Päť mýtov o ketónovej diéte

Poďte sa s nami pozrieť na mýty o bielkovinovej, proteínovej (ketónovej) diéty. Možno budete prekvapení, čo všetko ste nevedeli.

keto-mix-15.5.20191653-1-900×440 (1)

Bielkovinová, proteínová alebo ketónová diéta. Akokoľvek týmto diétam hovoríte, založené sú na podobnom princípe. Na zníženom príjme sacharidov na minimum a zvýšenom príjme bielkovín. Hoci vás tento vždy krátkodobý spôsob stravovania môže zbaviť nadváhy a s tým spojených zdravotných a iných problémov, panuje okolo nich mnoho mýtov a poloprávd.

1. Celý deň jem iba bielkoviny

Naše telo potrebuje všetky makroživiny – teda aj sacharidy, tuky aj bielkoviny. Keby sme nejakým zázrakom jedli len a len bielkoviny (proteíny), bez ostatných živín by to náš organizmus ani psychika čoskoro nezvládli. Veď aj náš mozog pre svoju činnosť potrebuje sacharidy a denný príjem nesmie klesnúť pod 50 g. Dobre zostavená proteínová diéta s tým počíta. Ak sa preto obrátite na odborníka, zostanete v obmedzenom režime iba pár týždňov, rozhodne nie nastálo. Pomer prijímaných živín sa postupne ustáli do normálu.

871846997271205.AXRjublaLl2pxF8RVrGV_height640

2. Ketónová diéta je nebezpečná pre pečeň a obličky

Bielkoviny sa trávia v zažívacom trakte, kde sa štiepia na aminokyseliny a cez črevné steny sa dostávajú do krvného riečiska. Ak jeme viac bielkovín, vzniká teda aj viac aminokyselín ako obyčajne a telo má viac práce s odbúravaním. Tento proces prebieha v pečení a vzniká pri ňom odpad – močovina, ktorá následne prejde obličkami a odchádza z tela von. Preto sa hovorí o zaťažení pečene a obličiek. Pri bežnom stravovaní sa zvyčajne odporúča jesť denne 0,8 až 1,2 g bielkovín. Počas ketónovej diéty sa denná dávka bielkovín zvýši. Navýšenie je preto naozaj len minimálne a u zdravého jedinca teda nejde o žiadne riziko. Na druhej strane niekoľko desiatok kilogramov nadváhy, ktoré so sebou stále vláčime, naše telo preukázateľne ohrozuje.

3. Po skončení diéty nastane jojo-efekt

Najčastejšou chybou je úvaha „už som schudla to, čo som chcela, takže idem jesť zase tak ako predtým. Ak sa po ukončení akéhokoľvek diétneho režimu vrátite späť k predchádzajúcemu jedálničku, bude pochopiteľne nasledovať jojo-efekt. V tomto prípade nie je na vine samotná diéta, ale váš návrat k pôvodným stravovacím návykom, kvôli ktorým ste predtým pribrali. Rozumné diéty vás majú postupne pripraviť na budúci kvalitný a vyvážený jedálniček s ideálnym pomerom živín.

4. Proteínové nápoje sú iba pre športovcov

Proteínové nápoje vidíme často u športovcov, ktorí ho s obľubou pijú po tréningu. V tomto prípade ide zvyčajne o jednodruhové (často srvátkové) a rýchlo vstrebateľné drinky. Ich hlavnou funkciou je dostať sa rýchlo do svalov, ktoré v tom okamihu potrebujú výživu, aby mohli regenerovať a silnieť. Ak chcete skôr schudnúť alebo doplniť jedálniček, musíte sa poohliadnuť po úplne iných proteínových nápojoch. Takých, ktoré obsahujú širšie spektrum bielkovín, pomalšie sa vstrebávajú a zasýtia vás na dlhší čas. V prípade, ak cestujete alebo jednoducho nemáte čas a možnosti sadnúť k stolu a najesť sa, skvelo poslúžia ako kvalitná náhrada jedného jedla.

5. Musím sa takto stravovať už navždy?

Proteínovú diétu, rovnako ako akúkoľvek inú diétu, nemožno držať večne. Má svoj začiatok aj koniec. Po skončení proteínovej diéty je dobré navyšovať sacharidy postupne. Pridávanie sacharidov do jedálnička po skončení diéty by malo byť pozvoľné a strava energeticky vyvážená. Je to práve z toho dôvodu, aby nedošlo k nepriaznivému jojo-efektu. Ak bol človek pred ketónovou diétou jesť nadmerné množstvo sacharidov, predovšetkým vo forme jednoduchých cukrov, rozhodne by sa k tomu nemal vracať. Je takmer isté, že pri takomto prístupe svoje ťažko zhodené kilá naberie veľmi rýchlo späť.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €