Novoročný pôst? Čo na to odborníci?

Po Vianociach sa necítite úplne vo svojom tele, ste plní, nafúknutí a nohavice zapínate s hlbokým výdychom? Vianočné hody ste si jednoducho nedokázali odpustiť a na návštevách ste neodolali a nekonečne dlho ste degustovali? Nedávno ste počuli o novoročnom pôste. Je pre vás vhodný?

Potrebujete dostať telo späť do predvianočnej formy? Novoročný pôst znie ako rýchly a efektívny spôsob spľasknutia brucha a odobrania pár zbytočných kíl? Novoročný pôst je forma detoxikácie organizmu, ale aj cesta za schudnutím. Chcete ho vyskúšať? Má novoročný pôst zmysel? Čo na to hovoria odborníci? Novoročný pôst môže nadobúdať mnohé podoby. Poďme sa najskôr pozrieť práve na nich.

Jednodenný novoroční pôst

Prvým variantom je krátkodobý pôst. Počas 24 hodín sa nič neje a pije sa len čistá voda. Tekutiny sú dôležité pre zabránenie dehydratácie. Vhodné je aj doplnenie vitamínov a minerálnych látok. Takýto krátky novoročný pôst môže mať rôzne dôvody. Zdravotné, duchovné a kultúrne.

Podstata je v tom, že ľudské telo spotrebúva neustále energiu, či už pri aktivita, alebo aj pri spánku. Primárny zdroj čerpá zo sacharidov v strave, ktorú premieňa na glukózu. Telo si glukózu čerpá priamo z krvi, alebo si ju ukladá. Približne po 8 hodinách vyčerpá telo glukózu  z krvi. Ak telo takto lační po dlhodobo, bude hľadať iné zdroje energie. Nastúpia tuky ako zdroj energie. Na tomto princípe je založená nízkosacharidová diéta. Jednou z nich je práve diéta KetoMix.

Maškrťte s KetoMixom bez výčitiek!

Zostavili sme pre vás špeciálny balíček plný čokoládových produktov, ktoré vhodne zapadajú už do 1. fázy diéty KetoMix. Môžete tak maškrtiť bez obáv.
 


V skutočnosti telo tuky nezačne spaľovať hneď, potrebuje na to niekoľko dní, kým sa prepne na iný zdroj energie. Takto nastavený pôst, kedy v priebehu 24-72 hodín len pijete vodu, je údajne vhodný pre zníženie rizika niektorých druhov rakoviny, srdcových ochorení a cukrovky.

Tento pôst nie je sám o sebe bez rizika. Môže sa stať, že sa budete cítiť slabí, môže sa vám točiť hlava alebo budete pociťovať úzkosť. Preto by mal byť pôst spojený s obdobím pokoja, odpočinku. Mali by ste sa vyhnúť náročnému cvičeniu a fyzickej námahe. Pôst prispieva k lepšej psychickej pohode. Naštartuje trávenie.

Prerušovaný pôst

Ďalšou možnosťou je prerušovaný pôst. Pri ňom sa dodržiavajú počas dňa určité hodiny, kedy sa jesť môže a kedy naopak jesť nemôžete. Stretnete sa s rôznym označením. Časté býva 16/8 a 14/10 . Prvé číslo uvádza počet hodín, počas ktorých držíte pôst a druhé počet hodín, kedy smiete jesť. Aj jedlo pre prerušovaný pôst je potrebné vyberať s rozumom. Vhodná je zelenina, ovocie, celozrnné potraviny, kvalitné bielkoviny. V žiadnom prípade to neznamená neriadenú konzumáciu čohokoľvek, na čo dostanete chuť. K tomu je vhodné dostatočne piť.

Detoxikačný pôst

Detoxikačný pôst, alebo inak povedané detox sa vzťahuje skôr na jar a Veľkej noci. Zvyčajne to znamená, že sa má jesť striedmo, máte sa obísť bez mäsa a len s jedným výdatným jedlom denne. Taktiež sa máte zriecť alkoholu, kávy, sladkostí a načerpať namiesto toho energiu z prírody a zeleninových nápojov.

Detox podľa aktuálnych odporúčaní vyzerá skôr tak, že je prvý deň odľahčený, následne je 14 dní, kedy sa vyslovene postíte. Nasleduje ďalší týždeň odľahčeného jedálnička. Práve počas tohto týždňa najlepšie uvidíte, ako telo na potraviny reaguje, ktoré mu vyhovujú, ktoré sú naopak ťažké.

Tip! Pozrite sa, prečo je detox pred diétou dôležitýako si pripraviť jarný detox.

Názory na novoročný pôst

Pôst je významnou súčasťou mnohých náboženských tradícií a je voľbou aj zo zdravotných dôvodov. Odborníci sa na pôst dívajú z rôznych uhlov a existujú aj rôzne názory na to, či môže byť prospešný alebo škodlivý pre naše zdravie.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že pôst má prínosy ako je zníženie rizika cukrovky a srdcových chorôb. Môže taktiež pomôcť pri chudnutí a mať pozitívny vplyv na imunitný systém.

Nutričná terapeutka Amy Bergerová odporúča pred samotným pôstom telo na zmenu režimu pripraviť. „Som radšej, keď moji klienti pred tým, ako začnú experimentovať s pôstom, držia nízkosacharidovú diétu bohatú na živiny a zvyknú svoje telo na spaľovanie tukov.

Na druhej strane existujú aj odborníci, ktorí tvrdia, že pôst môže byť zdraviu škodlivý, ak sa nerobí správne. Pri pôste môže organizmus trpieť nedostatkom živín, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Nevhodný pôst môže viesť k dehydratácii a k zníženiu hladiny cukru v krvi. Potenciálne tak môže byť nebezpečný pre staršie osoby alebo pre osoby so zdravotnými ťažkosťami.

Gastroenterológ docent Pavel Kohout v rozhovore pre iDnes hovorí: „Pôst má zmysel len vtedy, keď je človeku z nejakého dôvodu zle, teda ak má napríklad črevnú infekciu. Vtedy je dobré zastaviť akýkoľvek príjem potravy.“

Zároveň popísal spôsob, ako telo reaguje na obmedzený príjem živín: „Najskôr telo spotrebováva vlastné zásoby cukru. Lenže tie stačia len na dvanásť až dvadsaťštyri hodín. Na začiatku hladovania, teda kým si organizmus zvykne na znížený príjem energie, spotrebúva bielkoviny z vlastného tela. A tie sú predovšetkým vo svaloch.“

Telu rozhodne neprospieva príliš rýchla zmena prísunu a odobrania energie. Zatočí to nielen so zažívaním, ale aj s psychikou. Ak sa chcete do pôstu pustiť, stanovte si jasné pravidlá. V hlave majte plán a môžete sa k nemu vnútorne upnúť.

Pamätajte, že aj keď je jednodenný pôst pre niekoho vhodný, pre iného môže byť dokonca nebezpečný. Všetko závisí od zdravotného stavu a fyzickej kondícii. Pred zahájením pôst by ste sa preto mali poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom alebo iným zdravotníkom.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €