Čo robiť, keď máte počas diéty chuť na sladkosti

Poznáme to všetci. Po dobrom obede máte chuť na dezert alebo v stresových situáciách máte tendenciu siahnuť po niečom sladkom. Maškrtný jazýček sa nám ohlási väčšinou neočakávane a to viac si musíme vtedy dávať pozor. Ako zahnať chuť na sladké, ak držíte keto diétu alebo nechcete prijímať cukry navyše?

Ak dodržiavate vyváženú stravu, pauzy medzi jedlami nie sú veľké, máte dostatočné množstvo spánku a netrpíte depresiou, chuť na sladkosti by sa vám mala úplne vyhnúť. Ako to však už ale býva, realita je iná. Chuť na sladké prichádza často nečakane a nárazovo. Čo ju spôsobuje? Nízka hladina cukru v krvi.

Majte pevnú vôľu a vydržte

Aj keď sa to ľahšie napíše, ako povie, vyskúšajte chuť na sladkosti prečkať. Pomôcť si môžete napríklad žuvačkou bez cukru. Verte, že chuť na sladké sa už po pár minútach zníži na minimum. Ďalšou vhodnou možnosťou je zmeniť vykonávanú činnosť a na chuť zabudnúť. Príkladom môže byť pohyb. Pri akejkoľvek športovej aktivite zamestnáte mozog aj ruky a nie je priestor na myšlienky na cukor. Navyše sa pri pohybe vyplavujú endorfíny (hormóny šťastia), ktoré môžu cukor nahradiť.  

Pravidelne dopĺňajte tekutiny

Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Dopĺňať pravidelne tekutiny je preto skvelá metóda, ako zahnať chuť na sladké. Pitný režim je dôležitý pre naše telo, nie len na zahnanie chuti na sladkosti. Uvarte si napríklad čaj a pite ho ešte vlažný. Majte neustále po ruke fľašu s vodou a akonáhle príde chuť, napite sa. Niekomu môže pomôcť malá káva s kvapkou smotany.

Prekabáťte chuť tukom

Ak máte neodolateľnú chuť na niečo dobré, radšej siahnite po zdravom tuku. Tým myslíme napríklad orechy alebo semienka. Dajte si však pozor na množstvo, stačí naozaj len pár kúskov. Dlhé žuvanie zaženie spoľahlivo akúkoľvek chuť na niečo nezdravé.

Ovocie a zelenina sú najlepšou voľbou

Pri keto diéte zažeňte chuť na sladké povolenou zeleninou a ovocím. Vyskúšať môžete napríklad bobuľové ovocie (jahody, čučoriedky, maliny), alebo uhorku, listový šalát, zelenú papriku a pod.

Doprajte telu bielkoviny

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín s prehľadom zaženú chuť na sladkosti. Vyskúšajte kúsok kvalitnej šunky  alebo kurací steak. A ak práve nemáte nič takého po ruke, siahnite po skvelej alternatíve, ktorou môže byť napr. sušené mäso.

Vyskúšate špeciálne keto sladkosti

Ďalším skvelým riešením, ako si postrážiť povolenú mieru sladkostí a udržať sa v ketóze, sú rôzne sladkosti. Ale pozor, len tie, ktoré sú určené priamo pre ketónovú diétu a nízkosacharidové stravovanie! Bežne nájdete v ponuke rôzne proteínové tyčinky, pudingy, palacinky, kaše alebo čokolády a orechové krémy sladené napr. stéviou či maltitolom.

VŠETKO S MIEROU A CHUŤ NA SLADKOSTI SA ČASOM SAMA VYTRATÍ

Dôležité pravidlo je, príliš nepodľahnúť chutiam. Riaďte sa svojím jedálničkom. Nemalo by sa stávať, že namiesto hrsti orieškov zrazu zjete celý balíček, alebo sa z kúska ovocia stane celá misa. Chuť na sladkosti bude časom slabnúť, stačí len vydržať, prekonať to pokušenie a budete mať vyhraté. Je to o psychike a pevnej vôli. Verte nám, že nakoniec chuť na sladkosti úplne vymizne. Ak držíte ketogénnu alebo nízkosacharidovú diétu, telo si časom odvykne od cukru a vy začnete vnímať rozdiely v miere sladkosti rôznych potravín.

Osvedčený recept na zahnanie chúťok si musí nájsť každý sám. Niekomu môžem pomôcť voda, inému kus zeleniny, ďalšiemu orechy, semienka alebo proteínová tyčinka.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €