Rizikové potraviny pri keto diéte. Ako ich nahradiť?

 Diéty sú vo všeobecnosti o snahe strážiť si množstvo a zloženie jedla. V tomto smere nie je keto diéta výnimkou. V obrovskom množstve informácií je niekedy ťažké nájsť tú správnu cestu. Odrádza vás hodinové premýšľanie nad obedom a jeho zložením? Tak isto vás možno nelákajú pripravené sypané zmesi, ktoré máte ďalší mesiac jesť? Naštartujte diétu čo najprirodzenejšie. Chcete ísť do obchodu a čo možno najprirodzenejšie nakúpiť tak, ako ste boli zvyknutí? Práve pre vás sme pripravili prehľad, ktorý zahŕňa rizikové potraviny počas keto diéty. Viete, ako a čím ich nahradiť? Je to jednoduché. Napríklad tak, že v regáli siahnete inde ako doposiaľ, alebo jednoducho pôjdete o uličku ďalej. Vplávať do ketogénnej diéty nemusí byť zložitý zásah do nákupu. 

Ovocie a zelenina

Ovocie predstavuje zvyčajne zásobáreň cukru, ale aj pri zelenine si musíte správne vybrať, čo si dáte, aby sa ketóza nenarušila. Na čo si dať pozor?

Zemiaky a bataty

Tak isto, ako naše klasické zemiaky, tak aj bataty obsahujú značné množstvo škrobu. Obidva typy sú bohaté na sacharidy. Oboje tak nemá v jedálničku low carb čo robiť. Na 100 g varených zemiakov vychádza cca 19 g sacharidov. Namiesto nich použite ako prílohu varený karfiol. Zmiešaním vareného karfiolu s cesnakom a olivovým olejom získate chutnú kašu k mäsu.

Tip! Štedrovečerná večera bez zemiakového šalátu? Pripravte si netradičný šalát podľa nášho receptu.

Počujete slovo zemiaky a hneď vám napadnú čipsy? Aj tie je možné v určitej podobe konzumovať počas nízkosacharidovej diéty. Nemyslíme tým však tie klasické zemiakové, pretože zemiaky sú pri diéte rizikové. Obsahujú škroby, nezdravé tuky a veľa soli. Vyskúšajte namiesto toho proteínové čipsy, alebo si pripravte doma v rúre a bez tuku čipsy z červenej repy.  

Banány

Banány už od detstva predstavujú rýchlu a chutnú desiatu. Dávajú sa do jogurtu, ak mu chcete dodať chuť. Prečo? Obsahujú veľké množstvo sacharidov. Jeden menší banán s váhou 100 g obsahuje 22 g sacharidov. Obsahuje aj prospešné vitamíny B, C, A, ďalej draslík, vápnik a horčík. Namiesto banánov si doprajte bobuľové ovocie – jahody, maliny alebo černice. Ale aj pri nich počítajte len s niekoľkými kúskami. Jahody totiž obsahujú na 100 g až 6 g sacharidov.

Prílohy

O náhrade zemiakov sme písali už predtým. Čo ale vtedy, ak máte niektoré jedlá spojené s ryžou alebo cestovinami? Ako nízkosacharidová diéta nahradí práve spomínané prílohy?

Ryža

Na ryžu počas nízkosacharidovej diéty rovno zabudnite. V 100 g ryže je 78 g sacharidov. Môžete ju však nahradiť konjakovou ryžou. Neobsahuje žiadne sacharidy a je bohatá  na vlákninu. Konjak je rastlina, ktorá pochádza z Japonska a na prípravu ryže sa používajú časti jej koreňa.

Cestoviny

Sacharidovú bombu predstavujú aj cestoviny. Na 100 g varených cestovín pripadá 24 g sacharidov. Aj cestoviny sa dajú nahradiť konjakovými cestovinami, podobne ako ryža. Môžete si vybrať aj niektoré z proteínových cestovín. Tie obsahujú vysoký podiel bielkovín a nižší podiel sacharidov.

Pečivo

Doprajete si na večeru chlieb alebo iné pečivo? Chlieb, rožky, vianočka, žemle...na to všetko počas ketogénnej diéty zabudnite. Opäť ide o potraviny s vysokým obsahom sacharidov. Náhrada je však jednoduchá. Vystačíte si s proteínovým chlebom alebo proteínovými žemľami. Zasýtia vás a obsahujú minimum sacharidov.

Tip! Proteínové žemle využijete aj na krutóny do polievky.

Pšeno

Obilniny ako je pšeno sa neradia medzi povolené potraviny pri ketogénnej diéte. Tak isto ako kuskus a quinoa. Boli ste zvyknutí na pšenovú kašu, alebo quinou v raňajkových cereáliách? Vyvarujte sa im. Na raňajky sa inšpirujte našimi tipmi na zdravé raňajky. Doprajte si namiesto toho müsli alebo cereálie bez pridaného cukru. Vyberajte si skôr celozrnné potraviny (napr. z jačmeňa, žita alebo ovsa) s nízkym obsahom cukru a nasýtených tukov. Pre zvýraznenie chuti si ich dajte s čakankovým sirupom.

Tip! Máte chuť na lievance alebo palacinky, lenže obilniny sú pri diéte tabu? Nič nepokazíte proteínovými palacinkami. Vyskúšajte aj overený recept na jablčné lievance s chia semienkami.

Strukoviny (hrach,…)

Hrach, fazuľa aj cícer patria medzi rizikové potraviny. Vyraďte ich z nízkosacharidovej diéty úplne. Prečo? Obsahujú pomerne veľké množstvo sacharidov. Napríklad 100 g vareného hrachu obsahuje 20 g sacharidov. Môžete si dať zelené fazuľky napríklad v polievke. Chuť hrachu si môžete dopriať napr. v KetoMix polievke s hráškovou príchuťou.

Nápoje

Jedno z väčších trápení pri ketogénnej diéte je pitný režim. Budete musieť počas ketózy piť len čistú vodu?

Džúsy

Džúsy si kupujú ľudia len tak pri prechádzaní v obchodoch ale aj na ceste do práce. Obsahujú najrôznejšie vitamíny, antioxidanty, ale aj veľké množstvo cukru z ovocia. Napríklad 100% mušt z jablka a hrušky obsahuje na 100 ml až 9,7 g sacharidov a z toho 8,2 g cukru. Džúsy vás však aj napriek príjmu energie na dlho nezasýtia. Čím tieto nápoje nahradiť? Ideálna je samozrejme voda. Ak potrebujete cítiť pomarančovú chuť, vyskúšajte proteínové pyré s pomarančovou príchuťou, alebo pomarančový sirup bez cukru, alebo ketodrink s príchuťou pomaranča.

Limonády

Dostatok tekutín je pri  ketogénnej diéte rovnako dôležitý ako jedlo. Pomáha odstraňovať z tela toxické látky, ktoré sa uvoľňujú pri chudnutí z tukového tkaniva. Ideálna je samozrejme čistá voda. Ak milujete sladené limonády, vyskúšajte niektorý zo sirupov bez cukru KetoMix.

Mlieko

Klasické kravské mlieko obsahuje veľa sacharidov. Polotučné mlieko má v 100 ml cca 5 g sacharidov. Na bežný hrnček to vychádza na cca 13 g sacharidov. Plnotučné mlieko je však bohaté na tuky. Namiesto kravského mlieka vyskúšajte mandľový alebo sójový nápoj, ktorý obsahuje 3 g sacharidov na 100 ml.

keto diéta a rizikové potraviny – čím ich nahradiť?

Pozrite sa na jednoduchý prehľad, ako nahradiť niektoré denne konzumované rizikové potraviny. Pri týchto náhradách nebudete ľutovať, že ste sa do diéty pustili. 

Čo počas diéty nejesť?

Čím môžete nahradiť?

Banány

Bobule (jahody, maliny, černice)

Bataty

Karfiol 

Zemiaky

Karfiol

Chipsy

Proteínové chipsy

Cestoviny

Konjakové cestoviny, proteínové cestoviny

Ryža

Konjaková ryža

Džúsy

Voda so sirupom bez cukru, 

Limonády

Voda so sirupom bez cukru

Mlieko

Mandľový alebo sójový  nápoj

Pšeno a ďalšie obilniny

Na raňajky müsli bez cukru alebo proteínové palacinky 

Cereálie

Müsli bez cukru s čakankovým sirupom

Krutóny

Proteínové žemle

Pečivo

Proteínový chlieb

Strukoviny (hrach)

Zelené fazuľky, proteínová polievka s hráškovou príchuťou


Z princípu fungovania keto diéty je jasné, že sladkosti sú počas diéty tabu. Musíte si jednoducho nechať na ne zájsť chuť. Aj keď...vedeli ste, že existujú čokolády bez pridaného cukru, ktoré sú sladené koreňom čakanky obyčajnej? Tak predsa len aj ketogénna diéta dokáže prekvapiť čokoládou. 

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €