Kolagén - Čo to je a ako funguje?

Kolagén je proteín, ktorý sa vyskytuje v našom tele a má kľúčovú úlohu pri udržiavaní pevnosti a elasticity tkanív. Je to jedna z najrozšírenejších bielkovín v ľudskom tele a predstavuje až 30 % všetkých bielkovín. Nachádza sa v koži, kostiach, kĺboch, šľachách a väzivách a zaisťuje ich pevnosť, pružnosť a odolnosť. Kolagén je vhodný ako pre športovcov, tak aj pre seniorov.

Existujú rôzne typy kolagénu, ktoré sa líšia svojou štruktúrou a funkciou. Najčastejšie sa vyskytuje typ I kolagénu, ktorý tvorí až 90 % všetkých kolagénových vlákien v tele a nachádza sa predovšetkým v koži, kostiach a šľachách. Ďalej existujú aj ďalšie typy kolagénu, ako napríklad typ II, ktorý sa nachádza v chrupavkách, alebo typ III, ktorý tvorí súčasť ciev a svalov.

Tip! Náš kolagén od KetoMixu má vyladenú chuť!

Pokiaľ chcete doplniť dávku kolagénu, ale bojíte sa, že vám nebude chutiť, vyskúšajte morský kolagén od nás. 

 

Ako funguje kolagén?

Kolagénové vlákna sú veľmi pevné a pružné a poskytujú tkanivám potrebnú pevnosť a elasticitu. Kolagén je produkovaný bunkami nazývanými fibroblasty, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach tela. Tieto bunky produkujú prekurzory kolagénu, ktoré sú následne spracované a usporiadané do kolagénových vlákien.

Vzhľadom na to, že kolagénové vlákna sú neustále vystavené rôznym mechanickým silám, môžu byť poškodené a musia byť nahradzované novými. K tomu dochádza procesom zvaným remodelácia, ktorý zahŕňa rozklad starého kolagénu enzýmami a syntézu nového kolagénu fibroblastmi.

Prečo je kolagén dôležitý?

Kolagén zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia a pevnosti tkanív v tele. V koži napríklad zaisťuje jej elasticitu a pružnosť a bráni vzniku vrások a iných prejavov starnutia. V kostiach a kĺboch zase zaisťuje ich pevnosť a odolnosť a chráni ich pred poškodením.

Kolagén môže byť tiež užitočný na regeneráciu tkanív po poranení alebo chirurgickom zákroku. V poslednej dobe sa tiež čím ďalej, tým viac hovorí o výhodách kolagénu pre zdravie vlasov, nechtov a pokožky.

Druhy kolagénu:

  • Kolagén typu 1 - na pleť
  • Kolagén typu 2 - na kĺby a svaly
  • Kolagén typu 3 - na kĺby a svaly

Ako zlepšiť hladinu kolagénu v tele?

S pribúdajúcim vekom klesá hladina kolagénu v tele, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžeme podporiť tvorbu a udržiavanie kolagénu v tele:

  • Strava - Jedlo, ktoré jeme, môže mať vplyv na hladinu kolagénu v tele. Potraviny bohaté na vitamín C, ako sú citrusové plody, paprika a brokolica, sú dôležité pre tvorbu kolagénu. Zároveň je dôležité konzumovať potraviny bohaté na aminokyseliny, z ktorých sa kolagén skladá, ako sú hovädzie mäso, ryby, vajcia a strukoviny.
  • Doplnky stravy - Okrem stravy môžeme tiež užívať doplnky stravy s kolagénom. Tieto doplnky sú obvykle vo forme prášku alebo kapsúl a môžu pomôcť podporiť tvorbu kolagénu v tele.
  • Starostlivosť o kožu - Správna starostlivosť o kožu môže tiež pomôcť podporiť tvorbu kolagénu a udržiavať jej zdravie. Používanie krémov s kolagénom alebo inými látkami, ako je retinol alebo vitamín C, môže pomôcť zlepšiť pružnosť a pevnosť kože.
  • Prevencia poškodenia - Kolagénové vlákna môžu byť poškodené rôznymi faktormi, ako sú UV žiarenie, fajčenie a alkohol. Prevencia poškodenia týchto faktorov môže pomôcť chrániť kolagén a udržiavať jeho hladinu v tele.

Záver

Kolagén je dôležitý proteín, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní pevnosti, elasticity a odolnosti tkanív v tele. S pribúdajúcim vekom klesá jeho hladina v tele, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžeme podporiť tvorbu a udržiavanie kolagénu v tele, ako je správna strava, užívanie doplnkov stravy, starostlivosť o kožu a prevencia poškodenia. S týmito krokmi môžeme pomôcť udržiavať kolagén v tele a zlepšiť tak svoje zdravie a pohodu.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €