontrolu svojej váhy je dobré strážiť si pitný režim,
2-3 litre vody denne by mali byť úplným základom, najmä v prípade, že držíme diétu. Určite je vhodné sa vyvarovať priemyselne spracovaným jedlám, ktoré obsahujú príliš veľké množstvo soli.

Tip! Vyskúšajte Meteo stop pre zníženie tlaku v bruchu, nadúvanie a podporu trávenia.


Sila cvičenia a nárast svalovej hmoty

Počas fyzickej aktivity sa naše telo viac potí a váha môže byť v tomto momente nižšia, nejedná sa však o chudnutie, ale o stratu vody v tele. Taká strata váhy je však nepatrná a hlavne krátkodobá. Pri posilňovaní nám však ručička môže ukázať skôr vyššie hodnoty, to je zapríčinené zadržiavaním vody vo svaloch. Pokiaľ však budeme cvičiť cviky, kde zapájame viac svalových skupín s väčšou váhou, tak začneme naberať svalovú hmotu. Na to je potrebné aj zvýšiť príjem bielkovín, ktorý je pre rast svalov spoločne s cvičením rozhodujúci. Nárast svalovej hmoty zvyčajne trvá okolo 2-3 mesiacov, takže sa váha zvyšuje postupne.

Ako depresia a stres ovplyvňujú našu váhu?

Dôvodom, prečo niektoré ženy priberajú na váhe, môže byť aj emočné prejedanie. To je spravidla spôsobené stresom a depresiami, ktoré ovplyvňujú duševnú pohodu. Naopak, rovnaké faktory môžu u žien zapríčiniť aj úbytok hmotnosti, ktorý je spôsobený stratou chuti do jedla. Ďalším dôsledkom depresií a stresu je nepravidelný spánok, a tým nedostatok energie, to ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a metabolizmus, čo má tiež vplyv na našu váhu.

Zmeny váhy pri užívaní antidepresív sú často diskutovanou témou. Je dôležité si uvedomiť, že depresia a stres sami o sebe môžu ovplyvňovať stravovacie návyky. Pravdou je, že niektoré lieky môžu mať vplyv na zvýšený apetít, iné naopak môžu ovplyvňovať metabolizmus a spôsobiť úbytok na váhe. Všetky zmeny v úbytku alebo náraste váhy je vhodné konzultovať so svojím lekárom, ktorý je schopný vám poskytnúť najlepšie rady ako správne riešiť vašu váhu pri liečbe depresie.

Strašiak menom menštruačný cyklus a menopauza

Hormóny majú často u žien vplyv nielen na náladu, ale aj na váhu. Menštruačný cyklus alebo prechod sú obdobiami, kedy naše telo prechádza rôznymi hormonálnymi zmenami, obvykle pred a počas menštruácie sa väčšine žien zvyšuje váha. Prečo to tak je?

V tomto období bývame maškrtnejšie, rady siahame po sladkom alebo naopak po slanom. Dôvodom je zvýšenie hladiny hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré okrem citlivosti pŕs stoja tiež napríklad za zadržiavaním vody v tele.

Tip! Ako sa zbaviť prebytočnej vody? Máme pre vás riešenie práve tu.


Priberanie s vekom je
spojené s obdobím menopauzy. Žena prechádza hormonálnymi zmenami, pri ktorých dochádza k poklesu hladiny estrogénu. V tomto období nás ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako sú spomalenie metabolizmu, znížená fyzická aktivita či nevhodné stravovacie návyky.

Pozor na choroby či užívanie liekov

Dôvodom pre pokles či zvýšenie váhy však môže byť aj užívanie liekov alebo zdravotný problém. Často je zmena váhy sprevádzaná aj únavou a ďalšími príznakmi. Pokiaľ vám váha kolíše a vy chcete mať istotu, že je všetko v poriadku, určite je dobré navštíviť lekára a poradiť sa s ním. K zmene váhy môže dôjsť aj následkom ochorenia cukrovkou, problémov so štítnou žľazou, celiakie alebo iného závažnejšieho ochorenia (pri náhlom poklese váhy).

Tip! Pokiaľ máte problémy s imunitou, tak určite vyskúšajte náš super vitamínmi naboostovaný balíček.


Vieme teda, že kolísanie váhy je
úplne prirodzené u každého z nás, telesná váha sa môže počas dňa meniť v závislosti od toho, čo jeme, pijeme, ako sa menia hormóny alebo aké užívame lieky. Váha sa tiež môže meniť v závislosti od času váženia. Iná je ráno, iná večer. Spozornieť by sme ale mali pri veľkých nárastoch alebo poklesoch váhy v krátkom čase. Aby sme si udržali stabilnú váhu bez veľkých výkyvov, je dobré dodržiavať každý deň pitný režim, hýbať sa a pravidelne jesť.

Tip! Či je vaša váha v normále, môžete zistiť na BMI kalkulačke.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €