Áno, aj po 40. roku môžete schudnúť!

Štyridsiatka je za vami a vy sa zrazu neviete zmestiť do nohavíc, aj keď sa stravujete ako predtým? Rozhodli ste sa schudnúť, ale vaše kilá sa vás držia aj napriek tomu, že si naozaj dávate pozor? Predtým vám stačilo vymeniť klasickú večeru za šalát a kilá boli dole. Dnes sa stravujete diétne celý deň, ale nie a nie schudnúť? Na vine môže byť práve váš vek. Máme pre vás pár tipov, s ktorými sa podarí nechcených kíl zbaviť.

Hubnutí po 40 může být snadné a rychlé

Prečo po 40. roku priberáme na váhe?

Existuje množstvo dôvodov, prečo po 40. roku života priberáme. Niektoré sú genetické, niektoré sú spôsobené prirodzeným starnutím a niektoré priamo súvisia s výberom životného štýlu. Ku štyrom najdôležitejším patria hormóny, dedičnosť, slabší metabolizmus a strata svalovej hmoty.

1. Hormóny
Jedným z hlavných vinníkov priberania na váhe sú vaše hormóny, ktoré sa začínajú meniť približne po 30. roku života. Táto zmena hormónov, menej estrogénu u žien a menej testosterónu u mužov spôsobí, že sa tuk vo vašom tele posúva do stredu tela, zatiaľ čo opúšťa ostatné oblasti tela. To je jeden z dôvodov, prečo môžete byť trošku „nadýchanejšie“ uprostred, kým ostatné časti sa toľko nemenia.

2. Dedičnosť
Prevažne gény určujú to, koľko tukových buniek máme a kde sú uložené. To je niečo, čo naozaj nemôžeme zmeniť. Ak sa pozriete na svojich rodičov a príbuzných, uvidíte, pri ktorých častiach tela môže mať vaša rodina sklon k ukladaniu prebytočného tuku.

3. Slabší metabolizmus
Po 40. roku života nastane vo vašom metabolizme hneď niekoľko zmien. Po prvé, klesá váš bazálny metabolizmus, čo je hodnota, ktorá udáva množstvo energie na udržanie všetkých vitálnych funkcií človeka. Po druhé, počas cvičenia vydávate menej celkovej energie. Ak teda viac jete, menej cvičíte a stretávate sa s väčším množstvom stresu, budete pravdepodobne rýchlejšie priberať na váhe.

4. Strata svalovej hmoty
Rovnako ako náš metabolizmus začíname strácať aj naše svaly, keď dosiahneme 40. rokov. Najväčším faktorom straty svalovej hmoty je nedostatok fyzickej aktivity. Tá je rozhodujúcou súčasťou prevencie straty svalovej hmoty. Ak chcete zistiť, akú ideálnu váhu by ste mali mať, zadajte svoje údaje do kalkulačky a zistite, koľko kilogramov je optimálnych pre váš vek.

Prečo je potrebné si po 40. roku strážiť svoju váhu?

Možno si hovoríte, prečo by ste sa mali snažiť schudnúť, keď vám na vzhľade zas až tak veľmi nezáleží. Nemali by ste vnímať prírastok hmotnosti po 40. roku ako súčasť života. Aj keď je dôležité prijímať a milovať svoje telo, dosiahnutie štyridsiatky nie je len o tom, ako vyzeráte. Nadváha predstavuje množstvo nebezpečenstiev aj pre vaše zdravie. Strata váhy, predovšetkým brušného tuku, môže významne znížiť riziko niekoľkých zdravotných problémov, vrátane:

 • poruchy dýchania
 • cukrovky
 • vysokého krvného tlaku
 • spánkového apnoe
 • rakoviny
 • choroby obličiek
 • problémov štítnej žľazy
 • srdcových ochorení a mŕtvice
 • chronickej únavy

Tipy na chudnutie po 40

Vyšší prísun bielkovín
Bielkoviny sú vo vašom tele hlavným zdrojom energie. Pridanie bielkovín do vašej stravy vám pomôže nielen budovať svaly, ale vás aj zasýti na dlhší čas a celkovo zníži počet kalórií. Bielkoviny pomáhajú vyrovnávať hladinu cukru v krvi a znižovať hladinu inzulínu, hormónu, ktorý signalizuje telu ukladanie tuku.

Zaraďte do svojho jedálnička zeleninu a ovocie
Jesť ovocie a zeleninu je dôležité v rámci raňajok, obeda, večere aj desiaty. Obsahujú totiž menej kalórií, preto vám pomôžu schudnúť. Okrem toho obsahujú vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú udržiavať silu vášho tela. Zároveň sú bohaté na vlákninu, vďaka ktorej sa budete cítiť sýti, takže nebudete mať potrebu jesť tak často.

Nízkosacharidové palačinky jsou vhodné jako zdravá snídaně

Raňajkujte
Raňajky sú podstatnou a zásadnou časťou dňa, pretože vám pomáhajú schudnúť zdravo a prirodzene. Musíte sa len uistiť, že vaše raňajky obsahujú dostatok bielkovín, vlákninu a rastlinné tuky, čo sú látky, ktoré vám pomáhajú udržať vaše telo zdravé. Vyskúšajte na raňajky napríklad skvelé nízkosacharidové palacinky, ktoré máte za chvíľu hotové a chutia naozaj výborne.

Jedzte pomaly
Pri konzumácii jedla je dobré spomaliť. Z bežného života sme zvyknutí rýchlo a bezmyšlienkovite jesť, čo však nie je dobré. Pomalá konzumácia jedla vám pomôže znížiť množstvo jedla, ktoré jete, a zároveň vám pomôže cítiť sa sýto.

Vyberte sa na každodennú krátku prechádzku
Aktivita vám pomôže spáliť viac kalórií. Navyše pravidelné cvičenie môže znížiť riziko osteoporózy. Úbytok nadbytočných kilogramov znamená, že menej zaťažujete kĺby, čo uľahčuje predchádzanie rôznym prípadným ochoreniam. Bohato stačí 20 minút dennej svižnej chôdze a uvidíte, že rozdiel spoznáte.

Dostatočne pite
Keď ide o chudnutie je rovnako dôležité to, čo pijete, ako to, čo jete. Pre ženy stredného veku môže mať hydratácia obzvlášť hlboké účinky; pitie ľadovej vody je odporúčaným riešením v boji s návalmi horúčav, ktoré často sprevádzajú menopauzu. Vyskúšať môžete aj špeciálne čaje alebo bylinné kúry, ktoré chudnutie podporujú.

Dodržujte pitný režim

Vytvorte si správne spánkové návyky
Dobrý spánok je jedným z najväčších životných potešení, a taktiež prekvapivo účinný prostriedok na chudnutie. Je dôležité mať dostatok kvalitného spánku. Niekedy vám však okolnosti môžu brániť v dostatočnom a poriadnom spánku. Ak vynakladáte veľké úsilie na to, aby ste získali regeneračný spánok a stále sa necítite dostatočne odpočinutí, zvážte návštevu spánkového lekára, ktorý vám pomôže problém vyriešiť a nájsť riešenie.

Upravte svoju stravu
Pre zníženie váhy je dôležité uvedomiť si, koľko kalórií konzumujete. Aj výber potravín s nižším počtom kalórií a sacharidov vám pomôže cítiť sa sýto a spokojne. Potraviny s nízkym obsahom cukru a vysokým obsahom bielkovín vám dodajú dostatočné množstvo minerálnych látok a vlákniny potrebnej pre telo, a zároveň minimum kalórií. Takže sa môžete najesť úplne bez obáv, že vaša váha pôjde hore.

3 spôsoby, ako vylepšiť stravu po 40. roku:

 • Uistite sa, že vaše jedlá a nápoje obsahujú dostatok bielkovín a menší obsah cukrov a tukov.
 • Uvedomte si veľkosť svojich porcií. Nie je potrebné jesť nadmerné dávky cestovín, ryže a pečiva. Vyberte si primerané porcie a zahrňte do nich dostatok zeleniny.
 • Jedzte pravidelne. Keď si telo zvykne na pravidelný prísun jedla, jeho metabolizmus sa zrýchli, preto nebudete priberať.

Nízkosacharidová strava vám může zajistit snadné hubnutí.

Pamätajte si, že chudnutie po 40. môžete ovplyvniť. Pôjde to síce možno o niečo pomalšie, ale ide to. Záleží len na vás, ako k tomu budete pristupovať. Dôležité je prijať svoje telo také, aké je, milovať ho aj s pár faldíkmi navyše. Majte sa radi takí, akí ste. Jedzte správne, hýbte sa, relaxujte a buďte k sebe láskaví.


nahled magazin MP
Autor článku
Marie Petrovová

Zvídavost a láska k psaní ji dovedly k žurnalistice. Úspěšně vystudovala Akademii žurnalistiky a nových médií. Už během školy navštěvovala několik stáží v mediálních domech či České televizi. Tam se po absolutoriích rozhodla zakotvit. Nakonec ji osud dovedl k public relations a marketingu. Zůstala tak nadále věrná světu médií jen z druhé, pro ni barevnější, strany. Svůj čas nejraději tráví s rodinou a přáteli. Nejoblíbenější sportovní aktivitou je pro ni jóga, díky které může propojit ducha i těla. Své štěstí neustále objevuje v okamžicích.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €