Výživový seriál (1/6): Vaše telo si robí nielen tukové, ale aj sacharidové zásoby


V prvom diele nášho výživového seriálu sa môžete dočítať, ako funguje ketóza.

1 (4)

Ako už určite viete, pri ketónovej diéte sú sacharidy vaším najväčším nepriateľom. A svojho úhlavného nepriateľa by ste mali dobre poznať.

Pri ketónovej diéte je potrebné obmedziť sacharidy na 50 gramov týždenne, aby organizmus prepol do takzvanej ketózy. Čas, kedy sa do ketózy telo dostane, trvá približne 2 dni. Dovtedy telo spotrebovávalo zásoby sacharidov, ktoré má uložené v pečeni a svaloch.

Tento zásobný polysacharid sa odborne nazýva glykogén. Ako náhle je glykogén spotrebovaný, telo začína pomaly vytvárať ketónové látky. A ketóza je na svete!

Ak sa vám stane, že počas diéty zhrešíte a trochu sacharidov si predsa len dáte, nástup ketózy nebude trvať už tak dlho, ako to bolo po prvý raz. Deje sa tak z dôvodu, že nečakáte až dovtedy, kým telo spotrebuje všetky glykogénové zásoby. Čakáte len na spotrebovanie momentálne skonzumovaných sacharidov, ktorých nebýva také vysoké množstvo. 


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €