Jojo efekt. Ako sa mu vyhnúť a čo to vlastne je?

Ak ste už niekedy vyskúšali nejakú diétu, s pojmom jojo efekt ste sa určite stretli. V skratke to znamená, že v krátkom čase výrazne schudnete a po ukončení diéty a návrate do bežného režimu, naberiete kilá naspäť. Je toto tvrdenie vôbec pravdivé?

Temnou stránkou jojo efektu nie sú len kilá, ktoré vám ukážu rovnaké číslo ako bola pôvodná váha, ale telo si rado prihodí ešte niečo navyše. A to sa opakuje stále dookola. To škodí nielen vášmu organizmu, ale je to aj veľmi demotivujúce. Jojo efekt je často spájaný aj s keto diétou. Ako to s opätovným naberaním váhy naozaj je? Je možné počas keto diéty naozaj schudnúť aj bez jojo efektu?

Jojo efekt v detailoch

Aby ste sa (opätovne) nedostali do začarovaného kruhu chudnutia a priberania, musíte najskôr jojo efekt pochopiť. Väčšinou sa objavuje niekoľko týždňov po skončení diéty. Tá bude pravdepodobne najskôr úspešná, ale keď sa vrátite k pôvodnému stravovaciemu režimu a zlým zlozvykom, kilá sa začnú vracať späť a môžu sa vyšplhať až na pôvodnú váhu. Za to môže nielen strata svalov, čím sa spomaľuje metabolizmus, ale aj prejedanie sa a zlá životospráva. Po úspešnej diéte budete mať pocit, že si môžete tzv. dopriať a odmeniť sa.

Čím viac mate svalovej hmoty, tým rýchlejšie je vaše spaľovanie. A to platí aj pre spaľovanie tukov. Ak však chudnete príliš rýchlo, strácate aj svaly. Váš metabolizmus sa rapídne spomalí a pri návrate k bežnej strave, sa tuk uloží ešte ochotnejšie. Vplyv na jojo efekt majú aj výkyvy nálad, ktoré sa riešia nezdravým prejedaním sa.

Žiadna presná diéta vám nepomôže udržať kilá dole

Ak chcete znížiť váhu, a hlavne bez jojo efektu, rovno zabudnite na extréme diéty. Pri takýchto diétach prídete akurát k tomu, že z jedálnička budete musieť vyradiť všetky obľúbené jedlá a bude sa ozývať hlad. Pre vaše telo to bude zbytočný stres a takú diétu je následne náročné dotiahnuť do úspešného konca.

Ak aj napriek tomu zotrváte a diétu dokončíte a na váhe uvidíte vysnívané číslo, tak sa najväčšou pravdepodobnosťou vrhnete po prvom jedle, na ktoré ste mysleli počas celej diéty. A toto, samozrejme, odštartuje pokušenie na pravidelné porušovanie  jedálnička. Po nejakej chvíli zistíte, že ste sa dostali tam, kde ste boli na začiatku. S nadváhou, frustráciou a domotivovaní sa k diéte budete musieť vrátiť znova.

Zmeňte myslenie v hlave na iný životný štýl

Nevnímajte diétu ako niečo dočasné či obmedzujúce. Berte ju ako súčasť vášho nového ja a zdravého životného štýlu. Diéta vám musí robiť radosť, aj keď spočiatku vyžaduje veľké zmeny. Dôležité je zaradiť zdravú stravu a návyky do vášho bežného života. Namiesto utrpenia a držania hladovky kvôli redukcii vašej váhy, stavte radšej na vyvážený jedálniček, pohyb a v neposlednej rade asi naordinujte pokojný režim. Riešenie, ktoré vám pomôže schudnúť bez jojo efektu, je výber takej diéty, z ktorej nebudete nešťastní a vyčerpaní.

 

Nenechajte vyhrať jojo efekt, nech zvíťazí keto diéta

Jojo efekt vám pomôže najskôr schudnúť tuk a svaly, ale späť naberiete už len tuk. To sa vám s ketónovou (proteínovou) diétou nestane. Pri správnom nastavení jedálnička a príjme bielkovín totiž svaly chránite a chudnúť budete len tuk.

Najťažšie na celom procese chudnutia môže byť vyskladanie stravy tak, aby to bolo správne. Proteínová diéta KetoMix vám s tým pomôže. Dostanete vopred zostavený jedálniček s pokrmami, ktoré si pripravíte veľmi rýchlo a jednoducho, bez zdĺhavého postávania pri sporáku. Výber je naozaj pestrý. Môžete vyskúšať proteínové kokteily, pečivo, cestoviny, polievky, omelety alebo dokonca čokoládu alebo čipsy.

Čo z toho plynie?

Jojo efekt je dôsledkom nepremysleného a zle naplánovaného chudnutia. Nezabúdajte, že ak nebudete trpezliví a urýchlite to, nebudete o svojom životnom štýle premýšľať v dlhodobom horizonte. Zhodené kilá sa vám pravdepodobne vrátia späť. Ak chcete schudnúť trvalo, nebojte sa obrátiť na odborníkov. Tí vám veľmi radi poradia s nastavením správnej diéty a zároveň vám pomôžu s udržaním váhy aj po skončení diéty.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €