Zimná únava - čo nám telo naznačuje?

Ľudia sa snažia tváriť, že sa ich zmeny počasia netýkajú. Keď sa zvieratá ukladajú na zimný spánok, jednoducho to tak cítia. Človek sa naučil tieto pocity prekonávať, alebo o túto schopnosť postupom času prišiel. Napriek tomu sa v rôznych podobách hlásia o slovo. Možno práve ako zimná únava. „Nič sa mi nechce“. Zaliezla by som najradšej do postele a nič nerobila.

Nechajte ma na pokoji, ide na mňa zimná únava,“ sťažujete sa doma rodine. Namiesto pochopenia sa dočkáte osočenia, že sa len vyhovárate. Niečo ako zimná únava podľa niektorých ľudí jednoducho neexistuje. Príčiny nemusíme hľadať iba v tom, že je tma už o štvrtej popoludní a vy sa tomuto režimu nedokážete prispôsobiť. Čítajte ďalej a ukážte blízkym, čo zažívate. 

Svetlo a tma ovplyvňujú hormóny v našom tele

Leto a teplá slnečná jeseň sú obdobím aktívneho trávenia voľného času a dovolenie. Zvyčajne nás ani tak veľmi netrápia žiadne respiračné ochorenia. Keď je vonku pekne, máme tendenciu byť šťastnejší a nabití energiou. S niektorými problémami sa vieme ťažšie vysporiadať v čase, keď práve začína zima, dni sa krátia a sú prakticky temnejšie.Tvrdí sa, že slnečné žiarenie môže za vyššie uvoľňovanie hormónu serotonínu do krvi.

Tento hormón pomáha zlepšovať náladu, zvyšuje našu schopnosť koncentrácie a pokoja. Máme viac energie, sme motivovanejší. Pokles hodnoty serotonínu má za následok horšiu náladu, zlú koncentráciu. U niekoho spúšťa až depresívne stavy, potrebu stiahnuť sa zo spoločnosti.Keď nastúpi nedostatok svetla, mozog začne do tela vypúšťať melatonín, hormón spánku. Uvoľňuje sa v priebehu tmy a cez deň jeho produkcia klesá.

Tento hormón reguluje telesný biorytmus. Niektorí ľudia si ho radi doprajú ako prostriedok pri problémoch so zaspávaním. Lekári ho niekedy predpisujú pri liečbe úzkosti, nespavosti alebo pri depresii. Jednoducho povedané – utlmuje našu činnosť. 

Zimná únava

Únavu nepovažujeme za chorobu. Zvyčajne ide o stav, na ktorý sme si tak nejako zvykli. Unavení sú aj zdraví ľudia. Únavou môžeme trpieť po výraznej fyzickej záťaži, psychickom vypätí, unavuje nás aj väčšie množstvo ľudí. Medzi príčiny únavy patrí aj vyššie množstvo melatonínu či nedostatočný prísun vitamínu D.Ako vyzerá zimná únava u väčšiny z nás?

 • Sme unavení aj po spánku,
 • máme nechuť čokoľvek robiť, nič nás nebaví,
 • cítime slabosť,
 • nesústredenosť,
 • malátnosť. 

Tip! Únava je jedným z možných prejavov sacharidovej chrípky, ktorá sa objavuje v začiatkoch ketónovej diéty. Prečítajte si, ako prebieha a zvládnite ju čo najlepšie. 

Únava ako ochorenie

Existuje aj chronický únavový syndróm. Tentokrát ide už naozaj o ochorenie. Chronická únava postihuje až 2 % populácie. Osoby trpiace týmto ochorením pociťujú, okrem problémov typických pre klasickú únavu (resp. zimnú únavu), aj nasledujúce príznaky:

 • únava trvá 6 a viac mesiacov a nedokážeme sa jej zbaviť ani po spánku,
 • zvýšená teplota,
 • dlhodobé bolesti v krku,
 • citlivosť uzlín,
 • bolesti kĺbov,
 • bolesť hlavy,
 • úzkosť,
 • problémy so spánkom.

Ak máte obavy, že sa do vás pustila chronická únava, neváhajte a kontaktujte svojho lekára a dohodnite sa na ďalších vyšetreniach a postupe prípadnej liečby. Na rozdiel od tohto ochorenia sa dá zimná únava prekonať. Alebo aspoň zmierniť. Ako na to? 

Zimná únava – ako s ňou bojovať

Existujú základné princípy zvládania zimnej únavy:

 • spánok
 • umelé svetlo, fototerapia,
 • prechádzky,
 • vhodné jedlo,
 • dostatok tekutín,
 • vitamíny, minerálne látky.

1.) Spánok

Prvé riešenie, ktoré vám zaiste napadne je, že si ľahnete spať a odpočiniete si. Rovno spomalíte. Dostatok spánku ale neznamená, že by ste mali prespať celý deň, alebo v priebehu dňa ísť spať. S týmto prístupom budete najskôr ešte unavenejší a malátnejší, pretože si rozhodíte biorytmus. Základom je chodiť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase. Spánok by mal trvať sedem až osem hodín. 

Rada! Káva ani čaj s teínom nie sú riešením. Organizmus vtedy skôr nabudíte, aj keď nie na dlho. Únava sa vtedy čoskoro vráti. Na káve, resp. na prijatom množstve kofeínu, si navyše môžete vypestovať závislosť. Z vypitého množstva kávy sa potom vo chvíli, keď potrebujete fungovať, stane rituál. Kofeín prestane zaberať a vy si budete množstvo naďalej zvyšovať. Na chuť a ako spôsob hydratácie  sú ideálne čaje. 

2.) Liečba svetlom

Zima je u nás pomerne dlhá, zvyčajne sivá a charakterizuje ju nedostatok slnečných lúčov. Ako prevencia proti zimnej únave sa preto odporúča fototerapia, liečba svetlom. Nejde o to, aby ste si doma rozsvietili svetlo. Liečba je založená na špeciálnom jasnom umelom osvetlení. Jeho intenzita je zvyčajne aspoň 10 000 luxov. Odporúčaná doba terapie je 30 minút denne. Dodané množstvo svetla vám opäť zvýši produkciu serotonínu a pomôže vám ľahšie sa vysporiadať s poklesnutou náladou a únavou. 

3.) Pohyb

Aj napriek pochmúrnemu počasiu vám prirodzené svetlo vonku dokáže dodať energiu proti zimnej únave. Pohyb má navyše pozitívny vplyv na produkciu endorfínov. Aj krátky pohyb tak má šancu zlepšiť vašu náladu. Vyskúšajte napríklad rannú cestu auto do práce zmeniť a využite ju na prechádzku. Nesnažte sa prepínať organizmus. Nemusíte hneď začať behať. Stačí svižná chôdza, alebo nordic walking. Paličky pri tomto pohybe vám rozprúdia hornú aj dolnú polovicu tela. 

4.) Jedlo

Asi nebude prekvapení, že jedlo má svoj podiel v boji proti únave. Dôležitý je príjem bielkovín. Nájdete ich napríklad v kyslomliečnych výrobkoch, mäse, vajíčkach. Počas zimných mesiacov sú kalorické pokrmy fajn, sme jednoducho živočíchy a na zimu sa potrebujeme obaliť. Pred spaním však nie je vhodné napchať sa tučným jedlom, pretože by to narušilo spánok. 

Dobré je napr. jedno vajíčko na raňajky. Obsahuje proteín, získate z neho energiu, ktorú v priebehu dopoludnia rozhodne využijete. Telu prospeje aj ovsená kaša, z ktorej sa energia uvoľňuje postupne.  

5.) Vitamíny

Nezabúdajte ani na vitamíny, minerálne látky a vlákninu. Kedy inokedy dopriať telu vitamínové doplnky, ako práve počas zimy. V zimnom období je nižšia tvorba vitamínu D zo slnka. Nedostatok vitamínu D má sám o sebe za následok únavu, horšiu náladu a stres. Doplníte ho napr. tučnými rybami alebo mliečnymi výrobkami. 

6.) Pitný režim

Prekvapí vás, že pitný režim je v boji proti únave veľmi dôležitý? Cez zimu klesá pocit smädu, vonku sa totiž nepotíme. Pitie tak veľmi často odkladáme, zabúdame naň. Aj mierna dehydratácia je spájaná s únavou. Počas dňa by ste mali vypiť približne 30-45 ml tekutín na 1 kg hmotnosti. Dehydratácia spôsobuje, že v tele prúdi menej okysličenej krvi, preto máte menej energie. 

Čo tak vyskúšať sprchovanie studenou vodou?

Zimná únava nepredstavuje problém, pred ktorým by sme mali zatvárať oči, ale ani by ju nemali brať negatívne. Patrí k zimnému obdobiu. Ak sa budete riadiť uvedenými pravidlami, rozhodne sa budete cítiť lepšie. 

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €