Výživový seriál (6/6): Prečo toľko priberáme práve kvôli cukru?

Šiesty, posledný diel nášho výživového seriálu vám prezradí, prečo práve kvôli cukru toľko priberáme. Pripravili sme pre vás seriál 6 tich krátkych článkov, v ktorých vás prevedieme sladkým sacharidovým svetom.

6 (2)

Po skončení KetoMix diéty sa väčšina z vás vráti k vyváženej strave, ktorá sacharidy v rozumnej miere obsahuje, a preto sme sa rozhodli vás vyzbrojiť informáciami.

Jedným z dôvodov, prečo je nízkosachardová diéta taká účinná, je GLYKEMICKÝ INDEX potravín. Poďme si teda vysvetliť, prečo to tak je.⠀

Akonáhle zjete akékoľvek jedlo, ktoré obsahuje sacharidy napr. sušienku, cestoviny, banán alebo pečivo, vaše telo rozloží obsiahnuté sacharidy na jednoduché cukry. Tie ovplyvnia hladinu nášho krvného cukru, teda glykémiu. Glukóza sa vyplaví do krvi a krv ju rozvedie po celom tele k rôznym orgánom ako zdroj energie.

Zjednodušene môžeme povedané – rýchlosť, akou nám prijatý cukor ovplyvní hladinu glykémie po konzumácii určitej potraviny, označujeme glykemickým indexom. Teda, čím vyšší glykemický index potravina má, tým rýchlejšie sa cukor v krvi objaví.

Potraviny s vysokým glykemickým indexom sa podieľajú na jednoduchšom  PRIBERANÍ.

Napríklad: ak budú dve úplne rovnaké osoby držať diétu s rovnakým energetickým príjmom, schudne menej tá, ktorá prijíma potraviny s vyšším glykemickým indexom.

Ako je to možné?

Čím viac cukru v krvi máme, tým viac hormónu inzulínu sa musí vyplaviť na to, aby sme dokázali využiť cukor ako palivo. Bohužiaľ, tento hormón pomáha aj ukladať nadmerne prijatú energiu do tukového tkaniva.

Hneď ako po KetoMix diéte prejde do 3. udržiavacej fázy, vyberajte si potraviny s nízkym glykemickým indexom. Vďaka tomu budete mať vyrovnanejšiu hladinu krvného cukru a nebudete pociťovať hlad, nebudete mať rôzne chúťky a pri vhodnom príjme sacharidov nebude mať vaše telo tendenciu k nadmernému ukladaniu tuku.

V nasledujúcom prehľadu vidíte, ktoré potraviny majú najvyšší glykemický index:

 • PIVO 110⠀
 • VYPRÁŽANÉ  HRANOLČEKY 95⠀
 • VARENÁ MRKVA 85⠀
 • CORN FLAKES 85⠀
 • REPNÝ BIELY CUKOR 70⠀
 • POMARANČOVÝ DŽÚS 65⠀
 • CHLIEB ŽITNÝ CELOZRNNÝ 40⠀
 • FAZUĽA ČERVENÁ 40⠀
 • MRKVA SUROVÁ 35⠀
 • JOGURT 35⠀
 • ORECHY VLAŠSKÉ 15⠀
 • CIBUĽA 10⠀
 • ZELER 10

monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €