Ako často potrebujete cvičiť?

Poďme sa teda pozrieť na to, ako často cvičiť, aby ste si uchovali dobrú fyzičku.

Jak často cvičit_úvodní fotka

Fyzické aj psychické zdravie ide ruka v ruke s pohybom. To vie aj malé dieťa. Vaši priatelia možno hrajú tenis, chodia do posilňovne, prepadli behu alebo lekciám jogy. Zatiaľ čo vy idete pešo sotva do práce a vaším najväčším športovým výkonom je dobehnúť autobus. Zadýchate sa pri chôdzi po schodoch a možno, v dôsledku nedostatku pohybu, už možno nezapnete nohavice. Pýtate sa, či vôbec a ako často, potrebujete cvičiť? Ak sa chcete dostať do lepšej kondície, pohybu sa nevyhnete. Ak však chcete iba schudnúť, prekvapivo pohyb nie je až taký nevyhnutný.  

Jak často cvičit_mezi 1. a 2. odstavecek

Poďme sa teda pozrieť na to, ako často cvičiť, aby ste si uchovali dobrú fyzičku. Ak to so svojím zdravím myslíte vážne, stavte na pravidelnosť. Minimálny čas, ktorý pohybom strávite by mal trvať 2.5 hodiny pri stredne intenzívnom aeróbnom pohybe každý deň. Ak máme na mysli aeróbne cvičenie, potom hovoríme o rýchlej chôdzi, jazde na bicykli alebo o behu. Vždy by ste však mali cvičiť tak intenzívne, aby pre vás nebolo ťažké pri pohybe hovoriť bez toho, aby ste lapali po dychu.

Aby ste z niečoho urobili zvyk, mali by ste danú činnosť opakovať aspoň 21 dní. Aby sa teda stalo cvičenie vašou rutinou, musíte si naň zvyknúť. Stanovte si uskutočniteľný cieľ. Nie je nič horšie, ako keď „prešvihnete“ začiatok a na ďalšie cvičenie vám nezostane energia alebo budete z predchádzajúceho pohybu takí dolámaní, že na cvičenie ani nebudete mať chuť. Cvičte tak často, ako vám to telo a čas dovolia. Niekomu môže vyhovovať cvičiť denne a menej, niekto môže preferovať intenzívnejší tréning s väčším časovým odstupom. Pravidlo 2.5 hodiny cvičenia týždenne by však malo ostať zachované.

Jak často cvičit_nebudeme vás hned posílatNebudeme vás hneď posielať do fitness centra alebo po vás chcieť výkony hodné profesionálnych športovcov. Ak si kladiete otázku, ako často cvičiť, uvedomte si, že pohyb je aj rýchlejšia chôdza. Namiesto výťahu si vyjdite schody alebo si na internete nájdite cvičebné lekcie, ktoré ľahko zvládnete. Skvelé a nami odskúšané sú napríklad lekcie, ktoré nájdete tu. Zvládne ich úplne každý a ponaťahujete si s nimi každý sval v tele.

 

Lektorka jogy Iva Ceradská, ktorá lekcie vedie, radí: „Ľudia často premýšľajú, ako často cvičiť. Podľa mňa to však nie je to hlavné. Dôležité je neprepínať sa a cvičiť iba tak, ako vám to vyhovuje a je vám to príjemné. Najlepšie je si nájsť pohyb, ktorý vám bude prirodzený. Napríklad beh nevyhovuje každému, kým rýchlejšia prechádzka pre vás môže byť skvelým spôsobom pohybu, pri ktorom si ešte aj „vyčistíte“ hlavu.“

Dopredu si stanovte, kedy a ako často budete cvičiť. Ak sú vaše rána hektické s množstvom zmien na poslednú chvíľu, mohlo by byť trýznením cvičenie práve v tento čas. V takom prípade nechajte cvičenie na popoludnie alebo na večer.

Jak často cvičit_Když vás bolí zádaAko často cvičiť, keď vás už bolí chrbát?

Typickým problémom dnešnej generácie je boľavý chrbát. Spevňovanie a ľahké posilňovanie stredu tela dokáže doslova zázraky. Uvoľňovanie svalstva a skracovanie šliach, to je, bohužiaľ, bežná prax u väčšiny ľudí so sedavým zamestnaním. Ak patríte medzi nich, pohyb naozaj nezanedbávajte. U vás je totiž odpoveď na otázku, ako často cvičiť, úplne jasná – každý deň. Ľahké ponaťahovanie a posilňovanie by sa malo stať vaším každodenným spojencom.

Prečo je pohyb dôležitý?

Niektorí ľudia pohyb milujú. Tí sa na to, ako často cvičiť, nepýtajú. Cvičia preto, že ich to naozaj baví. Niektorí (a tých je väčšina) sa mu radšej vyhýbajú. Pritom šport, v ktorom sa nájdete, môže nielen zlepšiť vašu postavu, kondíciu a celkovo zdravie, ale uvidíte, že sa pri ňom budete cítiť omnoho lepšie. Pri pohybe sa totiž uvoľňujú endorfíny (takzvané hormóny šťastia), ktoré dokážu potlačiť skľúčenosť a navodiť vám dobrú náladu. Len si všimnite, ako sú ľudia po akomkoľvek fyzickom výkone spokojní. Športovci, ktorí cvičia pravidelne, majú svoj šport doslova ako drogu (v tom dobrom zmysle slova).

Pamätajte si

S nedostatkom pohybu vzniká väčšie riziko civilizačných ochorení, ako je infarkt, vysoký krvný tlak, cukrovka alebo depresia. A to už vôbec nehovoríme o boľavom pohybovom aparáte, ktorý nedostatkom pohybu priam trpí.

Ako často cvičiť, keď chcete zlepšiť svoju postavu?

S pravidelným pohybom začína väčšina dospelých vo chvíli, keď príde čas na zmenu svojej postavy. Či už je to preto, že chcú schudnúť, alebo naopak nabrať svalovú hmotu. Ak sa bavíme o druhom uvádzanom dôvode, tu  naozaj potrebujete cvičiť. Svaly vám len tak samé od seba nenarastú. A zázračným tabletkám neverte.

Jak často cvčit_Pokud ale začínáte s redukcí_1Ak však začínate s redukciou váhy a do cvičenia sa vám práve teraz nechce (či už preto, že sa kvôli svojej nadváhe pohybu bojíte alebo máte zdravotné problémy, ktoré vám pohyb neumožňujú), máme pre vás tip. Diétu, pri ktorej schudnete iba zmenou jedálnička.

Ide o takzvanú ketónovú (alebo inak povedané proteínovú) diétu KetoMix. Je založená na minimálnom príjme sacharidov. A keďže telo sacharidy potrebuje pre získavanie energie, musí ich niečím nahradiť. Vtedy prichádzajú na rad ketóny, ktoré si telo vytvorí úplne automaticky zo svojich tukových zásob. Preto chudnete pri akejkoľvek činnosti a cvičiť nemusíte. Keď sa vám s KetoMix diétou podarí schudnúť, potom sa možno do pohybu vrhnete sami od seba a k nášmu článku na tému ako často cvičiť sa opäť vrátite.


eva-sroka
Autor článku
Eva Sroka

Odbornice v oblasti PR a marketingu. Vystudovala sociální a masovou komunikaci na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Zkušenosti má z oblasti externí, interní a on-line komunikace, v řízení lidských zdrojů, CSR nebo pořádání událostí. Eva Sroka působila 18 let v největší české PR agentuře, kde se následně stala jedním z partnerů. Řídila komunikaci řady klientů v privátní oblasti. Nějaký čas působila také jako vedoucí oddělení komunikace Českého rozhlasu. Od roku 2017 se specializuje na komunikaci nízkosacharidového stravování.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €