Pitný režim a keto diéta

Ak ste sa rozhodli držať keto diétu, je veľmi dôležité, aby ste sa sústredili na to, čo jete. Nemenej dôležité je však aj to, aby ste dohliadli naopak na to, čo zo svojho jedálnička musíte vynechať. Nie je to však vždy len o strave. Vaše výsledky môže ovplyvniť aj to, čo pijete. Čo vlastne môžete piť a aké nápoje zahrnúť do pitného režimu počas keto diéty sa dozviete v tomto článku.

Prečo je pitný režim počas keto diéty dôležitý?

Na začiatku keto diéty si telo ešte len zvyká na veľmi obmedzený prísun sacharidov a mení sa aj jeho hydratácia. Sacharidy sa ukladajú vo forme glykogénu a ten na seba viaže vodu. V momente, keď zásoby glykogénu vyčerpáte, príde vaše telo o veľkú časť tekutín. To je ale cieľom keto diéty, pretože energiu si beriete z tukov. Ak z jedálnička vyradíte priemyselne spracované jedlá, strácate tým ďalšie tekutiny. Prečo je to tak práve pri týchto jedlách? Odpoveď je jednoduchá. Obsahujú veľa soli a soľ dokáže zadržiavať vodu v tele. Takže pokiaľ chcete schudnúť, dodržujte aj pitný režim.

Je veľmi dôležité, predovšetkým na začiatku keto diéty, pravidelne dopĺňať tekutiny a dodržiavať pitný režim.

Aké nápoje je vhodné pri keto diéte radšej vvynechať?

Ak ste zvyknutí na sladké nápoje, možno si na začiatku nebudete istí tým, čo počas keto diéty piť. Úplne sa vyhnite sladeným nápojom, rôznym limonádam a ovocným džúsom, dokonca aj tým stopercentným. Sú plné cukru, teda sacharidov. Dokonca aj mlieko má vysoký obsah sacharidov a počas keto diéty ho radšej vynechajte.

Aké nápoje naopak môžeme počasť keto diéty piť?

1/ Voda

Voda je bez debaty najlepší nápoj počas keto diéty. A nielen počas nej. S dostatočnou hydratáciou dokáže telo odplavovať nežiadúce toxíny. Štandardne by ste mali vypiť 2-3 litre tekutín denne. Majte vždy po ruke fľašu s vodou, ktorú priebežne dopĺňajte. Jedine tak zabezpečíte telu dostatočnú hydratáciu. Ak je pre vás pitie čistej vody nepredstaviteľné a boli ste zvyknutí piť limonády pred keto diétou, dochuťte si vodu sirupmi bez cukru.

2/ Bežný čaj – nula kalórií a sacharidov

Čaj predstavuje ďalšiu skvelú voľbu počas keto diéty. Neobsahuje žiadne kalórie ani sacharidy, ak ho nebudete dochucovať sladidlom, nebodaj cukrom, čo je počas keto diéty zakázané, samozrejme. Napríklad niektoré bylinkové čaje podporujú aj chudnutie.

Čaj obsahuje antioxidanty a tie podporujú regeneráciu a obnovu buniek. Pitie čaju všeobecne prospieva zdraviu a podporuje pocit pohody. Nemal by to však byť váš jediný zdroj tekutín. Vo väčšom množstve môže byť nebezpečný napríklad pre ľudí s vysokým tlakom.

3/ Čistá káva alebo káva s kvapkou smotany?

Tak isto ako pri čaju, aj pri káve záleží na tom, či si ju niečím dochutíte. Čierna káva nemá žiadne kalórie. Mnoho ľudí však počas keto diéty nevedomky obohatí svoj jedálniček o ďalší tuk v podobe smotany do kávy.

Podľa EFSA je pre zdravú dospelú osobu považovaná bezpečná denná dávka kofeínu až 400 miligramov. Obsah kofeínu závisí od druhu kávovníka a metódy spracovania zŕn. Pre predstavu, 1 šálka kávy môže obsahovať od 40 mg kofeínu pri espresse z odrody Arabica (30 ml) až po 100 mg na 120 ml v obyčajnej prekvapkávanej káve. Proces praženia znižuje obsah kofeínu v kávovom zrne. Čím dlhšie je praženie, tým je menší obsah kofeínu v zrne.

Na trhu nájdete aj instantné kávy, ktoré podporujú chudnutie. Tieto kávové zmesi bývajú obohatené o ďalšie prospešné prísady. Patrí sem napríklad rozpustná vláknina z koreňa čakanky obyčajnej alebo matcha čaj.

4/ Vývar

Poriadny silný horúci vývar je veľmi chutný, zahreje vás, nádherne vonia a v neposlednom rade je po zdravotnej stránke veľmi prospešný. Musí však byť pripravený z kvalitných surovín. Ideálne z kostí a mäsa voľne sa pasúcich zvierať – to platí v prípade mäsového vývaru. Ak si radšej uvaríte zeleninový vývar, vyberajte si zeleninu pestovanú bez akýchkoľvek chemických prísad.

Keď sa povie vývar, tak si každý predstaví polievku s rezancami, knedličkami alebo mrveničkou. To však v prípade keto diéty neplatí. Vývar si totiž môžete pripraviť so sebou do termosky napríklad na výlet a vychutnať si ho ako teplý a nutrične bohatý nápoj.

5/ Alkohol – iba niektoré druhy a to len s mierou

Čaká vás oslava, sviatky a vy začínate riešiť otázku, čo môžete počas keto diéty piť? Pitie alkoholu má v tomto prípade svoje jasné pravidlá. Vyšší príjem alkoholu počas keto diéty zaťažuje pečeň a obličky, a to to nie len počas keto diéty. Navyše obsahuje sacharidy a cukry, takže ak by ste si dopriali viac drinkov, zbytočne by ste sa dostali z ketózy.

Doprajte si príležitostne malý pohárik suchého vínka. Tvrdý alkohol radšej úplne vynechajte. Aj napriek tomu, že neobsahuje cukor, sú v ňom tzv. prázdne kalórie.

 
98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €