10 potravín, ktoré vám posilnia imunitu

Jeseň a príchod jari sú obdobiami rýchleho striedania teplôt. Tiež je to doba, kedy sa o naše telo pokúšajú najrôznejšie vírusy. Tým totiž práve také jesenné sychravo vyhovuje. Ako sa s ich útokom vysporiada naše telo závisí od stavu imunitného systému.

Imunitný systém zohráva zásadnú úlohu pri obrane tela nielen pred jesennými nádchami a virózami. Zúčastňuje sa boja aj proti závažným chorobám. Určite vás už napadla otázka, ako posilniť imunitu. A premýšľali ste o tom, ako posilniť imunitu iba pomocou jedál, ktoré sa bežne konzumujú? Ide to? Alebo sú jediným riešením vitamíny na imunitu z lekárne? Prečítajte si náš článok, zistíte viac.

Čo je imunita?

Imunita je schopnosť organizmu rozoznať cudzorodé látky z vonkajšieho prostredia, brániť ich vniknutiu do organizmu a zaisťovať ich likvidáciu vo vnútri organizmu. Rovnako tak imunita reaguje na vznik cudzorodých častíc vo vnútri organizmu (napr. nádorové bunky) a spúšťa imunitnú reakciu.

Imunitu môžeme deliť podľa typu obrany. Na jednej strane je to bunková imunita a k tomu jej pomáha látková imunita.

Bunková imunita

Čo je bunková imunita? Bunková imunita sa podieľa na boji proti mnohým infekčným ochoreniam. Zaisťujú ju biele krvinky. Biele krvinky putujú v cievach a vyhľadávajú cudzorodé látky, ktoré odlišujú od látok organizmu vlastných. Bielych krviniek existuje niekoľko typov. K najdôležitejším patria fagocytálne bunky, B a T lymfocyty.

Látková imunita

Látková imunita pracuje s protilátkami. Látková imunita sa vzťahuje na tvorbu protilátok označovaných imunoglobulíny. Ide o látky, ktoré produkujú B lymfocyty. Tie sa naviažu na antigén, povrch parazita alebo vírusu a ten zneškodnia.

Imunita po covide?

Imunita v zjednodušenom poňatí znamená schopnosť ubrániť sa chorobám. Ľudský imunitný systém je schopný prispôsobovať sa aj novým chorobám. Bunková imunita niektorých ľudí sa preukázala ako účinná v boji proti novému koronavíru, s ktorým sa telo do tej doby ešte nestretlo. Vystavenie infekcii koronavíru navyše ukázalo, že dochádza k vzniku dlhodobej bunkovej imunity v T lymfocytoch. Imunita po covide je vďaka bunkovej imunite prostriedok na získanie kolektívnej imunity.

Vírus ako taký sa evolučne mení. Variant omikron však dokáže bunkovú imunitu vzniknutú predchádzajúcimi ochoreniami koronavíru obchádzať. Dokonca sa preukázalo, že ochorenie a získanie imunity po covide skorších variantov znižuje imunitnú odpoveď u omikrónu. Osoby tak majú vyššiu šancu nákazy na omikron. Imunita po omikrone sa nakoniec ukázala tiež ako výrazne nižšia ako pri predchádzajúcich variantoch. Omikronom sa môžete nakaziť pomerne ľahko opakovane.

Rada! Pomáhajte svojmu imunitnému systému, ako to len ide. Začnite s tým najprirodzenejším, čím môžete. Jedlom.

Ako posilniť imunitu?

Posilnenie imunity je dôležité nielen pri prevencii koronavírusu a ďalších vírusov, ale aj na choroby výrazne nebezpečnejšie. Čo by ste si mali naservírovať pre svoju imunitu?

Jogurty

Jogurty a všeobecne všetky kyslé výrobky obsahujú dôležité probiotiká. Podobnú funkciu má aj mliečne kvasená zelenina. Prečo sú probiotiká užitočné? Starajú sa o čisté črevá. Kyslé výrobky obsahujú “živé baktérie”. V tele sa tak zbytočne dlho nezdržujú nevhodné látky. Zdravé črevá sú prekvapivo základom silnej imunity a zdravia tela.

Cesnak

Zrejme ste počuli, že je cesnak zdravý. Ale viete prečo? Obsahuje selén a látku alicín, ktorá podľa štúdií znižuje riziko prechladnutia. Nájdete v ňom vitamín A pre naše oči, vitamín B pre metabolizmus a antioxidant vitamín C. Najlepšie účinky má v surovom stave. Dokáže tiež regulovať hladinu cholesterolu v krvi a pomáha bojovať proti vírusom, baktériám a infekciám. Pôsobí antibioticky a protibakteriálne. Pokiaľ vám je proti srsti dať si ho surový, použite ho restovaný ako prílohu do zeleninového šalátu alebo ako dochucovadlo jedál.

Citrusy

Citrusy obsahujú vitamín C. Nemusíte sa ale prejedať citrónom. K citrusom, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém a obsahujú vitamín C, patria aj grapefruity, pomaranče, mandarínky. Ale napríklad taký citrón v rannom čaji rozhodne môže byť dobrý štart dňa.

Tip! Zaujíma vás, ktoré naše ovocie alebo zelenina vám dodá najviac vitamínu C? Ide o šípku. Pozrite sa na náš článok o jesenných potravinách, ktorý je vitamínom C priamo nabitý.

Zázvor

Nájsť si obľubu v konzumácii zázvoru nemusí byť úplne jednoduché. Ale jesť ho má zmysel. Skúste preto zázvorový sirup alebo zázvor v ázijských pokrmoch. Zázvor obsahuje látky s antioxidačným účinkom a posilňuje imunitný systém v období chrípok. Znižuje aj cholesterol v krvi a pomáha pri žalúdočných nevoľnostiach. Podobný efekt ako zázvor má aj kurkuma. Má výraznú žltú farbu a okrem antioxidačných účinkov taktiež skvele funguje pri regenerácii svalov po námahe.

Mandle

Orechy, ideálne mandle, obsahujú látky, ktoré pomáhajú chrániť telo proti infekcii. Orechy obsahujú zdravé tuky a v tukoch rozpustný vitamín E. Vitamín E je pomocník pre vitamín C v boji s infekčnými chorobami.

Tip! Ideálne je namočiť orechy pred konzumáciou na niekoľko hodín do vody. Telo z nich tak využije maximum.

Šampiňóny

Nezabúdajte v jedálničku ani na huby. Šampiňóny dodajú telu selén a vitamín B. Dostatok selénu v tele zaisťuje obranu proti chrípke a vitamín B je dôležitý pre celý imunitný systém. Šampiňóny sa hodia ako náhrada mäsa do vegetariánskych pokrmov.

Zelená zelenina

O dôležitosti zeleniny v strave ste určite počuli. Čo si vybrať zo zeleniny na posilnenie imunity? Siahnite po brokolici, špenáte, karfiole, keli alebo kapuste. Všetky sú nabité vitamínmi podporujúce imunitu. Obsahujú vitamín C, B, A. Ideálna je konzumácia surovej zeleniny. Pri brokolici to ale samozrejme podstupovať nebudete. V rámci tepelnej úpravy varte zeleninu čo najkratšiu dobu, nech jej hodnotné látky varom neničíte.

Červená paprika

Červená paprika je ďalšia zelenina, ktorá by nemala v čase jesenných a jarných zmien počasia chýbať. Obsahuje vysoký podiel vitamínu C a je zdrojom beta-karoténu, ktorý sa premení na vitamín A. Pomáha tak so zdravím očí a kože. Na opaľovanie na lyžiach si pokojne pribaľte červenú papriku.

Zelené čaje

Dostatok tekutín a pitný režim je základom zdravého životného štýlu. Zaraďte do neho zelený čaj. Neobsahuje kofeín, zato obsahuje flavonoidy, ktoré podporujú imunitný systém a bránia prechladnutiu.

Fazuľa

Naučte sa jesť fazuľu. A je celkom jedno, ktorá to bude. Môže ísť o bielu, červenú, čiernu, adzuki. Všetky obsahujú horčík, ďalej majú tiež vysoký podiel bielkovín, vlákniny, draslíka. Nájdete v nich aj vitamín B a ďalšie protizápalové zložky. Majú jednoznačne dôležitú úlohu v bunkovej tvorbe.

Nebude na škodu, keď jedálniček doplníte vitamínovými tabletami. Pred chladnou zimou naštartujete imunitu aj správne vykonaným detoxom. Neviete ako naň? Rozhodne neplánujte drastickú výplachovú hladovku. Aj detox môže byť príjemná skúsenosť. Prečítajte si o jesennom detoxe viac.

Vaša vysnívaná postava je na dosah ruky.
Stačí len objednať.
BALÍČEK NA MIERU PRE ŽENY
Pekáč buchiet sa pečie v kuchyni, tak poďte chudnúť s nami.

BALÍČEK NA MIERU PRE MUŽOV
98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €