Výživový seriál (4/6): Ako na prílohy po KetoMix diéte


Vo štvrtej časti nášho výživového seriálu sa môžete dočítať viac o zložených cukroch, teda škroboch.

4 (2)

Ako už v našich vzdelávacích seriáloch viete, sacharidy rozdeľujeme na tie sladké jednoduché a na zložené. Dnes vám vysvetlíme tie zložené.

Zložené sacharidy poznáme aj pod názvom škroby a prijímame ich z pečiva, zemiakov, cestovín alebo napríklad z ryže.

Škroby sú zložené z mnohých jednoduchých sacharidov. Odporúčaný denný príjem sacharidov pre priemernú aktívnu osobu sa pohybuje od 4 do 6 g na kilogram. Ženy by sa mali držať spodnej hranice a muži tej hornej. Záleží však na množstve fyzickej záťaže.

Pre ženu s hmotnosťou 60 kg je to teda 240 gramov na deň. Toto odporúčanie sa však netýka ketónovej diéty, kde je maximálny príjem 50 g na deň. Avšak, hneď ako s ketónovou diétou skončíte, môžete sacharidy pomaly navyšovať z 50 g až na odporúčané množstvo. Zvyšujte postupne na 100 g, 150 g a sledujte, ako vaše telo reaguje. Ak ste menej fyzicky aktívni alebo si váhu musíte starostlivo sledovať, nie je problém ostať na množstve 150-200 g na deň.  

Pre predstavu – obsah sacharidov v pečive a najbežnejších prílohách:

  • 200 g varených zemiakov 30 g
  • 200 g varenej ryže 40 g
  • 200 g varených cestovín 53 g
  • 4 plátky toastového chleba (teda dva zapečené toasty) 48 g
  • jeden krajec Šumavy 24 g


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €