Ako si udržať štíhlu postavu aj cez sviatky

Prípravy na Vianoce začínajú mnohokrát už mesiac pred samotnými sviatkami. Pečie sa vianočné pečivo, vytvára sa štedrovečerné menu. Keď dôjde na samotné sviatky, je ťažké odolať všetkým týmto lákavým zvodom, voňavým zákuskom a plným stolom s jedlom. Možno si to dokážete ustrážiť doma, ale ako na to na návšteve? Ako si udržať váhu aj cez Vianoce? 

 jak_si_udrzet_stihlou_postavu

Vianočné sviatky sú každoročnou skúškou pevných nervov. Desí vás predstava, že pôjdete na návštevu a budú pred vami ležať naservírované tácky s koláčmi a dva taniere chlebíčkov? Nepoddajte sa a vyskúšajte si priniesť vlastné zásoby. Hostiteľ vám ich naservírujte spoločne s jeho dobrotami, ale vy si môžete ujedať len z vašich zdravých pochúťok a z jeho verzie zjete o to menej. Čo ďalšie môžete urobiť pre to, aby ste si cez sviatky udržali zdravý životný štýl? 

Žiadne hladovanie

Prvé a hlavné pravidlo znie, aby ste nehladovali. Musíte fungovať v podobnom režime ako fungujete mimo sviatky. Neprepadnite do extrému. Nesnažte sa sami seba presvedčiť, že si doma na obed dáte zeleninový šalát. Na tak návšteve poprosíte o kávu bez mlieka a jeden zákusok. Na mieste potom totiž vyhladovaní podľahnete zvodom nezdravých jedál. Vo výsledku tak zjete čokoľvek, čo vám padne pod ruku. 

Diétne recepty

Aj pri diétach sa dajú Vianoce ustáť. Veľká časť diét ponúka alternatívne recepty, ktoré sa chuťovo blížia k bežným vianočným receptom. Tradičné recepty sú plné cukru a tuku. Skôr či neskôr to všetci pocítime v našom zažívaní a po niekoľkých dňoch aj na postave. Prvá možnosť je odľahčenie jedál a zdravšie varianty potravín. 

Ďalšou možnosťou sú nízkosacharidové recepty. Low carb variant si môžete pripraviť aj keď sami žiadnu diétu nedržíte. Vyšší obsah bielkovín v týchto receptoch znamená, že ste skôr sýti a pritom neohrozíte svoju líniu nadmerným užitím cukru. Recepty sú vypracované tak, aby chutili každému. Nemusíte mať strach predložiť ich návšteve. Hľadáte inšpiráciu, ako si udržať váhu? Vyskúšajte niečo z nášho receptára

Rada! Nezabúdajte na bielkoviny a vlákninu. Oboje sa stará o pocit plnosti. Ak si budete strážiť príjem týchto dvoch zložiek, udržíte pod kontrolou aj celkový príjem kalórií. 

Hýbte sa

Pohlaď z okna vás presviedča, aby ste sa zabalili do deky a zahájili zimný spánok po vzore medveďov? Pustite z hlavy to, že sú zatvorené aj fitness centrá a vyrazte aj napriek zime von. Vytiahnite von rodinu, zvoľte svižné tempo a pozrite sa do miest, kde to ešte nepoznáte. Chlad vás nenechá dlho otáľať, pritom sa vám pohybom zobudia endorfíny. Obdobie koronavírusovej pandémie prinieslo nové možnosti cvičenia. Niektoré štúdiá sa pustili aj do  vysielania lekcií online. A pokračujú v tom aj teraz! Hľadajte. Nie ste viazaní na miesto bydliska. 

Tip! Nechce sa vám túlať sa lesom bez nejakého cieľa? Skúste uloviť niektorú z „kešiek“ v hre geocaching. V okolí ich určite pár máte. 

Pite

Dbajte na dostatok tekutín. Najlepšia je neperlivá voda. Mali by ste denne vypiť 2 litre tekutín. Dajte si pozor na alkoholické tekutiny. Adventné trhy s dosládzaným vareným vínom, punčom alebo vaječným likérom vyzerajú idylicky a lákavo. Vďaka nim sa nám však do tela dostávajú cukry, ktoré dokážu s celkovým denným príjmom sacharidov poriadne zamávať. Alkohol navyše zvyšuje chuť na jedlo. Ak si chcete tiež dopriať alkohol, najlepšie z najhoršieho je biele víno riedené vodou. Pamätajte si, že alkohol má prázdne kalórie a nulovú nutričnú hodnotu. 

Energetická hodnota niektorých nápojov:

Nápoj

Energetická hodnota 100 ml

Vaječný likér 

184 kcal

Šampanské alebo šumivé víno

84 kcal

Polosladké biele víno

87 kcal

Suché biele víno

63 kcal

Pivo svetlé 10°

37 kcal

Pivo 12°

43 kcal

Birell citrón

35 kcal

Birell svetlý nealkoholické pivo

21 kcal


Ani diéta nesmie byť prekážkou v príjemnom prežití Vianoc. Aby ste ich zvládli bez jojo efektu, neprepadnite do neriadeného jedenia. Ak sa raz neudržíte, nevyčítajte si to. Rozhodne však nepoľavujte vo vašom diétnom snažení. Jeden prehrešok neznamená úplne stratenú snahu o zdravý životný štýl.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €