Chudnutie počas tehotenstva

Tehotenstvo je obdobie, keď sa ženy tešia na príchod nového života, na dieťatko. Zároveň však musia riešiť aj nové oblečenie pre seba, vďaka pribúdajúcim kilám. Mnoho žien sa práve tohto bojí. Majú obavy, aby nepribrali buď málo, alebo naopak až príliš. Ako je to s chudnutím počas tehotenstva?

Zámerne schudnúť by sa ženy počas tehotenstva nemali snažiť. Rozumnejšie je strážiť si jedálniček a sústrediť sa na zdravú stravu. Zvyšovanie váhy počas tehotenstva závisí aj hmotnosti, ktorú mala žena pred graviditou. Ženy zvyčajne priberú 11-16 kg, ak mali pred tehotenstvom normálnu hmotnosť. O svoju postavu po ukončení tehotenstva sa nebojte a chudnutie počas neho nevyhľadávajte. Nedostatočný príjem živín môže mať dopad na správny vývoj dieťaťa, zároveň však môže napomôcť predčasnému pôrodu. Porucha príjmu potravy by bolo počas tehotenstva niečo, čo si naozaj nepotrebujete zažiť.

 

Priberanie a chudnutie počas tehotenstva

O vyššiu váhu sa postarajú prirodzené procesy ako je zvýšený objem krvi, zvýšený objem telesných tekutín, placenta, zväčšené prsia a samozrejme plod. Ten zvyčajne váži približne 3 kg, samozrejme to môže byť viac alebo menej. Dokopy takto priberie každá žena 11 kg, čo je úplne správne a prirodzené. 

Chudnutie počas tehotenstva však môže prísť aj neplánovane. Rozhodne to nie je dvakrát príjemné. Chudnutie na začiatku gravidity býva časté. Prečo? V prvých mesiacoch sa objavuje u mnohých žien nevoľnosť a zvracanie. Tehotenstvo je pre telo aj myseľ úplne nový stav, s ktorým sa telo musí postupne vyrovnávať. Niekedy je nevoľnosť taká obmedzujúca, že si mamičky nemôžu dať do úst ani normálne jedlo. Je preto lepšie vždy konzultovať tento stav s ošetrujúcim lekárom. Tieto tehotenské nevoľnosti bábätku našťastie neubližujú.

Rada! Strážte si pitný režim. Zvlášť vo chvíľach, kedy máte problém s udržaním jedla. Hrozí totiž riziko dehydratácie.

Redukčná diéta počas tehotenstva je niečo, čoho by ste sa mali vyvarovať. Vhodné nie je ani keto diéta KetoMix. Tak isto ako proteínová diéta a tehotenstvo nejdú dokopy. Počas tehotenstva je potrebné mať zdravý jedálniček, a to vrátane ovocia, teda sacharidov, ktoré do keto diéty nepatria. Preto sa do chudnutia počas tehotenstva nepúšťajte. 

Čo jesť počas tehotenstva?

Otázku, čo si počas tehotenstva v rámci stravy dopriať, si položí čoskoro každá žena. Aká strava a jedálniček sú počas tehotenstva vhodné?

  • Celozrnné potraviny,
  • strukoviny pre dostatok vlákniny,
  • zelenina a ovocie kvôli množstvu vitamínov, 
  • vajcia pre obsah vitamínu D, 
  • mliečne výrobky (dodávajú telu vápnik), 
  • mäso (ide o zdroj železa), 
  • morské ryby – losos, tuniak, makrela (obsahujú DHA), 
  • orechy a semienka (zdravé tuky).

Počas tehotenstva by ste mali prijímať dostatok bielkovín. Bielkoviny (proteíny) sú základnou stavebnou látkou ľudského organizmu. Podieľajú sa na tvorbe placenty, prsného tkaniva, ovplyvňujú hormóny a po narodení dieťaťa predstavujú dôležitý dostatok materského mlieka. Nedostatok bielkovín by mohol znamenať spomalenie vývoja dieťaťa, zníženie obranyschopnosti matky, ale aj naliatie končatín tekutinou. Namiesto sladkej tyčinky si preto doprajte radšej proteínové tyčinky alebo proteínové sušienky. Tak isto si môžete dať KetoMix cestoviny bez sacharidov. Tuky by mali tvoriť približne 30 % energetického príjmu. 

Čo počas tehotenstva rozhodne nejesť?

Nepreháňajte  to však ani s bielkovinami. Príliš veľké množstvo proteínov naopak zaťažuje pečeň. Aj počas tehotenstva preto platí, že všetko s mierou. Minimálne 50 % vášho denného príjmu by mali tvoriť sacharidy. Ideálne sú komplexné sacharidy z ryže, zemiakov a kvalitného celozrnného pečiva. Jednoduché sacharidy by nemali byť vašou prvou voľbou (cukríky, sušienky, sladené nápoje). Tieto potraviny majú nízku výživovú hodnotu.

Prehnaný príjem jednoduchých sacharidov je od druhého trimestra rizikový. V tele tehotnej ženy klesá citlivosť na inzulín, preto vzniká riziko diabetu  melitu (tehotenskej cukrovky: Jedálniček pri cukrovke v tehotenstve by sa mal obmedziť príjem bielej múky a ryže, ale mal by sa sústrediť na celozrnné výrobky. Nemalo by sa sladiť, ovocie v primeranej miere je snáď jediná výnimka. Rozhodne by ste nemali zabúdať na zeleninu. Zabudnite však na kečupy a údeniny, ale aj na výrobky s označením DIA s umelými sladidlami. 

Vďaka vyváženej strave môže nastúpiť zdravé chudnutie aj počas tehotenstva. Tým, že vo vás rastie nový život a budete z prirodzených príčin zväčšovať svoj objem, sa váha nemusí napríklad vôbec meniť. Podstatné však bude, že pár týždňov po pôrode uvidíte, že ste sa niektorých tukov skutočne zbavili. 

Tehotenstvo je naozaj obdobím, od ktorého neviete, čo vopred čakať. Neskúšajte preto v tomto krásnom období svojho života zbytočne chudnúť. Môžu sa u vás objaviť zbytočné problémy, ktoré ste predtým nepociťovali, ale aj naopak, niektoré problémy môžu aj zmiznúť. Nemyslite zbytočne na diétu počas tehotenstva. Telo potrebuje byť v pohode, preto mu dodávajte vyvážené jedlá a doplňte ich vitamínmi. Tým mu pomôžete najviac. 

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €