Kokosový olej - zázrak alebo nadhodnotená potravina?

Len máloktorá potravina má také mnohostranné použitie ako kokosový olej. V posledných rokoch získava kokosový olej veľmi rýchlo obľubu. Objavujú sa však aj hlasy, ktoré toto nadšenie nezdieľajú. Na čo je kokosový olej dobrý a kedy sa mu treba radšej vyhnúť?

Kokos nájdete bežne v obchodoch sušený. Mnoho vianočného pečiva by bez neho nemalo tú pravú chuť. Z dužiny sa po vysušení vyrába aj kokosová múka. Okrem toho sa dužina spracováva na kokosové mlieko alebo práve na kokosový olej. Koniec koncov celý orech má svoje uplatnenie. Škrupina sa predtým používala ako riad v kuchyni. Vnútorná časť, kokosová voda, hasí v trópoch smäd, pritom obsahuje minerálne látky a vitamíny.

Odkiaľ je kokos

Palme kokosovej, na ktorej orechy rastú, sa darí predovšetkým v trópoch. Ide o tamojší, generáciami overený, zdroj energie a tukov. Rozsah jeho použitia je v týchto oblastiach úctyhodný. Okrem iného ho používajú na olej, ktorý sa získava z jeho bielej dužiny.

Kokosový olej sa získava dvoma možnými spôsobmi. Rafináciou zo sušeného jadra, ktoré prechádza bielením a sušením. Pri tomto procese dochádza k strate časti živín. Avšak olej je zvyčajne lacnejší. Druhou možnosťou je lisovanie.

Tip! Strážte si tú najvyššiu kvalitu olejov. Tú dosahuje panenský kokosový olej, len ak je lisovaný za studena. Studeným lisovaním, ktoré trvá len niekoľko hodín, si zachováva všetky živiny a vitamíny. Predovšetkým ide o vitamíny A, C a E.

Na čo všetko sa kokosový olej používa?

  • do jedál,
  • ako kozmetický prípravok pri starostlivosti o telo a zuby,
  • ako špeciálna výživa,
  • na masáže.

Kokosový olej ako potravina

Kokosový olej sa predáva v širších a menších pohárikoch, v ktorých je vidieť biela hmota. Na prvý pohľad tak možno nepôsobí ako nám známe typické oleje, ktoré používame v kuchyni. Kokosový olej je tekutý až pri teplotách nad 23°C.

Rada! Kokosový olej skladujte na tmavom mieste. Je potrebné ho chrániť pred slnečným žiarením, ale keďže je teplotne stabilný, nemusí byť uložený v chladničke. Má veľmi nízku mieru oxidácie. Pri takých podmienkach vám v najvyššej kvalite vydrží aj 2 roky.

Kokosový olej je tvorený predovšetkým tukmi, a to nasýtenými. Aj keď sú tuky základom našej stravy, mali by v našom jedálničku prevažovať tuky nenasýtené nad nasýtenými.

Kokosový olej obsahuje nasýtené tuky, ako je napríklad kyselina laurová, kyselina palmitová, kyselina kaprylová, kyselina myristová. Práve táto kombinácia nasýtených mastných kyselín sa v tele premieňa na účinné monoglyceridy a má priaznivý vplyv na organizmus.

Športovci kokosový olej vyhľadávajú práve kvôli mastným kyselinám, ktoré sa neukladajú do tukových zásob, ale sa v tele postupne uvoľňujú.

Ako môže pomôcť kokosový olej ako potravina?

  • obsahuje antioxidanty,
  • energiu dodáva postupne,
  • má protizápalové, protiplesňové a protivírusové účinky,
  • podporuje obranyschopnosť organizmu.

V kuchyni sa uplatní v teplej i studenej kuchyni, na pečenie, smaženie, varenie, ale aj do šalátov. Má jemnú vôňu a lahodnú chuť. Neobsahuje cholesterol a je ľahko stráviteľný.

Oproti iným olejom alebo dokonca oproti maslu má vyšší bod prepálenia oleja. Hodí sa preto aj na smaženie – napr. palaciniek, zeleninových placiek, pečenie sladkých koláčov. Hodnota prepálenia dosahuje cca 177-200 °C.

Tip! Vyskúšajte kokosový olej napríklad na mramorovú bábovku alebo cuketové cupcakes.

A možné riziká? Kokosový olej obsahuje dokonca dvakrát viac nasýtených mastných kyselín ako masť. Aj napriek pozitívnym vlastnostiam to s konzumáciou kokosového oleja nepreháňajte. Ak sa vo väčšej miere dostávajú do krvného obehu nasýtené mastné kyseliny, zvyšuje sa hladina škodlivého cholesterolu. Zvyšuje sa následne aj riziko infarktu myokardu, upchávaniu ciev a kardiovaskulárnych chorôb.

Starostlivosť o pokožku

Kokosový olej má pre svoje antibakteriálne a antivirotické účinky schopnosť urýchľovať hojenie rán. Tak isto ho vyskúšajte použiť priamo na miesto napadnuté plesňami. Vyskúšajte ho aj pri problémoch s akné, pri ekzémoch či vyrážkach. Sám o sebe póry neupcháva a prejavy akné nezhoršuje.

Je vhodný na každodenné použitie pri starostlivosti o vysušenú pleť a pery. Taktiež pomáha v boji proti vráskam na tvári. Ideálna pre hydratáciu je aplikácia na vlhkú pokožku. Môžete ho použiť aj na nechty a problematickú kožu v okolí nechtov. Samotné nechty budú pevnejšie, nebudú sa štiepiť a pokožka nebude trpieť zádermi. Dostáva sa hlboko do pokožky. Niektoré mamičky na kokosový olej nedajú dopustiť pri problémoch so zapareninami a bolesťami bradaviek.

Pokožke aj vlastnej psychike urobíte dobre, keď sa kokosovým olejom necháte pomasírovať. Kokosový olej sa veľmi dobre vstrebáva, pretože obsahuje tuky podobné tukom pokožky.

Tip! Vyskúšajte kokosový olej aj na odlíčenie vode odolnej maskary.

Vlasová kozmetika

Použite kokosový olej ako vlasovú masku. Vlasom tým dodáte lesk a pružnosť. Urobte si zábal, ak máte vlasy poškodené a končeky rozštiepené. Vlasy si následne nezabudnite jemne umyť. Kokosový olej môžete použiť aj po samotnom umytí vlasov. V malom množstve ho vmasírujte do umytých a vlhkých vlasov. Môžete ho votrieť do končekov vlasov aj počas dňa. V takom prípade to nepreháňajte. Kokosový olej naozaj premasťuje. Určite nechcete mať vlasy namiesto vyživených mastné.

Niektorí ľudia odporúčajú kokosový olej aj na zuby. Pomáha údaje bieliť zuby a predchádzať zubnému kameňu. Zo zubov odstraňuje pigmenty z kávy a čaju, ale aj z organických zlúčenín obsiahnutých v tukoch.

Ako tu už zaznelo, nepreháňajte to ani s konzumáciou kokosového oleja. Aj napriek jeho pozitívam môže konzumácia spôsobiť zbytočné problémy. Ideálne ho berte ako doplnok zdravého životného štýlu a dopĺňajte aj ďalšími tukmi.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €