Proteín pod lupou

Na internete sa často objavujú otázky typu: „Aký proteín je najlepší?“ Potrebujem proteín na chudnutie? Na čo je proteín? Koľko proteínu denne potrebujem?“ Proteín je anglický názov pre bielkoviny. Na čo proteín slúži a ako funguje v našom tele, sa podrobne pozrieme v dnešnom článku.

Čo je proteín a na čo slúži?

Proteíny (bielkoviny) , sú jednou z dôležitých makroživín. Okrem proteínu patria medzi nej aj sacharidy a tuky. Proteín zložený z aminokyselín slúži nielen ako zdroj energie, ale aj ako základná stavebná jednotka nášho tela. Je dôležitý pre jeho správne fungovanie, obnovu buniek, imunitu a ďalšie funkcie. V prírode ich existuje niekoľko stoviek, ľudské telo však potrebuje len 20 z nich. Polovicu si totiž dokáže vytvoriť samo, druhú polovicu musí získať zo stravy. Fungovanie makroživín sa dá laicky prirovnať k stavbe domu, kedy proteín predstavuje vlastne stavebný materiál a sacharidy s tukmi sú robotníci.

Bez proteínu by sme nedokázali fungovať. Jeho hlavnou úlohou je stavať, udržiavať a obnovovať naše telo – od mozgu, cez kosti, orgány, svaly, až po vlasy alebo nechty. Dokáže nás zároveň udržať dlhšie nasýtených. Energia sa totiž z proteínu uvoľňuje omnoho pomalšie ako napríklad pri sacharidoch.

Koľko proteínu telo potrebuje?

V závislosti na výške, váhe, veku, fyzickej aktivite a ďalších podmienkach, ako je napríklad tehotenstvo alebo choroba, potrebuje každý človek rôzne množstvo proteínu. Odporúčané množstvo je 1 g proteínu na 1 kg vašej váhy. Taká 70 kilová zdravá žena teda potrebuje približne 70 g proteínu denne. Ak ste aktívnejší  - športujete, posilňujete – potrebujete proteínu o niečo viac. Ládovať sa obrovským množstvom bielkovín je však zbytočné a neefektívne. Navyše to môže byť na úkor ostatných makroživín. Ak sa vrátime k prirovnaniu so stavbou domu, s malým počtom robotníkov a množstvom materiálu ten dom nepostavíte ani rýchlo, ani dobre.

 Ako doplniť proteín?

Všeobecne sa dá povedať, že živočíšne proteíny, teda tie z mäsa, vajec či tvarohu, sú lepšie využiteľné ako rastlinné (napríklad tofu či tempeh). Zeleninou a ovocím proteíny nedoplníme takmer vôbec. Najjednoduchším spôsobom, ako proteíny do tela dopraviť, sú proteínové nápoje. Pri ich konzumácii nemusíte nad ničím príliš premýšľať. Stačí skontrolovať etiketu s obsahom – tu si dávajte pozor predovšetkým na veľké množstvo sacharidov, ktorými sú často proteínové kokteily dosladené. Aj tu platí, čím menej sacharidov, tým lepšie. Proteínové nápoje sú taktiež lepšie stráviteľné, ako napríklad mäso. Pri mäse si totiž telo, okrem proteínov, musí poradiť aj so spracovaním tukov. V kokteiloch sa navyše kombinujú rôzne zdroje bielkovín tak, aby telo benefitovalo čo najviac.

Proteín a chudnutie

Nedostatok proteínov, predovšetkým pri chudnutí, spôsobuje úbytok svalovej hmoty a tým aj spomalenie celého metabolizmu. Redukcia váhy je tak výrazne pomalšia. Čím viac svalovej hmoty máte, tým lepšie vám pôjde chudnutie. Svaly totiž spaľujú energiu aj vtedy, keď práve nešportujete. Ak budete držať diétu a nebudete mať dostatok proteínu, budete sa cítiť unavení, bez energie. A keď diétu skončíte, pôjdu vaše kilá omnoho rýchlejšie hore. Skvelým pomocníkom pri redukcii hmotnosti sú práve proteínové diéty. S nimi totiž budete mať svoj proteínový jedálniček zostavený už vopred, takže nebudete musieť hľadať tie pravé potraviny, ktoré sú počas diéty vhodné.

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €