Astma a alergia. Jar sa blíži.

Vo všeobecnosti platí informácia, že na nejakú formu alergie u nás trpia viac ako dva milióny ľudí. Prejavujú sa rôznymi problémami, napríklad po kontakte so zvieratami, pobytom vonku, po požití liekov alebo jedál. Prichádzajúca jar je pre mnohých z nás začiatkom tohto trápenia. Prečo?

Alergia je prehnaná reakcia nášho imunitného systému na vonkajší podnet. Imunitný systém reaguje na vniknutie alergénu do tela vylúčením histamínu a ďalších látok do krvného obehu a spúšťa alergickú reakciu. U detí prevažujú potravinové alergie, u školákov sa prejavujú alergie na rôzne druhy peľu. Alergia sa však môže po prvý raz objaviť v akomkoľvek veku.

Druhy alergií

Medzi najčastejšie alergény patria látky vo vzduchu. Hovorí sa im aj respiračné alergény. Ťažko sa s nimi bojuje, pretože sa im nedá prakticky vyhnúť.

Najčastejšími alergiami sú:

 • peľové,
 • alergie na potraviny,
 • na prach a plesne,
 • na srsť zvierat a roztoče,
 • na bodnutie hmyzom,
 • na lieky.

Prejavy peľovej alergie

Ten, kto sa niekedy v živote stretol s alergiou potvrdí, že to nie je nič príjemné. S príchodom jari prídu typické prejavy, ktoré u niektorých jedincov trvajú až do neskorej jesene. Aké sú typické prejavy alergie?

 • intenzívny vodnatý výtok z nosa,
 • kýchanie,
 • svrbenie a pálenie sliznice (očí, v krku, v nose) prípadne až zápal spojiviek,
 • svrbenie pokožky, vyrážky na pokožke,
 • zhoršené dýchanie,
 • tlak v dutinách,
 • bolesť hlavy,
 • únava alebo poruchy spánku.

Príznaky sa môžu u každého človeka líšiť. Niekto sa môže trápiť so silnou vodnatou nádchou, iný s pálením očí a tlakom v dutinách. Niekedy príznaky nastupujú až trošku oneskorene, napríklad po návrate z prechádzky z vonku domov. Niekedy môže alergia vyzerať len ako typická nádcha alebo chrípka. Prejavy sú však dlhodobé, na rozdiel od klasických respiračných ochorení. Vzťahujú sa len k určitému obdobiu.

Pri podozrení na peľovú alergiu navštívte alergológa. Ten sa bude pýtať na prejavy, ale aj na rodinnú anamnézu. Alergia sa potvrdzuje krvnými testami. Robí sa prick text, kde sa na predlaktí nakvapkajú rôzne alergény a pomocou malej ihly sa naruší pokožka. Najneskôr po dvadsiatich minútach sa v mieste objaví fliačik. V takom prípade ide o alergickú reakciu. Potvrdenie alergie sa robí taktiež testom z krvi. Akonáhle alergia raz prepukne, opakuje sa každý rok.

Zoznam alergénov podľa období - tabuľka

Vhodnou pomôckou pre alergika je peľový kalendár. Ide o všeobecnú tabuľku hlavných alergénov v danom období. Začiatkom roka sa v ovzduší vyskytuje peľ drevín, teda stromov a kríkov. Od polovice jari do polovice leta sa vyskytuje predovšetkým peľ obilnín a tráv. Od polovice leta až do jesene sú hlavnými alergénmi pele tráv, ale aj plesní.

Avšak, vždy záleží od počasia v čase kvitnutia. Peľová sezóna sa po tuhej zime o nejaký čas oneskorí a po miernej zime začne skôr. Peľová sezóna trvá s výnimkou zimných mesiacov takmer celý rok. Tak, ako sa mení príroda, menia sa aj prevažujúce alergény.

Dreviny 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Borovica x x
Breza x x x
Buk x x
Dub x x x
Hrab x x
Brest x x
Lipa x x x
Lieska x x x x
Jelša x x x
Vŕba x x x

 

Trávy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kukurica x x x
Lipnica x x x x
Pýr x x x
Žito x x x

 

 

Byliny 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Harmanček x x x x
Ďatelina x x x x x
Skorocel x x x x x
Pŕhľava x x x x x
Púpava x x x x x
Repka x x
Šťavel x x x x x

 

Všeobecná rada znie že sa má pacient vyhýbať alergénom. V prípade alergika, pre ktorého jar znamená začiatok alergií a až jeseň ich koniec, to znie skoro nerealisticky.

Tip! Odporúčame sa v každom prípade zásobiť vitamínom A, C, ale aj voľne dostupnými liekmi proti alergii. Konkrétnu liečbu vám predpíše, samozrejme, lekár.

Uvádza sa, že takmer polovica osôb s alergiou na peľ trpí aj potravinovou alergiou. Prejavuje sa pálením a svrbením pier, podnebia a krku počas jedenia. Často ide o jahody, paradajky, papriku, slivky, broskyne a jablká.

Ak sa peľová alergia nelieči včas, môže sa rozšíriť na ďalšie potenciálne alergény, ako sú napríklad plesne, prach a roztoče.


Astma

Medzi komplikácie peľovej alergie patrí aj ďalší typ, intolerancia a alergická astma. Astma je reakcia dýchacích ciest na alergén. Často vzniká v súvislosti s peľom, prachom, roztočmi a zvieracou srsťou. Alergén dráždi dýchacie cesty, ktoré následne opuchnú. Nastupuje tzv. astmatický kašeľ. Ten je suchý a dráždivý. Zvyčajne sa objaví uprostred športovej aktivity, niekedy môže vzniknúť aj pri smiechu. Vždy však v období alergií. Pri výdychu môže byť doplnený pískaním.

Tento stav zmizne, ale nenechávajte ho bez povšimnutia. Je potrebné aj jednorazovú epizódu konzultovať s lekárom, aby sa astma nestala chronickým ochorením. Lekár predpíše lieky, ktoré potlačia zápal a rozšíria priedušky. V niektorých prípadoch taktiež odporučí kortikosteroidy.

Astma - príznaky:

 • zhoršené dýchanie,
 • dýchavičnosť,
 • kašeľ,
 • chrapot,
 • zahlienenie,
 • opuch sliznice dýchacích ciest.

Zhoršenie astmy sa pripisuje, okrem alergénov, aj zhoršenému životnému prostrediu, fajčeniu, stresu a častým infekciám.

Tak isto, ako môžeme nevhodnou stravou alergie zhoršiť, môžeme správnym jedálničkom bojovať aj s astmou. Diéta a astma sa môžu navzájom ovplyvňovať. Rozhodujúce sú potraviny s vitamínom D, antioxidanty a polynenasýtené mastné kyseliny.

Rada

Konzumujte orechy, semená a ryby. Stravujte sa ako v Stredomorí a astma by mala byť pod kontrolou. Pri akomkoľvek podozrení na alergiu radšej navštívte lekára. Pomôže vám pomocou liekov predchádzať prejavom alergie. 

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €