Expertka na výživu radí: Ako cez sviatky nepribrať.

Sviatočná pohoda ide ruka v ruke s dobrým jedlom. Ako si s tým všetkým poradiť, aby ste sa v januári pri pohľade na váhu nezhrozili? Ako to vyriešiť, ak už diétu držíte? Odpovede hľadajte v našom článku.

Foto 1 (1)

Blížia sa vianočné sviatky a s nimi aj každoročná hrozba nabraných kilogramov. Je to čas, ktorý si chceme poriadne užiť, s čím sú podľa našich zvykov spojené veľké porcie dobrého a často nezdravého jedla.

„Jedna vec je, ak sa počas vianočných sviatkov prejedajú priemerne vážiaci a inak zdravo sa stravujúci človek. Ten obvykle naberie kilo, maximálne dve kilá, pretože si stále drží určitú mieru. Navyše kilá v nasledujúcom období po návrate k bežným rutinám v jedálničku zase zhodí,“ uvádza Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa KetoMix a dodáva: „Za omnoho väčší problém považujem to, keď to isté robí človek, ktorý trpí nadváhou alebo dokonca obezitou. Ako potvrdzuje moja prax, títo ľudia si totiž počas sviatkov doprajú omnoho viac, a preto aj podstatne viac priberú. Nabratej váhy sa následne zbavujú ťažšie.“

Ak sa počas roka stravujete zdravo a na Vianoce len „šliapnete vedľa“, asi môžete byť v pohode. Ak to nie je váš prípad, vyskúšajte na to ísť tento rok lepšie. „Predchádzanie problémov je vždy ľahšie, ako ich riešiť až po ich vzniku. A to sa týka aj jedla. V odľahčenej forme sa dajú pripraviť aj pokrmy z bežného vianočného jedálnička,“ približuje Monika Rychlovská Tělupilová.

Príprava nízkosacharidových odľahčených jedál nie je nijako náročná. Dôležité je samozrejme vedieť, po akých surovinách siahnuť a čím nahradiť suroviny ako sú múka, cukor alebo zemiaky. Pripravili sme preto pre vás seriál zdravších vianočných receptov.

Vyskúšajte si tento rok pripraviť inú rybu ako je tradičný kapor, odľahčite polievku, nahraďte zemiaky v šaláte inou zeleninou. Pripravte si zdravú verziu niektorej z tradičných špecialít. Upečte si vianočku bez cukru a vianočné pečivo bez pšeničnej múky. Oslávte príchod nového roka so špeciálnymi chuťovkami. Je úplne jedno, či práve držíte diétu. Pochutíte si tak či tak.

 Foto 2 (2)

AKO NEPRIBRAŤ CEZ SVIATKY:


So zmenou môžete začať kedykoľvek.

Začať sa stravovať zdravšie a upraviť svoj životný štýl nemusíte až po vianočných sviatkoch. Začať je dobré hneď. Vďaka tomu si môžete užiť Vianoce bez prejedania sa a bez obáv o to, či sa začiatkom januára dostanete do svojich nohavíc a zapnete na nich gombík.

Nedojedajte zvyšky.

Zjedzte len to, čo si pripravíte na tanier. Nedojedajte po deťoch ani po nikom inom. Varte tak akurát a nie ako pre celú armádu.

Ak zhrešíte, naskočte hneď späť.

Nie je to nič neobvyklé a stať sa to môže každému. Dôležité je však, aby ste sa nenechali strhnúť a hneď naskočili späť do zdravého jedálnička.

Neponocujte.

Spánková hygiena je dôležitá  aj počas príprav na Vianoce. Rozvrhnite si preto aktivity tak, aby si dostatočne odpočinuli a načerpali silu. Keď totiž málo a zle spíte, ďaleko viac a horšie jete.

Buďte v pohode.

Sviatky bývajú plné stresu. Snažte sa mu nepoddávať. Vyskúšajte napríklad krátku meditáciu alebo dychové cvičenia.

Pite s rozumom alebo vôbec.

Je známe, že s alkoholom slabne vôľa. Po pár pohárikoch vám ten polnočný rezeň príde ako dobrý nápad.  Alkohol však zhoršuje kvalitu spánku a je plný zbytočných kalórií.

Zaveďte tradície, ktoré sa netočia okolo jedla.

Choďte na vianočný koncert alebo divadelné predstavenie. Namiesto spoločnej večere navštívte s kamarátkou napríklad lekciu jogy.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €