Sacharidy. O čo vlastne ide?

Mnohí ľudia si pod pojmom sacharidy prestavia len sladké sacharidy, inak povedané cukry. To však nie je také jednoduché. Ak poctivo a pravidelne čítate etikety na potravinách, viete, že na nich nájdete popísané sacharidy, cukry a niekedy aj vlákninu. Otázkou je, či sa v tom vyznáte.

Pri keto diéte sú sacharidy vaším úhlavným nepriateľom. A svojho najväčšieho nepriateľa by ste mali dobre poznať. Ako to teda so sacharidmi vlastne je? Poďme sa na to pozrieť.

Cukor nemusí byť nevyhnutne sladký

Sacharidy delíme na jednoduché a zložené. Jednoduché sacharidy sa často nazývajú cukry a poznáte ich podľa sladkastej chuti. Zložené sacharidy však už nie. Sem patria škroby, ktoré sladkú chuť nemajú. Nájdete ich v zemiakoch, ryži, cestovinách, kukurici, pohánke alebo v pečive.

Keď budete v obchode čítať etiketu vašej obľúbenej potraviny, vo výživových údajoch nájdete údaj „sacharidy“. Uvedená hodnota týchto „sacharidov“ predstavuje súčet zložených sacharidov a jednoduchých sacharidov (cukrov). Ak držíte ketónovú diétu, tak vám stačí sledovať práve tento údaj.

Ak ste však vo fáze, kedy si váhu udržiavate a snažíte sa mať vyvážený jedálniček, mal by vás zaujímať údaj „z toho cukry“. Tam je uvedené obsiahnuté množstvo jednoduchých sacharidov. Ak nie ste športovci, cukry by ste v jedálničku mali obmedziť na minimum.

Čo znamená sladký sacharid?

Určite nepočujete pomenovania ako glukóza, fruktóza, sacharóz či laktóza po prvý raz. Možno ste si len neboli istí, kam ich zaradiť. Teraz to už však vedieť budete. Sú to názvy jednotlivých cukrov, teda jednoduchých sacharidov.

  • glukóza – hroznový cukor
  • fruktóza – ovocný cukor
  • sacharóza – repný cukor nebo trstinový cukor
  • laktóza – mliečny cukor
  • maltóza – sladový cukor v pive

Ako viete, všetkého veľa škodí, čo platí aj pri sladkom. Nie je to inak ani pri ketónovej diéte a v bežnej vyváženej strave. Cukry by nemali presiahnuť 10 % denného energetického príjmu. Pre priemernú ženu je to približne 40 g cukru na deň. Takéto množstvo obsahujú napríklad 4 dcl coly, 4 dcl pomarančového džúsu, dva zrelé banány alebo dve sladké jabĺčka.

Ako je to s prílohami?

Zložené sacharidy sú známe aj pod pojmom škroby. Prijímame ich z pečiva, zemiakov, cestovín alebo napríklad z ryže. Škroby sú zložené z mnohých jednoduchých sacharidov. Odporúčaný denný príjem sacharidov pre priemerného aktívneho človeka sa pohybuje od 4 do 6 g na kilogram váhy. Pre ženu vážiacu 60 kíl to predstavuje 240 g na deň. Takéto odporúčanie sa však netýka ketónovej diéty. Tam je maximálny príjem 50 g na deň. Vo chvíli, keď s ketónovou diétou skončíte, môžete začať sacharidy pomaly navyšovať z 50 g až na odporúčané množstvo. Zvyšujte postupne na 100 g, 150 g a pozorne sledujte, ako na to vaše telo reaguje. Ak ste menej fyzicky aktívni alebo si váhu musíte starostlivo strážiť, môžete zostať na 150-200 g na deň.

 
98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €